Na stránke by mali byť uvedené kontaktné údaje a seriózna spoločnosť by mala byť vyhľadateľná v obchodných/živnostenských registroch. Prvýkrát nekupujte väčšie množstvo tovaru alebo drahší tovar. Najprv si overte e-shop menším nákupom. Skúste vyhľadať na internete a na fórach, či na daný e-shop existuje referencia alebo sťažnosti. Problémy môžu nastať aj pri používaní Internet bankingu na verejných počítačoch. Na verejných PC by som úplne zakázal zadávanie akýchkoľvek prístupových alebo osobných údajov. Nikdy totiž neviete, kto tam sedel pred vami, ako je daný prehliadač alebo PC modifikovaný a kto sa k údajom, ktoré ste zadali, dostane. Mohol tam nainštalovať napríklad softvérový alebo hardvérový keylogger a podobne.
Vo všeobecnosti netreba zabúdať ani na bezpečnostné aktualizácie a efektívny antivírusový program. Odkedy je internet ľahko dostupný, enormne sa zjednodušila možnosť infiltrácie do počítačov prostredníctvom vírusov a rôznych červov. Dokonca dnes sú už ohrozené nielen počítače, ale aj smartfóny, tablety a podobne. Denne vznikajú mutácie vírusov a trójskych koňov, ktoré môžu vaše dáta poškodiť alebo spôsobiť ich únik. Preto môžu byť neaktualizované antivírusové programy už po relatívne krátkom čase neúčinné.
V súvislosti s používaním internetu sa určite nedá a nikdy nebude dať hovoriť o stopercentnej bezpečnosti a nikdy nebude možné celkom sa ubrániť kyberútokom a nástrahám, ktoré nám tento novodobý fenomén, akým internet nepochyne je, prináša. Riziko a okruh ľudí, ktorí by nám prostredníctvom neho chceli alebo mohli ublížiť, je však možné minimalizovať.
16. aug 2017 o 12:00
Páči sa: 0x
Prečítané: 431x
(Ne)bezpečný internet III. "Chráňme svoje peniaze"
Spoznať neseriózny e-shop alebo predajcu sa nedá so 100-percentnou istotou. Čo sa však dá, je minimalizovať riziko.
Písmo:
A-
|
A+
Diskusia
(0)