A predsa budú Rázsochy?

Funkčná nemocnica alebo iba železobetónový skelet?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Minister zdravotníctva Lengvarský chce z plánu obnovy za 4 roky postaviť nemocnicu Rázsochy, 4 menšie nemocnice a 2 nemocnice čiastočne rekonštruovať. Najväčším rébusom ale zostáva, či na Rázsochách dovtedy vyrastie funkčná univerzitná nemocnica alebo znovu len železobetónový skelet.

Celý ambiciózny plán má totiž hneď niekoľko háčikov. Súťažiť sa má od septembra a nemocnice majú byť hotové za 4 roky, teda do konca roku 2026. Dokonca ani „politický boj“ o to, kde majú okrem Bratislavy stáť tie ďalšie nemocnice ešte nie je vybojovaný. 4 roky na realizáciu výstavby nových nemocníc vrátane dodržania všetkých pravidiel verejného obstarávania je pritom enormne krátky čas. Dovtedy však treba vyčerpať viac ako miliardu eur z Plánu obnovy EÚ určenú na stavby a opravy nemocníc.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Lengvarský aj priznáva, že napríklad v prípade novej nemocnice na Rázsochách by sa mohla stihnúť len hrubá stavba. Jedna taká, vo forme železobetónového skeletu s priečkami, tam už 32 rokov stála. V roku 2019 ju Pellegriniho vláda zbúrala. Teraz je tam prázdna jama, ktorá Lengvarského zjavne inšpiruje.

Štát nedokáže stavať nové nemocnice, od roku 1989 sa okrem špecializovaného VÚSCH v Košiciach, nejakých centrálnych príjmov a rekonštrukcií nepostavila ani jedna nová štátna všeobecná nemocnica. Rázsochy boli žiarivým príkladom, ako to štát nedokáže. Napriek tomu sa o to vlády s nepochopiteľnou tvrdohlavosťou stále pokúšajú.

SkryťVypnúť reklamu

A tak opäť hrozí, že na ďalšie desaťročia bude Bratislavu znovu zdobiť železobetónový skelet nemocnice Rázsochy - tentoraz ale nový ...

Autor je lekár a predseda strany ŠANCA

Viliam Novotný

Viliam Novotný

Bloger 
  • Počet článkov:  192
  •  | 
  • Páči sa:  94x

Som lekár a politik so skúsenosťami z verejných funkcií na miestnej, regionálnej a celoštátnej úrovni. Od roku 2016 vediem stranu ŠANCA a spolu so svojimi kolegami ponúkame riešenia najpálčivejších problémov ľudí na Slovensku.V roku 2018 sme s aktívnymi ľuďmi a odborníkmi vytvorili občiansku iniciatívu Som Košičan a s jej podporou som v ostatných komunálnych voľbách kandidoval na primátora mesta Košice.http://www.sanca.skViliam Novotný - Facebook Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu