Akú cenu má vlastne „Kaliho“ hlava?

Je nepochopiteľné, prečo minister vnútra Robert Kaliňák stále zostáva vo svojej funkcii a „zabezpečuje“ vyšetrovanie mafiánskej vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)

Námestia si žiadajú jeho hlavu, opozícia si žiada jeho hlavu aj koaličný MOST-Híd si žiada jeho hlavu. A prezident Kiska vyzýva na zásadnú rekonštrukciu vlády alebo predčasné voľby. Existuje jediné vysvetlenie, prečo Kaliňák zostáva ministrom, premiér Fico si ho nemôže dovoliť odvolať.

Minister vnútra pritom už dávno nemal byť vo svojej funkcii, minimálne od kauzy Bašternák, ktorá prvýkrát za tejto vlády vyhnala ľudí do ulíc. Premiér ho vtedy podržal a poprel tak jednu zo svojich základných téz ešte z čias opozície, že „do troch minút odvolám každého člena vlády, u ktorého sa ukáže iba náznak korupcie a klientelizmu“. Kaliňáka neodvolal.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po mafiánskej vražde investigatívneho žurnalistu a jeho priateľky sa v priebehu týždňa prevalili na verejnosť závažné podozrenia z prepojenia špičiek SMERu s talianskou mafiou a jej poskokmi na Slovensku. Väzby siahajú priamo do kancelárie predsedu vlády. Ešte nikdy nebola mafia tak blízko premiérovi, ako je tomu v súčasnosti. Robert Fico však tieto závažné podozrenia z článku Jána Kuciaka zverejneného až po jeho smrti zhodnotil len ako: „útok na SMER – SD“ a kritizuje opozíciu za spolitizovanie kauzy.

V piatok sme mnohí na slovenských námestiach vzdali minútou ticha úctu dvom mladým nevinným obetiam hrozného zločinu. Ján Kuciak sa „previnil“ len tým, že sa nebál písať pravdu. Piatkové námestia však neboli len o tichej spomienke na dvoch mladých ľudí. Žiadali okamžité odstúpenie Kaliňáka a Fica. Žiadali zmenu vládnutia na Slovensku.

Skryť Vypnúť reklamu

Minister Kaliňák namiesto toho v nedeľnej diskusnej relácii obviňoval opozíciu z financovania mafie a rozprával, ako je potrebné, aby práve on zabezpečoval nezávislému vyšetrovaciemu tímu podmienky a prostriedky na jeho prácu. Neviem, či vyšetrovateľom zabezpečuje toner v tlačiarňach, palivo v autách a náboje v pištoliach, ale viem, že práve Kaliňák je pri vyšetrovaní v čistom konflikte záujmov.

Vyšetruje sa totiž dvojitá vražda, z ktorej sú dôvodne podozrivé chápadlá mafie siahajúce až k špičkám SMERu a do blízkosti premiéra. Podpredseda SMERu Kaliňák teda nie je garanciou nezávislosti vyšetrovania, ale práve naopak. Neprekvapilo by ma teda, keby sa vyšetrovanie podobne ako kauza Gorila ťahalo roky a skončilo ako smutne slávne kauzy „samoúnos“ prezidentovho syna“ či „samozbitie“ Hedvigy Malinovej.

Skryť Vypnúť reklamu

Otázne je, ako bude na toto zahmlievanie reagovať verejnosť. Ľudia sú druhýkrát za dva roky v uliciach a žiadajú zásadnú zmenu. Pridáva sa k nim opozícia, koaličný MOST-Híd a prezident Andrej Kiska. Ak chce premiér Fico ešte zachrániť koalíciu a svoje dovládnutie, musí „Kaliho“ obetovať. Po Paškovi a Maďaričovi tak padne predposledný „muškatiér“ z Ficovej veľkej 4-ky. Premiér potom zostane sám terčom všetkých útokov a tomu sa chce za každú cenu vyhnúť. Cena za „Kaliho“ hlavu je teda obrovská.

Ak sa vám blog páčil, hlasujte na vybrali.sme.sk. Ďakujem.

Viliam Novotný

Viliam Novotný

Bloger 
  • Počet článkov:  187
  •  | 
  • Páči sa:  18x

Som lekár a politik so skúsenosťami z verejných funkcií na miestnej, regionálnej a celoštátnej úrovni. Od roku 2016 vediem stranu ŠANCA a spolu so svojimi kolegami ponúkame riešenia najpálčivejších problémov ľudí na Slovensku.V roku 2018 sme s aktívnymi ľuďmi a odborníkmi vytvorili občiansku iniciatívu Som Košičan a s jej podporou som v ostatných komunálnych voľbách kandidoval na primátora mesta Košice.http://www.sanca.skViliam Novotný - Facebook Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

2 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

1 článok
Pavol Koprda

Pavol Koprda

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu