Bude aj Druckerov druhý rok?

Písmo: A- | A+

Pri hodnoteniach rozpačitého prvého roku Tomáša Druckera vo funkcii ministra zdravotníctva je zásadnejšia iná otázka. Vydrží vo funkcii aj druhý rok?

V situácii, do akej priviedli zdravotníctvo jeho predchodcovia zo SMERu a so zviazanými rukami, by to bolo veľké prekvapenie.

Pripusťme, že prišiel ako bývalý šéf pošty a právnik do komplikovaného rezortu a musel sa zorientovať. Na to treba čas. K tomu pripočítajme nedofinancovaný rezort zo strany štátu v minulom aj v tomto roku, dlh štátnych nemocníc cez 500 miliónov eur, danajský dar od predchádzajúcich smeráckych manažérov štátnej zdravotnej poisťovne vo výške 280 miliónovej straty a o problémy bolo v prvom roku postarané.

Pri pohľade na východiská jeho druhého roku vo funkcii mu tiež nie je čo závidieť. Pre vyššie uvedené, zatiaľ neriešené problémy, bude rok 2017 krízový. Ak sa so zdravotníctvom nič neurobí, bude kolabovať. Nemocnice nebudú mať na jeseň z čoho kryť vládou zvýšené platy. VšZP bude musieť platiť poskytovateľom menej, aby konsolidovala svoju stratu. Zúfalo zadlženým štátnym nemocniciam začnú dodávatelia obmedzovať lieky, materiál a služby. Samozrejme doplatia na to pacienti - dlhším čakaním, nekvalitnejšou starostlivosťou a vyššími doplatkami.

Možné ďalšie scenáre sú vlastne dva. Pravdepodobnejší je ten, že Ficova vláda sa nakoniec rozhodne naliať ďalšie naše peniaze do zdravotníctva a oddlžiť štátne nemocnice či konsolidovať štátnu VšZP. Oddialila by tým kolaps, ale nevyriešila udržateľnosť fungovania zdravotníctva. Je aj iná cesta, zásadné systémové zmeny vo fungovaní zdravotníctva. Ak ich chce vláda urobiť, tak v druhom roku vládnutia je na to ideálny čas.

Treba uznať, že Drucker rozpačito čo-to aj naznačoval. Snahu o dokončenie DRG a eHealthu, zastavenie reexportu liekov, manažérske prvky v štátnych nemocniciach či snahu riešiť pohotovosti a poplatky v ambulanciách. V hmle smeráckej ideológie aspoň pokus o naznačenie riešenia. Potom ale v snahe riešiť „prúsery“ svojich predchodcov prišiel smiešny ozdravný plán VšZP s návrhmi na liečenie len jedného oka u slepnúcich či nepreplácanie liečby ľuďom s piercingom a oheň bol na streche. Premiér jasne odkomunikoval, že tzv. „zajacoviny“ nebude tolerovať. Notoricky známy telefonát v priamom prenose generálnemu riaditeľovi štátnej zdravotnej poisťovne vo veci preplácania plienok netreba ani komentovať.

Obávam sa, že šanca na priechodnosť ďalších Druckerových návrhov ako 10 euro na pohotovosti či hotovostné platby za ošetrenie mimo ordinačných hodín sa týmto prudko znížila. A skúste si predstaviť, keby prišiel so skutočne potrebnými zmenami – predajom časti poistného kmeňa VšZP, transformáciou nemocníc, poistnými plánmi, zadefinovaním nároku a podobne. SMER to nikdy nepripustí!

Slabý minister s malými kompetenciami, ktorý zdedil rezort s obrovskými dlhmi a s rozkvitajúcou korupciou a klientelizmom sa tak stal rukojemníkom SMERu a Fica. Jednak z ideologických dôvodov, nemôžu predsa pripustiť, že socialistické bezplatné zdravotníctvo, ktoré už desaťročie sľubujú nefunguje. Jednak z podstaty fungovania SMERu, biznis plán vybratých firiem a straníckych nominantov v nemocniciach je natoľko rozbehnutý, že nejaký minister ho nemôže ohroziť. A tak si bude musieť vybrať, alebo bude ešte rok zabávať verejnosť v službách SMERu, alebo potichu ustúpi z bojiska.

Ak sa Vám blog páčil, hlasujte zaň na vybrali.sme.sk. Ďakujem!

Skryť Zatvoriť reklamu