Tak dopadlo aj nové vedenie Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP). Druckerovci sa rozhodli, že zmluvy s niekoľkými firmami slávnej „tety Anky“ – príbuznej bývalého generálneho riaditeľa Foraia, predsa len ponechajú. Napriek tomu, že predchádzajúci generálny riaditeľ Vaďura ich zrušil.
Je príznačné, také slovenské a naše, že napriek jasným zisteniam Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, no najmä Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ), zmluvy pokračujú ďalej. NKÚ pritom jasne preukázal, že viaceré firmy, v ktorých figurovala príbuzná bývalého generálneho riaditeľa M. Foraia – „teta Anka“, dostali lepšie zmluvné podmienky, než aké boli schopné splniť, či aké boli účelné z pohľadu potreby zdravotnej starostlivosti v danom regióne (viac v blogu Recept pre Druckera – zvýšiť kontrolu nad VšZP!).
Mimochodom, aby nevznikol dojem, že pán Vaďura je nejaký kladný hrdina. Podľa kontroly NKÚ sa aj firmám jeho švagra neobyčajne dobre darilo. Tým ale zmluvy nevypovedal. V prípade jeho rodiny sa mu zmluvy už nezdali byť také neetické ako v prípade Foraiovej rodiny. Proste klientelizmus vo forme rodinkárstva rozkvitá vo VšZP ako ružový ker. Zmeniť to chceli a mali noví „nezaťažení“ Druckerovi manažéri na čele so súčasným generálnym riaditeľom M. Kočanom.
Mali, ale „rodina“ je vo VšZP zažratá viac, ako si zrejme predstavovali. A tak nakoniec zrušili Vaďurove rozhodnutie a podmienečne na pol roka ponechali firmám „tety Anky“ zmluvy, kým vraj hĺbková kontrola poisťovne neukáže ako to s nimi je.
Odôvodnili to množstvom listov od pacientov a pacientskych organizácií, ktorí sa za tieto firmy prihovárali. Táto barlička VšZP však bola rýchlo odhalená. Jediná známa pacientska organizácia, ktorá sa za tieto firmy prihovorila, pôsobí v Trnave. Logicky sa teda ich členov bytostne dotýka problém dostupnosti zdravotnej starostlivosti v Košiciach, kde skoro výlučne pôsobia Ankine firmy.
Zvlášť dojemný bol ale list košického pacienta Richarda Rašiho. Ako primátor Košíc a poslanec NR SR za SMER požiadal manažment VšZP, aby nezrušil zmluvy so zdravotníckymi firmami „tety Anky”. Odôvodnil to ohrozením dostupnosti zdravotnej starostlivosti pre pacientov. No čo k tomu povedať. V Košiciach majú pacienti k dispozícii 8 nemocníc, skoro dve desiatky polikliník a odhadom stovku lekárni. Takže, ak by sa niekde zavrelo RTG, ambulancia či lekáreň, pacienti by “zjavne” mohli byť "ohrození na živote”.
Manažér, nezdravotník Drucker a jeho nominant v pozícii šéfa VšZP Kočan na to Rašimu skočili. Alebo, že by už sklonili hlavy pred mocou zdravotníckej mafie? Darmo, ťažko je riadiť zdravotníctvo, keď je všade samá rodina.
Ak sa Vám blog páčil, hlasujte zaň na vybrali.sme.sk. Ďakujem!