Ficov „Zajac“ vo vláde

Vláda sa chystá zaviesť nové poplatky v zdravotníctve. Pozor, nie nejaká liberálna, ale Ficova. Jeden z pilierov politiky vládneho SMERu sa otriasa v základoch - Ficove bezplatné zdravotníctvo! A to stojí za povšimnutie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Nástup Roberta Fica k moci pred viac ako desaťročím sa totiž nerozlučne spája s bojom proti zdravotníckej reforme Rudolfa Zajaca z rokov 2003 – 2005. Heslá ako „zdravie nie je tovar“ a „obchod so zdravím“ doslova zľudoveli. Jedným z prvých rozhodnutí Ficovej vlády po voľbách 2006 bolo zrušenie Zajacových dvadsaťkorunáčok (0,66 eur) a päťdesiatkorunáčok (1,66 eur) ako poplatkov v ambulanciách a nemocniciach.

SMER odvtedy tvrdil, že zdravotníctvo je bezplatné. Padol však do vlastnej pasce. Keďže odmietal regulovať „neexistujúce“ poplatky, tie začali lekári kreatívne vytvárať a vyberať. Za podanie lieku, vypísanie žiadanky, skúmavku na krv, ihlu na odber, očkovanie, založenie karty, poskytnutie telefónneho čísla lekára, klimatizáciu ..... zoznam bol dôkazom silnej ľudovej tvorivosti. Pred voľbami 2016 to bolo už neúnosné a tak SMER niektoré poplatky zakázal. Ako možno zakázať poplatky, ktoré neexistujú, je síce otázka z oblasti forenznej psychiatrie, ale SMER to urobil. A znovu vraj obnovil „bezplatné“ zdravotníctvo! Peniaze od pacientov sa však vyberajú ďalej.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A do toho prichádza minister Drucker so „Zajacovským“ riešením - novými poplatkami. Navrhuje, aby poplatok za pohotovosť zostal na úrovni 2 eurá (doteraz bol 1,99 eur), ale mohol sa odpustiť, alebo zvýšiť na 10 eur za zneužitie. Svoju logiku to má! V praxi to však také jednoduché nebude. Minister Drucker ešte neslúžil na pohotovosti ani na urgentnom príjme. Takže netuší, že oznámiť podnapitým rodinným príslušníkom rómskeho chlapčeka, že so soplíkom mohli počkať do rána a teda platia 10 eur, je pomerne náročné. Ani zníženie počtu pohotovostí a prevádzkovanie do 22.00 hod. nebude zrejme prijímané verejnosťou s nadšením. Nie každý má auto na nočné cestovanie do okresnej nemocnice.

Skryť Vypnúť reklamu

Faktom je, že pohotovosti treba riešiť, lebo sa zneužívajú. Prečo? Mnohí pacienti radšej prídu v noci, ako by celý deň vysedávali v čakárniach ambulancií. Podľa nedávno zverejneného medzinárodného porovnania európskych krajín (EHCI) sa u nás čaká skoro tri hodiny na vyšetrenie v ambulancii a na niektorých špecialistov aj 7,5 týždňa. Po zrušení poplatkov za prednostné vyšetrenia pri poslednom protipoplatkovom ošiali SMERu sa situácia pre pacientov ešte zhoršila. Riešenie ministra Druckera sú doplnkové ordinačné hodiny za 15 až 30 eurový poplatok.

Tak prepáčte pán minister, neplatím si poistenie preto, aby som musel ísť k zmluvnému lekárovi mojej zdravotnej poisťovne za hotovosť!

Skryť Vypnúť reklamu

Zoznam poplatkov, ktoré možno vyberať a ich regulácia, ochranný limit na poplatky a neplatiť u lekára vôbec (nechať to na zdravotnú poisťovňu) – to sú riešenia súčasného poplatkového eldoráda. Časenky na určitý čas, motivácia lekárov vyššími platbami od poisťovní za skrátenie čakania pacientov, posilnenie nároku pacienta (koľko máte čakať a koľko doplácať) – to sú riešenia dlhého čakania na zdravotnú starostlivosť. Miesto toho chce minister Drucker nové poplatky, len čo na to ideológovia SMERu na čele s Ficom a hlavne ich voliči?! 

Ak sa Vám blog páčil, zahlasujte zaň na vybrali.sme.sk. Ďakujem!

Viliam Novotný

Viliam Novotný

Bloger 
  • Počet článkov:  187
  •  | 
  • Páči sa:  18x

Som lekár a politik so skúsenosťami z verejných funkcií na miestnej, regionálnej a celoštátnej úrovni. Od roku 2016 vediem stranu ŠANCA a spolu so svojimi kolegami ponúkame riešenia najpálčivejších problémov ľudí na Slovensku.V roku 2018 sme s aktívnymi ľuďmi a odborníkmi vytvorili občiansku iniciatívu Som Košičan a s jej podporou som v ostatných komunálnych voľbách kandidoval na primátora mesta Košice.http://www.sanca.skViliam Novotný - Facebook Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu