Ficova paranoidná bublina

Výsledok volieb do samosprávnych krajov bol senzáciou, ktorú očakávali málokde a už vôbec nie v centrále SMERu na Súmračnej.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Po tom, čo strana stratila 4 zo 6-tich svojich krajov, sa premiér a predseda strany v jednej osobe po vzore svojho „slávneho“ predchodcu Vladimíra Mečiara na niekoľko dní odmlčal. Neprišiel ani na povolebné predsedníctvo SMERu minulý týždeň. Uplynulý víkend ale prehovoril a nikoho nenechal na pochybách, že SMER je v úpadku. Symptómy, ktoré sprevádzali záver vládnutia Mečiara i Dzurindu sa naplno prejavili: BUBLINA a PARANOIA. 

Roberta Fica a predsedníctvo SMERu už poradcovia, PR manažéri, sponzori a aj sami jeho členovia uzavreli do bubliny. Prehra je víťazstvom, strata je vlastne ziskom, ľudia im dôverujú a výsledky volieb do VÚC vlastne o ničom nevypovedajú. Asi tak by sa dali zhrnúť premiérove slová, že „výsledky krajských volieb nie sú zrkadlom pre činnosť súčasnej vlády a nie sú pre Smer-SD fiaskom“, veď predsa majú dvoch županov a 88 poslancov, čo je najviac zo všetkých strán. A že teda nie je ani dôvod, aby z vedenia strany odstupovali nejakí podpredsedovia. O tom, že by napríklad kauzy SMERu a osobitne ministra Kaliňáka pôsobili mobilizačne na voličov, ktorí prišli vo väčšom počte k regionálnym voľbám ako obvykle a hlasovali proti SMERu, ani zmienka. Naopak, BUBLINA vrátila úder regionálnym štruktúram, ktoré si hlavu Kaliňáka žiadajú a premiér „nevylúčil zmeny, ktoré by mohli nastať na iných úrovniach“.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aj druhý symptóm dlhého vládnutia – PARANOIA, sa začal naplno prejavovať. V sobotných dialógoch Slovenského rozhlasu premiér nahlas zauvažoval, že najväčším nebezpečenstvom pre slovenskú politickú scénu sú vlastne nezávislí kandidáti, ktorí získali vo voľbách do VÚC najviac mandátov, lebo ich financovanie je nejasné. „Nevieme, kto za nimi stojí“, obáva sa R. Fico. Neviem, či to bol rovno pokyn pre Finančnú správu, Sociálnu poisťovňu, Ministerstvo vnútra a NAKA, aby začali „preverovať“ nezávislých kandidátov, financovanie ich kampaní a ich darcov, ale vylúčiť sa to nedá.

Zhrnuté a podčiarknuté, tieto voľby boli začiatkom konca SMERu. Demokratická pravica by však nemala zaspať na vavrínoch. Jej kandidáti totiž nevyhrávali preto, lebo boli najlepší. Vyhrávali preto, lebo ľudia rozladení neriešenými kauzami a aroganciou moci hlasovali proti SMERu. Budúcoročné komunálne voľby preto budú druhým dejstvom v zápase so SMERom. Až tie ukážu, či sa demokratická pravica dokáže naozaj spojiť na spoločných a, predovšetkým, víťazných kandidátoch v mestách a obciach.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak sa Vám blog páčil, hlasujte na vybrali.sme.sk. Ďakujem!

Viliam Novotný

Viliam Novotný

Bloger 
  • Počet článkov:  187
  •  | 
  • Páči sa:  18x

Som lekár a politik so skúsenosťami z verejných funkcií na miestnej, regionálnej a celoštátnej úrovni. Od roku 2016 vediem stranu ŠANCA a spolu so svojimi kolegami ponúkame riešenia najpálčivejších problémov ľudí na Slovensku.V roku 2018 sme s aktívnymi ľuďmi a odborníkmi vytvorili občiansku iniciatívu Som Košičan a s jej podporou som v ostatných komunálnych voľbách kandidoval na primátora mesta Košice.http://www.sanca.skViliam Novotný - Facebook Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu