Ako sa mohla ministerka, ktorá má údajne podporu najmocnejších mužov slovenského zdravotníctva, dostať na takýto zoznam?
Vlajkovou loďou zdravotnej politiky SMERu od roku 2012 bolo zavedenie jednej zdravotnej poisťovne. Napriek dlhým mesiacom vládnej propagandy je dnes jasné, že tento projekt skrachoval.
Verejnosť dosiaľ nevidela návrh legislatívy, ktorou by sa táto háklivá úloha dala zrealizovať. Predsa len, znárodňovanie v EÚ - na rozdiel od takej Venezuely - naráža na isté právne mantinely. Po skúsenostiach so zákazom zisku a účtom, ktorý za toto dobrodružstvo Slovensko ešte zaplatí, ministerstvo financií hlási, že na odškodnenie vyvlastnených poisťovní nemá peniaze. Ministerka zdravotníctva dodáva, že kým nebudú peniaze, už v tejto veci neurobí nič. Čo je, mimochodom, správne rozhodnutie. Jedna poisťovňa neprinesie do zdravotníctva ani viac peňazí, ani viac kvality. Stála by nás stovky miliónov eur pri odškodňovaní a arbitrážach, a hromadu energie a kapacít, ktoré by sa dali využiť podstatne užitočnejšie.
Nuž, ale čo nám pri bilancovaní dvoch rokov SMERu v rezorte zostane, keď škrtneme agendu jednej poisťovne?
Veľa toho nie je. Sľubom o zavedení DRG alebo eHealthu do roku 2016 chýbajú jasnejšie kontúry, harmonogram a legislatíva. Stúpa pravdepodobnosť, že dopadnú rovnako ako „diaľnica do Košíc v roku 2010". Po ďalších voľbách sa na ne zabudne a začneme po X-tý raz odznova.
Vlani čelila ministerka zdravotníctva návrhu na vyslovenie nedôvery. Príčinou bolo fatálne organizačné zlyhanie úradu, ktorý riadi. V septembri 2013 päť dní nelietali nad západným Slovenskom záchranárske vrtuľníky, lebo ministerskí úradníci za tri mesiace „nestihli" vyhodnotiť výberové konanie. Vládni poslanci však pri hlasovaní ministerku podržali. Dodnes nemáme odpoveď, kto nesie zodpovednosť za toto zlyhanie.
Na jeseň stanovali sestričky pre Úradom vlády a pani ministerka im nosila čaj. Milé, ale to je asi všetko. Sestry sa po dvoch rokoch sľubov lepších miezd nedočkali. Fajn, zákon kabinetu Ivety Radičovej, za ktorý hlasovali aj poslanci SMERu, bol vraj protiústavný. Ale za dva roky nevymyslieť nič, to nesvedčí o záujme problém riešiť.
Na jeseň sa prevalila aj kauza bielenia zdravotnej karty pacienta v nitrianskej nemocnici. Lekárka, ktorá na nepovolenú manipuláciu so zdravotnou dokumentáciou upozornila, sa dočkala šikany nielen zo strany riaditeľa nemocnice. Na obhajobu postupu riaditeľa J. Valockého, ktorý je zároveň poslancom za Smer-SD, sa postavila aj ministerka zdravotníctva. Až pod veľkým tlakom verejnej mienky, odborárov a odborných spoločností pripustila pochybenia nemocnice.
A v takýchto intenciách by sme mohli pokračovať ďalej: „kotolníkov" ozdravný plán v Žilinskej nemocnici, dlh nemocníc nad 300 mil. Eur, platba za poistencov štátu sotva na 4% ...
Za dva roky sa Ficova vláda v zdravotníctve nemá veľmi čím pochváliť. Kto vie, možno sa rekonštrukcia dotkne nielen ministerkinho bytu.
(článok bol v upravenej verzii publikovaný v Zdravotníckych novinách a je uverejnený so súhlasom adminov)
...a ak sa vám páči, podporte ho prosím na vybrali.sme.sk