Minister Raši sľubuje, že nová Všeobecná zdravotná poisťovňa usporí zlúčením veľa peňazí. A že sa už naozaj, ale naozaj začne správať efektívne. Ale teraz ešte chce od nás, daňových poplatníkov, dve miliardy korún. Lebo veď kríza, chápete?
O možnom zlúčení oboch poisťovní už vláda raz rokovala, v januári tohto roku. Vtedy zobrala na vedomie návrh ministra Rašiho nepúšťať sa do zlučovania. Raši to vtedy odôvodnil takto:
"Z načrtnutých prínosov a očakávaných rizík možno zlúčenie VšZP, a.s. a SZP, a.s. s následnou transformáciou na verejnoprávnu inštitúciu zhodnotiť ako organizačne náročný krok bez dosiahnutia finančného efektu."
O pár mesiacov neskôr sa však ten istý Raši podpísal pod opačný názor. Projekt už má finančný efekt: zlúčením sa má údajne ušetriť 17 % prevádzkových nákladov (za roky 2010 a 2011 ide spolu o 23 mil. eur). Dokonca ani riziko "organizačnej náročnosti" neodrádza ministra od zlúčenia.
Úspory sa pritom neprejavia hneď. Po zlúčení sa celkový počet zamestnancov nezmení (!). Prepúšťanie zatiaľ nehrozí, lebo najprv treba "ukončiť proces zlúčenia a konsolidácie". K redukcii personálu má dôjsť až v druhom polroku 2010, teda po voľbách. Kým v súkromnej Dôvere ZP pripadá na 100 000 poistencov 55 zamestnancov, VšZP ich má 65 a po zlúčení so SZP ich bude dokonca 68 (keďže v SZP pripadá na 100 000 poistencov až 81 zamestnancov).
Po všetkých prísľuboch, že po voľbách sa v štátnej poisťovni prestane s plytvaním, si minister Raši pýta na projekt zlúčenia 65 miliónov eur (takmer dve miliardy korún). Toľko vraj chýba na zdravotnú starostlivosť aj po zavedení úsporných opatrení a prevzatí majetku SZP. Keby vlani vládna koalícia účelovo nezmenila spôsob výpočtu minimálnej platobnej schopnosti zdravotných poisťovní, na Všeobecnú zdravotnú poisťovňu by už zrejme bola zavedená nútená správa.
Základné imanie VšZP sa má zvyšovať z peňazí všetkých daňových poplatníkov, aj tých, ktorí sú poistení v súkromných poisťovniach. Prečo sa daňoví poplatníci neskladajú aj na zlúčenie Apolla s Dôverou? Prečo súkromné poisťovne nepotrebujú - ani napriek kríze - finančnú dotáciu štátu? Problém s nedostatkom peňazí vo VšZP nie je totiž v skutočnosti spôsobený krízou. Kríza len obnažila neefektívnosť a plytvanie v tejto spoločnosti.
Dvojmiliardová dotácia problém s napätým hospodárením VšZP nevyrieši, len odsunie. Minister Raši v projekte o zlúčení predpokladal vyššie odvody za poistencov štátu, než avizuje ministerstvo financií v návrhu štátneho rozpočtu. Rozdiel: vyše 20 mil. eur. Znamená to, že už na budúci rok bude VšZP chýbať toľko peňazí, koľko plánuje vďaka zlúčeniu ušetriť za najbližšie dva roky, 2010 a 2011.
A tie nigérijské listy budú chodiť tak dlho, pokiaľ budeme ochotní platiť za nevymožiteľné sľuby.