Vládny materiál o zlučovaní štátnych poisťovní veľmi podrobne vyčíslil finančnú situáciu poisťovní vrátane rozpočtu na budúci rok. Na základe týchto výpočtov došiel k záveru, že štátna superpoisťovňa potrebuje tých spomínaných 65 miliónov eur.
Už vo chvíli, keď koaliční ministri zdvíhali vo vláde za toto oddlženie ruky, bolo zrejmé, že to nie je konečný účet za plytvanie v štátnej poisťovni. Finančné ukazovatele v materiáli sú prehnane optimistické. Počty zamestnaných, platby za štátnych poistencov, všetky tieto údaje vychádzajú z vysoko neaktuálnych predpokladov. "Zlučovací" materiál totiž vychádza z rozpočtových východísk z decembra 2008 (!).
Ďalším faktom, ktorý ministerstvo nezohľadnilo, je prerozdelenie medzi poisťovňami. Od budúceho roku sa pri prerozdelení bude zohľadňovať aj ekonomická aktivita poistencov. Nie je pravdivé tvrdenie, že súkromné poisťovne fungujú dobre preto, že si vyberajú mladých a zdravých poistencov. Model, ktorý zverejnil Health Policy Institute ukazuje, že súkromné poisťovne majú z toho pohľadu rizikovejší kmeň než sa zdalo na rozdiel najmä od Spoločnej ZP. Zlúčené štátne poisťovne budú musieť súkromným poisťovniam toto riziko kompenzovať a zaplatia im pol miliardy korún (17 mil. eur) ročne.
Keďže celková prevádzková úspora, vyplývajúca zo zlúčenia, má byť podľa vlády v prvom roku len 7,8 mil. eur, tak ak dobre počítam, VšZP bude veľmi skoro potrebovať ďalšie peniaze.
Protimonopolný úrad sa zatiaľ k zlúčeniu poisťovní nevyjadril. Vytvorenie megapoisťovne zrejme vyvoláva u regulátora pochybnosti o ohrození hospodárskej súťaže. Vláda sa tieto pochybnosti pokúša rozptýliť tým, že zlúčenie prebehne zo zákona. Proti tomu je i Protimonopolný úrad s prípadnými námietkami bezmocný. A tým, že sa obišlo pripomienkové konanie, sa k návrhu ani len nemohol vyjadriť.
Zákonné zlučovanie smeruje v skrátenom konaní do parlamentu. Náhle je málo času na diskusiu (čo robili od jari?) a hrozia vraj "značné hospodárske škody". Škody sú aj vyčíslené - vraj odložením zlúčenia prídu najmenej o 2 milióny eur. "Garanciu stability" (rozumej VšZP) s rozpočtom 2,6 miliardy eur však nemôže ohroziť výpadok menší než promile jej rozpočtu! Jedine že by tá sekera v rozpočte VšZP bola väčšia, než to oficiálne priznávajú...
Nigérijský list ministra Rašiho, časť II
Keď si minister Raši vypýtal od vlády dve miliardy korún (65 mil. eur) na "zlúčenie VšZP a SZP", tak som napísal, že čochvíľa príde s podobnou žiadosťou zas. Peniaze totiž v skutočnosti neboli určené na proces zlučovania, ale na preklenutie katastrofálnej finančnej situácie, v ktorej sa ocitla najväčšia štátna poisťovňa. A táto situácia sa hrr-hrr oddlžením nezmenila.