O platoch, pacientoch a nepoučiteľnom Kažimírovi

Písmo: A- | A+

Znie to skoro ako názov rozprávky, ale žiaľ nasledujúce riadky budú o suchej finančnej realite zdravotníctva. Tretia Ficova vláda pokračuje v šľapajách tej druhej.

Schváli populisticky vyššie platy alebo nižšie odvody pre nízkopríjmových, ale o chýbajúce peniaze sa už nestará. Alebo si minister financií myslí, že si to poisťovne a nemocnice nevšimnú, alebo verí chudákovi ministrovi zdravotníctva Druckerovi, že to krízovo zmanažuje. Tak či tak je nepoučiteľný a rok 2017 preto bude déjà vu!

V priebehu roka 2016 totiž museli nemocnice podľa zákona zvyšovať mzdy sestier a zdravotníkov. Na to potrebných 55 miliónov eur však v rozpočte nikdy nebolo. A chýbalo ďalších približne 40 miliónov eur na krytie zvýšených platov lekárov a ostatných zamestnancov v súvislosti so zvyšovaním minimálnej mzdy.

Ešte minulá Ficova vláda síce prisľúbila memorandom viac peňazí pre nemocnice na krytie zvýšených miezd, ale v skutočnosti to kompenzovala len čiastočne. Parlament totiž na posledné dva mesiace roku 2016 pridal do rozpočtu na zdravotnú starostlivosť 35 miliónov eur ale ako kompenzáciu za vyšší výpadok príjmov z odvodovej odpočítateľnej položky pre pracujúcich s nízkymi mzdami, ale vyššie výdaje zdravotných poisťovní pre nemocničné mzdy to nekrylo.

Poisťovne sa cítili byť podvedené, nemocnice tiež. Svoj spor chcel na jeseň najodvážnejšie riešiť UNION požadovaním vrátenia vyplatených peňazí a nemocnice na to reagovali pohrozením vypovedania zmlúv. Nakoniec sa to zažehnalo. Situácia do ktorej však vláda svojou nezodpovednosťou dostala poisťovňu UNION a desiatky nemocníc sa vzhľadom k nedostatku peňazí môže tento rok opakovať. A v omnoho väčšej miere. Schválený štátny rozpočet na rok 2017 na to vytvoril živnú pôdu.

Prečo? Štát si naplánoval zaplatiť za svojich poistencov o 170 miliónov eur menej ako v roku 2016. Vláda sa pritom ako obvykle spolieha, že menej peňazí za poistencov štátu opäť kompenzujú pracujúci ľudia, ktorí pre rastúce mzdy a zrušenie odvodového stropu zaplatia o 244 mil. eur viac ako v minulom roku. Takže medziročne by mali narásť zdroje na zdravotnú starostlivosť o 74 mil. eur.

Mali. Poprvé je otázne, či sa tak aj reálne stane. Veď aj minulý rok bolo treba kompenzovať výpadok. Ale aj keby to bola hneď pravda, vzhľadom k nekrytým záväzkom vlády z minulých rokov to stačiť nebude. Nemocniciam bezprostredne chýba 100 mil. eur na krytie zvýšených platov tak ako vlani a ďalších odhadom 50 mil. eur na ich valorizáciu pre rastúcu priemernú mzdu a minimálnu mzdu. Ak vláda nesplní svoje sľuby o krytí zvýšených miezd, zdravotné poisťovne už pohrozili, že od júla znížia zmluvy nemocniciam na úroveň minulého roka. K tomu pripočítajme katastrofálnu situáciu vo VšZP, ktorá musí znížiť svoje výdaje v rámci konsolidácie stámiliónovej sekery.

V septembri po dovolenkách tak môže byť v nemocniciach dusno. Nielen pre zdravotníkov, ale žiaľ najmä pre pacientov! V praxi môžeme byť svedkami nedostatku liekov a zdravotníckeho materiálu, krátenia úväzkov sestier, prepúšťania a ďalšieho zadlžovania v nemocniciach. Ale najmä dlhšieho čakania na operácie a hospitalizácie či narastajúcich „pololegálnych“ poplatkov pre pacientov, ktorými si nemocnice a ambulancie budú kompenzovať nižšie príjmy od poisťovní.

Pacienti, nemocnice, ambulancie aj minister Drucker si myslia, že nepoučiteľný Kažimír nakoniec na druhý polrok tých 150 mil. eur do zdravotníctva pridá a bude po kríze. Len či, minulý rok to ustál bez peňazí.... 

Ak sa Vám blog páčil, hlasujte zaň na vybrali.sme.sk. Ďakujem!

Skryť Zatvoriť reklamu