Odkaz poisťovni: Skráťte aj barly na polovicu, ušetríte

Písmo: A- | A+

Vraj pacienti „fiškálnu“ stratu nepocítia a starostlivosť pre nich bude v plnom rozsahu zabezpečená.

Takto ubezpečoval minister zdravotníctva Drucker verejnosť, keď sa koncom roka prevalila správa o „plánovanej“ 283-miliónovej rekordnej strate štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Všetci sme vedeli, že nehovorí pravdu.

Je február a poisťovňa je v tzv. “ozdravnom pláne“. Ten ozdravuje hospodárenie poisťovne a nie pacientov, ktorí sú v nej poistení. A Jóbove zvesti začínajú prichádzať. Pacientom, ktorí strácajú zrak, chce štátna poisťovňa preplácať liečbu len jedného oka, len dva roky a aj to až keď z polovice oslepli. Toto je prvý reálny dôsledok rozkradnutia VšZP predchádzajúcim SMERáckym manažmentom. Ale tým to pre pacientov len začína.

Uvažujme nahlas. Minulý rok vydala VšZP o 283 miliónov eur viac ako prijala (teraz to dodatočne upravili pod 250 miliónov eur, ale to sú len účtovnícke švindle). Tento rok bude mať zdravotníctvo dokonca menej peňazí ako minulý. Konsolidácia výdavkov štátnej poisťovne nemôže znamenať nič iné, len že dajú menej na liečbu pacientov – ich poistencov.

V praxi to bude znamenať dlhšie čakanie na operácie a vyšetrenia, vyššie doplatky v hotovosti u lekára, či dlhšie cestovanie za zdravotnou starostlivosťou. Toto je cena za klientelistické zmluvy s vybranými poskytovateľmi, za nehorázne vysoké platby pre firmy Tety Anky a Maséra Kostku, za chýbajúce transparentné pravidlá nákupu zdravotnej starostlivosti a fungovania poisťovne za predchádzajúcej Ficovej vlády. 

Lenže ani toto asi nebude stačiť. Strata VšZP prevýšila hodnotu jej majetku a tak je poisťovňa bezprostredne ohrozená nútenou správou či dokonca bankrotom. V tejto chvíli má vláda len dve možnosti. Naliať z našich daní peniaze do štátnej poisťovne, alebo predať časť jej poistného kmeňa súkromným poisťovniam. To prvé je nedovolená štátna pomoc, to druhé ideologická smrť SMERu.

A tak chudák Drucker vymyslel tretí model. Chce vložiť do majetku rozkradnutej poisťovne tri výborne fungujúce a hospodáriace kardiocentrá a jeden onkologický ústav. S ich majetkom potom zachráni VšZP. Ešteže boli v roku 2005 proti vôli SMERu transformované na akciové spoločnosti a dnes sú v zisku. Ináč by tam Drucker mohol vložiť iba stranu SMER aj s jej majetkom na Súmračnej. Tiež budú asi v zisku! Nechcem špekulovať, či sa takto chystá privatizácia týchto štyroch ziskových nemocníc cez pohľadávky voči VšZP, ale pri SMERe ma už nič neprekvapí. Viac, ako ich vlastnícka štruktúra by nás malo trápiť, či to neohrozí ich fungovanie. Na to by totiž zase doplatili pacienti.

Ak sa Vám blog páčil, hlasujte zaň na vybrali.sme.sk. Ďakujem!

Skryť Zatvoriť reklamu