Pacienti si na novú nemocnicu ešte počkajú

Bratislava nutne potrebuje novú univerzitnú nemocnicu. Už 30 rokov sa o tom diskutuje, ale k realizácii stále nedošlo.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Najprv to bol projekt dostavby schátraných Rázsoch. Potom prišiel tender na PPP projekt novej nemocnice na Patrónke. Súčasné vedenie ministerstva zdravotníctva však aj tento od začiatku zbabraný projekt prehodnocuje. Ukazuje sa, že som mal pravdu, že k novej nemocnici nepovedie.Pacienti tak strácajú ďalšie roky čakaním. Najprv mala byť nová nemocnica v roku 2018, potom 2020 a dnes je aj tento termín neistý.

Priemerný vek nemocníc na Slovensku je 44 rokov. Sú staré a schátrané. Ich modernizácia postupuje neuveriteľne pomaly. Paradoxne najhoršia situácia je v hlavnom meste. Ficove dve predchádzajúce vlády si to uvedomovali. Problémom však je, že sa z bodu nula prakticky nepohli. Na sklonku tej prvej prišli s plánom dostavby nemocnice Rázsochy. Megalomanský projekt za 480 mil. eur na dostavbu 30 rokov starého projektu bol od začiatku nezmyselný. Od čias, keď sa rodil projekt Rázsochy sa medicína, technológie i zdravotnícka architektúra zasadne zmenili a preto by bola dostavba nevýhodná nielen z medicínskeho, ale aj z ekonomického hľadiska.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Druhá Ficova vláda to nakoniec po nekonečnej argumentácii odborníkov, vrátane mňa, nakoniec pochopila. Od projektu upustila a na jeseň 2014 sa ministerstvo zdravotníctva pustilo do prípravy PPP projektu novej univerzitnej nemocnice. Žiaľ aj tento pokus je od začiatku zbabraný. Súkromník má postaviť za 250 mil. eur nemocnicu s 900 lôžkami na Patrónke, kde je podľa architektov o polovicu menší priestor ako je potrebný. Súkromník ju má prevádzkovať 30 rokov a to tak, že nebude v strate a ešte zo zisku zaplatí aj vstupnú investíciu. Ako to má dosiahnúť, keď súčasná univerzitná nemocnica sa topí v dlhoch, koľko mu štát bude doplácať, čo bude s výukou študentov a výskumom, projekt rieši len nejasne. Poisťovne však majú za tento špás zaplatiť 6,3 mld. eur za 30 rokov.

Skryť Vypnúť reklamu

Predchádzajúce vedenie ministerstva od začiatku nevedelo, čo obstarávalo. Za čo teda doteraz zaplatilo 1,2 mil. eur poradcom a platí ďalej, zostáva záhadou. A aj to, ako sa môže tender, pri ktorom ministerstvo nevie čo obstaráva, dostať do fázy, kedy sú na stole ponuky konkrétnych uchádzačov.

Existujú teda vážne podozrenia z nehospodárneho nakladania s verejnými prostriedkami. V priebehu minulého roka som sa preto opakovane obrátil na Úrad verejného obstarávania (ÚVO) a ministerstvo financií (MF), aby skontrolovali tender na novú nemocnicu v Bratislave. Obe inštitúcie prisľúbili, že tender skontrolujú po skončení súťažného dialógu.

Skryť Vypnúť reklamu

Prehodnotenie tohto projektu novým ministrom zdravotníctva je preto správny krok. Nadväzuje na pochybnosti Inštitútu finančnej politiky a ministra Kažimíra ešte spred volieb. Ministerstvo zdravotníctva zvažuje nielen pokračovanie v súčasnosti stále bežiaceho tendra na výstavbu nemocnice, ale aj samotnú realizáciu formou PPP projektu, ako aj umiestnenie nemocnice na Patrónke.

Pravdou je, že podľa takto zbabraného tendra sa nová nemocnica nedá postaviť. Jediným riešením je zrušiť súčasnú súťaž a znova ju pripraviť po konzultáciách s oboma univerzitami, zdravotnými poisťovňami aj odborníkmi.

Minister Drucker ale uvažuje aj o možnosti výstavby zo štátnych peňazí. So štátnymi zákazkami stavanými sponzormi SMERu však tiež nemáme najlepšie skúsenosti. Obávam sa, aby to neskončilo ako Rázsochy. A pacienti tak budú čakať ďalej.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak sa Vám článok páčil hlasujte zaň, prosím, na vybrali.sme.sk. Ďakujem!

Viliam Novotný

Viliam Novotný

Bloger 
  • Počet článkov:  187
  •  | 
  • Páči sa:  18x

Som lekár a politik so skúsenosťami z verejných funkcií na miestnej, regionálnej a celoštátnej úrovni. Od roku 2016 vediem stranu ŠANCA a spolu so svojimi kolegami ponúkame riešenia najpálčivejších problémov ľudí na Slovensku.V roku 2018 sme s aktívnymi ľuďmi a odborníkmi vytvorili občiansku iniciatívu Som Košičan a s jej podporou som v ostatných komunálnych voľbách kandidoval na primátora mesta Košice.http://www.sanca.skViliam Novotný - Facebook Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

2 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

1 článok
Pavol Koprda

Pavol Koprda

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu