Poplatky premohli Fica, kapituloval!

Písmo: A- | A+

Ficova vláda zavedie nové poplatky v zdravotníctve. Rozhodla o tom uprostred leta na prázdninovom rokovaní 24. júla. Jeden z pilierov politiky SMERu - Ficove bezplatné zdravotníctvo - sa tak zrútil ako domček z karát.

Keď som o tom na základe mediálnych proklamácií ministra zdravotníctva na začiatku tohto roka písal (pozri starší blog autora: „Ficov „Zajac“ vo vláde“ z 5.2.2017), nedával som Druckerovým nápadom veľkú šancu na úspech. Ideológovia SMERu predsa nedovolia zrušiť Ficovu mantru v zdravotníctve - „zdravie nie je tovar“, ktorá doslova zľudovela.

Jedným z prvých rozhodnutí Ficovej vlády po voľbách 2006 bolo zrušenie Zajacových dvadsať a päťdesiatkorunáčok ako poplatkov v ambulanciách a nemocniciach. SMER odvtedy tvrdil, že zdravotníctvo je bezplatné! Lekári však kreatívne vytvárali nové poplatky ďalej. Za podanie lieku, vypísanie žiadanky, skúmavku na krv, ihlu na odber, očkovanie, založenie karty, poskytnutie telefónneho čísla lekára, klimatizáciu ..... . Pred voľbami 2016 to bolo už neúnosné a tak SMER niektoré poplatky znovu zakázal, medzi nimi aj poplatok za prednostné vyšetrenie. Poplatkový chaos však nezastavil, práve naopak! A do toho prichádza minister Drucker s novými poplatkami, ktoré vláda na poslednom zasadnutí v navrhovanej vládnej novele zákona o zdravotnej starostlivosti 576/2004 aj schválila.

Je to skoro neuveriteľné! Robert Fico súhlasil s návrhom ministra zdravotníctva Druckera, aby pacienti s menej závažnou zmenou zdravotného stavu zaplatili na urgentnom príjme nemocnice za ošetrenie v noci po novom 10 eur a nie 1,99 eur. Pacienti vo vážnejšom stave zaplatia len 2 eura. Má to samozrejme háčik, o závažnosti stavu rozhodne lekár. Ako vysvetlí lekárka so sestričkou na detskej ambulancii urgentného príjmu okresnej nemocnice mierne podnapitým a agresívnym rodičom rómskeho chlapčeka, že so soplíkom mohli počkať do rána a platia nie 2 eurá ale 10 eur, už vláda neriešila.

Vláda tiež rozhodla, že obnoví poplatok za prednostné vyšetrenie u lekára, ktorý pred voľbami s veľkou slávou zrušila. Vtedy SMER vravel, že je “nesociálne", aby tí ktorí majú peniaze, čakali u lekára menej ako chudobní. Je po voľbách a teraz to už podľa SMERu asi “sociálne" je! Nie že by zrušenie poplatku za prednostné vyšetrenie nebola do neba volajúca hlúposť. Sťažnosti ľudí, ktorí sa na vyšetrenie vypýtali z práce, alebo doprevádzajú chorého a jednoducho nemajú čas tráviť hodiny v čakárni, to jednoznačne potvrdzujú. No ale keby ste náhodou chceli dôjsť k záveru, že SMER urobil sebareflexiu, tak pozor! Minister Drucker vraví, že lekári môžu vyberať poplatok za prednostné objednanie na vyšetrenie, ale nesmú tým podmieňovať poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Teda ak Vás neurológ, alergológ, alebo angiológ objednaná za peniaze o dva dni, alebo bez peňazí Vám dá termín o 2 mesiace, tak podľa ministra nepodmieňuje starostlivosť peniazmi!?

Zoznam poplatkov, ktoré možno vyberať a ich regulácia, ochranný limit na poplatky a možnosť neplatiť u lekára vôbec a nechať to na zdravotnú poisťovňu – to sú riešenia súčasného poplatkového eldoráda. Miesto toho však SMER zavádza nové poplatky a zväčšuje aj tak obrovský poplatkový chaos v zdravotníctve. Drucker nedokáže systémovo riešiť problémy zdravotníctva a tak vyťahuje čiastkové riešenia, ktoré pomôžu len kozmeticky. Závažnejší je ale precedens týchto krokov. Robert Fico a SMER totiž schválením poplatkov priznali, že desaťročie sľubované „bezplatné“ zdravotníctvo jednoducho nebude.

Ak sa Vám blog páčil, hlasujte prosím na vybrali.sme.sk. Ďakujem!

Skryť Zatvoriť reklamu