Povolebný marketing či nová metla v zdravotníctve?

Písmo: A- | A+

Po 4 rokoch bezbrehého bačovania SMERu v zdravotníctve, spojenom s kauzami a neriešením problémov, sa od nového ministra všeobecne očakávalo, že začne robiť poriadky. A on, čuduj sa svete, aj začal.

Prvý týždeň nového ministra zdravotníctva v úrade bol pre mnohých príjemným prekvapením. 

Dúfajme, že to nie je len typické povolebné klišé v zmysle, vymeníme pár ľudí, urobíme audit, napíšeme čiernu knihu a potom sa na to zabudne. Odchod šéfky Úradu pre dohľad Moniky Pažinkovej, pohrozenie jej zástupcovi Senčákovi preslávenému z mnohých káuz a generálnemu riaditeľovi štátnej poisťovne Vaďurovi, ktorých zrejme čaká rovnaký osud, či okamžité zrušenie 18 miliónovej zmluvy na informačný systém pre nepotrebné elektronické kartičky poistencov, sú iste sympatické kroky. Ale skôr ako začneme jasať, by som počkal na nových nominantov na kľúčové posty. Až potom budeme vedieť posúdiť, či „košická skupina“ a s ňou spojená zdravotnícka mafia skutočne skončili.

Nezabudnime totiž na to, ako sa Drucker dostal do úradu a koho je nominantom. Nebola to dlhodobá príprava v pozícii tieňového ministra či experta na zdravotníctvo, skôr akt zúfalstva zo strany SMERu. Pravicové strany pri zostavovaní vlády neprejavili, napriek veľkým predvolebným predsavzatiam, záujem o rezort zdravotníctva. Ten tak prischol aj v tretej Ficovej vláde SMERu. A Fico siahol po kauzách, ktoré otriasali zdravotníctvom v ostatných dvoch rokoch, po manažérovi – nestraníkovi. Po lekároch a právnikoch sa tak novým ministrom zdravotníctva stal manažér. Prišiel z pošty, čo vyčarilo úsmev na perách nejednému zdravotníkovi.

Na tom by ale zatiaľ nebolo nič zlé. Otázne je, aký má nový minister v skutočnosti mandát. A na jeho odhalenie nebude treba dlho čakať. Bude čiastočne napísaný už v programovom vyhlásení vlády. To dá jasnú odpoveď, čo vlastne Drucker môže a chce urobiť. Osobne neočakávam zásadné systémové zmeny. SMER ich nemá v povahe, za 8 rokov totiž okrem protiústavného zákazu zisku a platonického snívania o jednej zdravotnej poisťovni toho veľa nepredviedol. A traja noví koaliční partneri na zdravotníctvo rezignovali už pri zostavovaní vlády.

To, čo ale Drucker môže zvládnuť je manažérske riadenie rezortu.

Ozdravenie VšZP, aby neuzatvárala predražené zmluvy s tetami Ankami a vybratými masérmi. Získanie peňazí na krytie zvýšených miezd zdravotníkov. Ozdravenie hospodárenie štátnych nemocníc, aj keď bez transformácie to bude veľmi náročné. Zavedenie DRG bez pripravovaných „bulharských konštánt“ a spustenie eHealthu bez rozkradnutia, sú úlohy priamo šité na mieru vrcholového manažéra.

Ak to Drucker zvládne, môže sa poľahky stať najúspešnejší ministrom zdravotníctva SMERu. Totiž po 4 ministroch v dvoch doterajších Ficových vládach leží latka skoro na zemi. Preskočiť ju nie je ťažké. Ale o tom viac, ako jeho schopnosti rozhodnú špičky a sponzori SMERu, ktorí ho do funkcie nominovali.

Ak sa Vám článok páčil, hlasujte zaň na vybrali.sme.sk. Ďakujem!

Skryť Zatvoriť reklamu