Prečo štát neriadi vlastné nemocnice?

Správa o kontrole v deviatich štátnych nemocniciach – príspevkových organizáciách, ktorú v pondelok zverejnil Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ), je určená len pre čitateľov s pevným nervami.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Citlivejší človek by sa pri jej čítaní mohol aj psychicky zrútiť. Jasné, nikto nečakal zázraky. Vzorka z 30-ky štátnych, večne sa zadlžujúcich a chátrajúcich nemocníc, ktoré sú v posledných rokoch priam zavalené nákupnými škandálmi, ale predsa prekvapila. To, že to bude až také zlé, čakal asi len málokto.

Média sa samozrejme vrhli v prvom rade na zhodnotenie verejných obstarávaní. Niet sa čomu čudovať, veď všetky podozrenia z uplynulých rokov si dnes v správe NKÚ prečítate objektivizované, čierne na bielom. Súťažami na prístroje a vybavenie s jedným uchádzačom, známkami jasného konania v zhode, externými firmami realizujúcimi súťaže, vybratými bez verejného obstarávania, sa to v správe len tak hemží. Výsledok - predraženie zákazok o 32% až 167%!

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nič nebráni polícii a prokuratúre, aby začali konať voči konkrétnym osobám, už len aby chceli....

To, čo ale mne udrelo do očí je fakt, že ministerstvo zdravotníctva neriadi štátne nemocnice. V rokoch 2011 až 2015 totiž nemocnice neplnili rozpočty schválené ministerstvom zdravotníctva, neexistoval v nich jednotný systém riadenia rozpočtov, sledovania nákladov a výnosov, manažovania pohľadávok a záväzkov či evidencie majetku. Výsledok - dlhodobé zadlžovanie štátnych nemocníc!

Ministri SMERu nás 4 roky balamutili tvrdeniami, že tempo zadlžovania štátnych nemocníc sa zmenšuje, ale z kontroly vyplýva pravý opak. Dlhy voči dodávateľom za 5 rokov vzrástli o 213% a presahujú o 27% hodnotu majetku. Nemocnice náklady neznižujú a nehľadajú v nich rezervy, práve naopak náklady sústavne narastajú. V súčasnosti na 100 eur zarobených peňazí za zdravotnú starostlivosť minú štátne nemocnice na nákladoch v priemere 122 eur.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak ministerstvo schvaľuje rozpočty nemocníc, ktoré roky schválené rozpočty neplnia a ktoré nezodpovedajú trendu hospodárenia, je na zlom hospodárení priamo spoluvinníkom. Táto kontrola je dôkazom, že ministerstvo zdravotníctva ako riadiaci orgán štátnych nemocníc na celej čiare zlyhalo.

Prečo štát neriadi vlastné nemocnice?

Hľadať odpoveď na túto záhadu nie je jednoduché. SMER bol dlhodobo proti transformácii štátnych nemocníc a tvrdil, že musia zostať príspevkovými organizáciami. Zostali, tak prečo ich potom neriadi?

Je to len neschopnosť SMERu alebo premyslený zámer?

Veď v mútnych vodách sa najlepšie kradne, čo koniec koncov dokazujú kauzy uplynulých rokov. Odpoveď sa dozvieme čoskoro, z činov a krokov súčasného ministra zdravotníctva SMERu T. Druckera.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak sa Vám článok páčil, hlasujte zaň prosím na vybrali.sme.sk

Viliam Novotný

Viliam Novotný

Bloger 
  • Počet článkov:  187
  •  | 
  • Páči sa:  18x

Som lekár a politik so skúsenosťami z verejných funkcií na miestnej, regionálnej a celoštátnej úrovni. Od roku 2016 vediem stranu ŠANCA a spolu so svojimi kolegami ponúkame riešenia najpálčivejších problémov ľudí na Slovensku.V roku 2018 sme s aktívnymi ľuďmi a odborníkmi vytvorili občiansku iniciatívu Som Košičan a s jej podporou som v ostatných komunálnych voľbách kandidoval na primátora mesta Košice.http://www.sanca.skViliam Novotný - Facebook Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

2 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

1 článok
Pavol Koprda

Pavol Koprda

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu