Predvolebné kecy o zdravotníctve

Písmo: A- | A+

Ach, to bolo kecov zo strany parlamentnej opozície o zdravotníctve pred voľbami. Bola to so školstvom jedna z nosných tém predvolebnej kampane.

Uskutočnila sa celá séria diskusií o volebných programoch strán. Počnúc konferenciou TRENDu, cez diskusiu HPI, až po diskusie organizované Unipharmou, či Zdravým Slovenskom. Všetci zrazu vedeli ako. SNS chcela jednu zdravotnú poisťovňu, či pripoistenie. MOST presne vedel koľko stoviek miliónov sa neefektívne stráca, a ako to zastaviť. SIEŤ chcela štandardy starostlivosti a všetci spolu kvalitu, DRG a eHealth. Prišlo však na lámanie chleba a zrazu v budúcej vláde nikto nemá záujem o zdravotníctvo. A tak „neborák“ SMER si zdravotníctvo musí zobrať pre seba. Zlyhanie troch strán, ktoré budú koaličným partnerom SMERu a mali 4 roky na prípravu zmien v zdravotníctve je až neuveriteľné.

Ponúka sa jediné vysvetlenie, majú iné priority, resp. ich sponzori majú iné priority. Obranu, poľnohospodárstvo, životné prostredie, či dopravu. Predsa len sa tam dá lepšie deliť rozpočet, dotácie a eurofondy ako v zdravotníctve. Po 4 rokoch ničnerobenia a kradnutia v zdravotníctve v podaní SMERu, v ňom treba robiť zásadné zmeny prakticky od podlahy. A tie sú nepopulárne. Tak prečo by sa mali páni Danko, ale hlavne Bugár s Procházkom s nimi unúvať.

Lídri budúcej vládnej koalície sa za to už stihli dohodnúť na tzv. programových prioritách aj v zdravotníctve. Menej zisku, dokončiť DRG a eHealth – state do programového vyhlásenia vlády môžu opísať z toho Ficovho spred 4 rokov, tam sa o tom rojčilo tiež. A potom opozičná kontrola Všeobecnej zdravotnej poisťovne či Úradu pre dohľad. To som fakt zvedavý, čo pod tým páni Bugár a Procházka rozumejú. Že napríklad minister zdravotníctva za SMER vymenuje za generálneho riaditeľa VšZP nominanta SaS? Alebo stačia 3 nominanti SaS, OĽANO a Sme Rodina v dozornej rade? Alebo, že by napríklad presadili voľbu predsedu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou v parlamente a vládni poslanci by zvolili nominanta opozície na tento post? Niečo na motívy telenovely voľba predsedu NKÚ v predchádzajúcom parlamente?

Nie, toto je sprosté klamanie verejnosti. Opozičná kontrola je len figový list na prekrytie nezáujmu a neschopnosti MOSTu a SIETe riešiť zdravotníctvo. Tie kecy pred voľbami si mohli ušetriť.

A SMER si môže bačovať v rezorte ďalej. Na čelo postavia panáčika, ktorý bude rozprávať o DRG, eHealthe a akože bojovať so ziskom. Na kritiku bude odpovedať, že veď kontroluje nás opozícia a tzv. „zdravotníckej mafii“ budú pokračovať zlaté časy.

Ak sa vám blog páčil, hlasujte zaň na vybrali.sme.sk. Ďakujem.

Skryť Zatvoriť reklamu