reklama

Prežije EÚ svoj 9. máj?

9. máj sa od roku 1958 oslavuje ako Deň Európy. V roku 1950 sa po hrôzach 2. svetovej vojny práve v tento deň začalo uzmierovanie Francúzska a Nemecka.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Začala sa rodiť Európska únia. Dnes sa však nachádza na rázcestí a čelí skúškam, ktoré podľa jej kritikov nezvláda. Prežije EÚ svoj 9. máj?

Odlišný pohľad „starých“ a „nových“ členských krajín na riešenie prívalov utečencov odhalil vnútorné napätia v EÚ. K tomu pripočítajme rozdielne pohľady členských štátov na sankcie voči Rusku a, aby toho nebolo málo, aj odchod Veľkej Británie z EÚ. V súčasnosti teda čelí EÚ historickým skúškam.

Ako je na tom Slovensko, ktoré je len 14 rokov v elitnom klube? Žaloba expremiéra Fica voči Európskej únii za kvóty na imigrantov či plány Richarda Sulíka na voľnejšie usporiadanie vzťahov v EÚ neveštia nič dobré. Laxné vyšetrovanie vraždy novinára a jeho snúbenice, podozrenia na prepojenie ľudí blízkych mafii na predstaviteľov štátu či „zapožičanie“ vládneho špeciálu na únos vietnamského občana z Nemecka náš image členskej krajiny EÚ tiež nezlepšili.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ignorovanie nárastu ruskej propagandy na verejnú mienku u nás a nesolidárny postoj vlády k reakcii západoeurópskych partnerov (stiahnutie veľvyslancov z Moskvy) na aktivity ruskej tajnej služby vo Veľkej Británii zase akoby potvrdzovali nárast ruského vplyvu na Slovensko. Ak k tomu pripočítame skutočnosť, že možno už od roku 2020 nemôžeme počítať s eurofondami, vyzerá to tak, že pozícia Slovenska v rámci EÚ sa pozvoľna oslabuje.

Otázkou ale je, že ak nie EÚ, tak čo je alternatívou pre Slovensko?Blúznenia o Putinovi, neutralite či nezávislosti od EÚ vedú v konečnom dôsledku k oslabeniu postavenia Slovenska a k jeho priamemu ohrozeniu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vstupom do Európskej únie dalo Slovensko pred 14 rokmi jasne najavo, že sa považuje za súčasť európskeho civilizačného priestoru. A tam by malo aj zostať. Myslí si to podľa eurobarometra aj rozhodujúca väčšina občanov našej vlasti.Iba spoločne v rámci EÚ dokážeme čeliť výzvam, ktoré nás ohrozujú. Možno je práve Deň Európy – 9. máj, vhodným okamihom si to pripomenúť.

Ak sa vám blog páčil, hlasujte na vybrali.sme.sk. Ďakujem! 

Viliam Novotný

Viliam Novotný

Bloger 
  • Počet článkov:  192
  •  | 
  • Páči sa:  95x

Som lekár a politik so skúsenosťami z verejných funkcií na miestnej, regionálnej a celoštátnej úrovni. Od roku 2016 vediem stranu ŠANCA a spolu so svojimi kolegami ponúkame riešenia najpálčivejších problémov ľudí na Slovensku.V roku 2018 sme s aktívnymi ľuďmi a odborníkmi vytvorili občiansku iniciatívu Som Košičan a s jej podporou som v ostatných komunálnych voľbách kandidoval na primátora mesta Košice.http://www.sanca.skViliam Novotný - Facebook Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu