Rašiho recept pre Druckera

Parlament minulý týždeň schválil oddlženie nemocníc za 585 mil. eur. Ani opozícia, ani veritelia, ani Sociálna poisťovňa s koncepciou ministra zdravotníctva Druckera nie sú spokojné. A nie je sa im čo čudovať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Od roku 2012 až dodnes riadi štátne nemocnice SMER a tie vytvorili 547 mil. eur dlhu ku koncu roka 2016. Toto je cena za SMERácku ideológiu štátneho netransformovaného zdravotníctva. Ale najhoršie je, že aj keď sa všetci zložíme na šafárenie v nemocniciach, zadlžovanie bude pokračovať ďalej. Všetky doteraz realizované opatrenia ministra Druckera totiž zadlžovanie nezastavili. Štátne nemocnice sa naďalej zadlžujú tempom 80 až 100 mil. eur ročne. Teraz ale Drucker prichádza s Rašiho receptom z roku 2009: nemocnice budú písať ozdravné plány a keď ich nesplnia, dostanú sankcie.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Minister Drucker si zrejme nepozrel koniec skrytej vlny oddlžovania ex-ministra zdravotníctva Rašiho, v ktorej štát vybraným 25 nemocniciam požičal 130 mil. eur. Nemocnice na oplátku sľúbili, že sa už nebudú zadlžovať. Samozrejme, veselo sa zadlžovali ďalej a 130 mil. eur štátnej pokladnici nikdy nevrátili. S veľkou dávkou irónie by sme teda mohli nemocniciam poradiť, že ak ešte nevyhodili „Rašiho ozdravné plány“ z roku 2009, môžu ich pomocou kláves CTRL-C, CTRL-V použiť v novom ozdravnom pláne znovu. A aj Druckerova novinka - sankcie pre znovu sa zadlžujúce nemocnice, si vyžaduje veľkú dávka fantázie. Viete si napríklad predstaviť, ako bude Univerzitná nemocnica Bratislava, ktorá produkuje 45 mil. eur dlhu ročne, platiť štátu pokutu napríklad 10 mil. eur z peňazí určených na zdravotnú starostlivosť? Samozrejme, nikdy to nezaplatí. A čo potom urobí Drucker, nevedno.

Skryť Vypnúť reklamu

No ale okrem Rašiho receptu obohateného o sankcie má minister Drucker pripravené aj ďalšie kozmetické opatrenia pre nemocnice. Úrad na riadenie podriadených organizácií (rozumej štátnych nemocníc), centrálne nákupy, zavedenie štandardov v budúcnosti, premenovanie manažmentov – z riaditeľa a námestníkov máme v nemocniciach generálneho riaditeľa a riaditeľov. S určitosťou však môžeme konštatovať, že tento guláš vytváranie nových dlhov tiež nezastaví.

Na základe doterajších skúseností možno konštatovať, že samotné oddlženie ako nástroj na zastavenie ďalšieho zadlžovania nefunguje. Krátkodobo zníži dlh a zlepší náladu dodávateľov a veriteľov, ale ak nenastanú zásadné štrukturálno – organizačné zmeny v nemocniciach, tieto sa začnú znovu zadlžovať (pozri aj kapitolu 9 z e-knihy Ako vyliečiť zdravotníctvo – http://www.viliamnovotny.sk/kniha).

Skryť Vypnúť reklamu

Napriek opakovaným oddlženiam počas 1. a 2. Dzurindovej vlády, 1. Ficovej a Radičovej vlády, sa zadlžovanie nemocníc nepodarilo zastaviť. Hneď po oddlžení začal dlh znovu narastať. Je pravdou, že pravicové vlády pripravovali hneď po oddlžení zásadné štrukturálne zmeny, ako reštrukturalizáciu a redukciu lôžkového fondu či transformáciu nemocníc na akciové spoločnosti, ktoré sa však vzhľadom k politickým zmenám podarilo realizovať len čiastočne. Kým sa neodstráni zlé riadenie štátnych nemocníc a nulová hmotná zodpovednosť vedúcich pracovníkov, zastavenie zadlžovania neočakávajme. Riešením je transformácia na akciové spoločnosti s jasne určenými pravidlami fungovania, zodpovednosti a kontroly.

Skryť Vypnúť reklamu

Súčasná Ficova vláda však žiadne systémové riešenia nechystá a len zabáva verejnosť kozmetickými opatreniami v nemocniciach. Oddlženie za 585 mil. eur tak bude len symptomatickou liečbou, ktorá odkladá nevyhnutnú kauzálnu terapiu.

Ak sa vám blog páčil, hlasujte na vybrali.sme.sk. Ďakujem!

Viliam Novotný

Viliam Novotný

Bloger 
  • Počet článkov:  187
  •  | 
  • Páči sa:  18x

Som lekár a politik so skúsenosťami z verejných funkcií na miestnej, regionálnej a celoštátnej úrovni. Od roku 2016 vediem stranu ŠANCA a spolu so svojimi kolegami ponúkame riešenia najpálčivejších problémov ľudí na Slovensku.V roku 2018 sme s aktívnymi ľuďmi a odborníkmi vytvorili občiansku iniciatívu Som Košičan a s jej podporou som v ostatných komunálnych voľbách kandidoval na primátora mesta Košice.http://www.sanca.skViliam Novotný - Facebook Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

2 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

1 článok
Pavol Koprda

Pavol Koprda

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu