SDKÚ-DS porazila Smer-SD: nočná pohotovosť zostane

Nočná pohotovosť sa nebude rušiť. Ako ďalej s lekárskou službou prvej pomoci? Na ťahu je minister Raši.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Napriek opozičnému postaveniu sa SDKÚ-DS podarilo zastaviť zlý návrh vládnej koalície. Stiahnutie svojho poslaneckého návrhu zákona odôvodnil Jozef Valocký (Smer-SD) tým, že ho k tomu primäl tlak opozície. Jeho obavám zo "zneužitia témy" v politickej kampani rozumiem. Smer proti ľuďom neznie práve ľúbivo, je to však v tejto situácii výstižné heslo.

Argumentácia ministerstva zdravotníctva, že v noci chodí na pohotovosť menej pacientov, je v rozpore s celou myšlienkou prvej pomoci. Vari zavrieme hasičské stanice v Trenčianskom kraji len preto, že v tomto kraji je štatisticky najmenej požiarov? Pohotovosť je pohotovosťou preto, aby bola poruke, keď ju potrebujeme. Aj v noci.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tým nezakrývam, že stav LSPP je dnes vážnym problémom. Je zle organizovaná, zle popísaná v zákonoch a slúžiaci lekári a sestry sú mizerne ohodnotení. Stretávam sa a aktívne komunikujem s lekármi. Viem, že v mnohých regiónoch je LSPP veľmi zle platenou prácou. Namiesto toho, aby sa riešila otázka lepšieho financovania, Smer-SD prišiel v roku 2007 s “lacnejším” riešením: v parlamente navrhol a presadil povinné služby na pohotovosti. Lekári tak nemajú na výber, musia slúžiť aj za nedôstojné ohodnotenie.

O tom, koľko dostane LSPP zaplatené, rozhoduje vláda svojím nariadením (č. 226/2005 Z. z.). Vedeli ste napríklad, že od roku 2005 do dnešného dňa sa táto cena ani raz nevalorizovala? Zmeniť nariadenie vlády je možné pomerne rýchlo. Spomeňme si, ako rýchlo po voľbách v roku 2006 dokázal Ficov kabinet zrušiť (niektoré) poplatky. Od návrhu nariadenia po jeho prijatie prešlo vtedy 16 dní. Ne-riešenie financovania LSPP trvá však vláde už 1170 dní...

SkryťVypnúť reklamu

Zrušenie nočnej pohotovosti však nie je riešením. Riešením je dobrá organizácia, regulácia a financovanie LSPP. Ministerstvo zdravotníctva však nebolo schopné do dnešného dňa predstaviť koncepciu lekárskej pohotovosti. Všetky novelizácie zákonov, súvisiacich s LSPP predkladali v parlamente poslanci, nie minister. Výsledkom je zmätok a problémy.

Po fiasku Valockého návrhu na zrušenie nočnej pohotovosti ma minister Raši vyzval, aby som predložil vlastný návrh zákona o LSPP. Názornejší dôkaz bezradnosti si neviem predstaviť. Richard Raši zrejme nerozumie, čo so sebou prináša funkcia ministra zdravotníctva - teda zodpovednosť za rezort. Na ťahu je on, nie poslanci opozície.

SkryťVypnúť reklamu

Ak vraví, že nevie ten problém vyriešiť, nech tú robotu nerobí.

Viliam Novotný

Viliam Novotný

Bloger 
  • Počet článkov:  192
  •  | 
  • Páči sa:  95x

Som lekár a politik so skúsenosťami z verejných funkcií na miestnej, regionálnej a celoštátnej úrovni. Od roku 2016 vediem stranu ŠANCA a spolu so svojimi kolegami ponúkame riešenia najpálčivejších problémov ľudí na Slovensku.V roku 2018 sme s aktívnymi ľuďmi a odborníkmi vytvorili občiansku iniciatívu Som Košičan a s jej podporou som v ostatných komunálnych voľbách kandidoval na primátora mesta Košice.http://www.sanca.skViliam Novotný - Facebook Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

275 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu