reklama

Skladačkový Pele a Košické bábkové divadlo

Niet o tom pochýb, že dnes dostane programové vyhlásenie 4. Ficovej vlády predstavovanej „skladačkovým“ alebo „špáradlovým“ premiérom Pellegrinim dôveru.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

79 poslancov SMERu, SNS a MOSTu dalo dokonca svoju „dôveru“ už vopred písomne. Vláda, ktorú čakajú maximálne dva roky do riadnych volieb v marci 2020, bude s určitosťou najmarketingovejšou, najneodbornejšou a najbiznisovejšou akú doteraz Slovensko malo.

Robert Fico sa rozhodol externe „riadiť“ krajinu až do parlamentných volieb a potom sa chce s určitosťou vrátiť. Aby sa mu to podarilo, začína predvolebnú kampaň už touto bábkovou vládou. Vsádza na sympaťákov ako Pellegrini, Raši a Drucker, ktorí síce o tom, čo budú riadiť, veľa nevedia, ale majú predpoklady budovať SMERu dobrý imidž.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Predseda vlády SR Peter Pellegrini a špáradlo počas rokovania 30. schôdze NR SR
Predseda vlády SR Peter Pellegrini a špáradlo počas rokovania 30. schôdze NR SR (zdroj: SITA/Diana Černáková)

Zábavný bol už samotný výber členov novej vlády. Najprv sa exminister „Kali“ rozhodol predsa len celkom neodísť a presadil kamaráta ako nominanta na post ministra vnútra. Prezident Kiska sa však správne rozhodol túto nomináciu neprijať a nevymenoval prvý návrh Pellegriniho vlády. V podstate tým Ficovi odkázal, aby si už fakt prestal robiť z ľudí srandu. Syn známeho rockera Joža Ráža z tzv. „Druckiho“ tímu, ako ho familiárne označuje expremiér Fico, cez prezidenta neprešiel.

Robert Fico teda vytiahol „nepriestrelný“ tromf – Tomáša Druckera, ktorý vzhľadom k jeho manažérskym a imidžovým predpokladom zjavne funguje v SMERáckom establishmente ako „holka pro všechno“. Vskutku obdivuhodná je kariéra tohto „manažéra“, ktorý sa z riaditeľa pošty cez ministra zdravotníctva dostal až na ministerstvo vnútra. Neviem si predstaviť, ako by mohol byť práve Drucker zárukou nestranného vyšetrenia káuz spájaných s Ficovou vládou, ale viem si živo predstaviť ako to bude predstierať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aj podpredseda vlády pre informatizáciu, pôvodne lekár a primátor Raši, stojí za povšimnutie. Konkrétne v jeho prípade to bol druhý a tentoraz už vydarený pokus o „evakuáciu“ z Košického Magistrátu. Po kauzách spojených s jeho pôsobením v meste, predovšetkým po parkovacom kšefte pre súkromnú spoločnosť EEI, sa jeho primátorská pozícia stala neobhájiteľnou. Začala sa teda záchranná akcia jeho osoby zo strany SMERu. Najprv sa pokúsili urobiť elegantnú rošádu na kraji a v regionálnych voľbách vymeniť dosluhujúceho župana Trebuľu (SMER) za primátora Rašiho. Nevyšlo to, Raši prehral. Nominácia na podpredsedu vlády tak pre neho prišla ako dar z neba.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Košice teda majú nového povereného primátora, ktorým sa stal doterajší viceprimátor Petruško. Okamžite sa zároveň uviedol do platnosti tzv. „lex Raši“. Ide o špeciálnu zmenu zákona, ktorú si SMER presadil ešte minulý rok, aby mohol ovládať v prípade Rašiho víťazstva v regionálnych voľbách župu aj mesto naraz. Týka sa toho, že doplňujúce komunálne voľby v prípade odchodu primátora netreba, stačí aby poveril niekoho zo svojich viceprimátorov až do riadnych komunálnych volieb. Bábkové divadlo teda bude prebiehať nielen na úrade vlády, ale aj na košickom magistráte. Ešteže komunálne voľby na rozdiel od parlamentných budú už v novembri.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

SMER s Pellegriniho novou vládou dosiahol až skoro na samé dno straníckych nominácií, keď sa na ministrov nekladú ani minimálne odborné nároky pre riadenie rezortu. Naplno sa uplatnilo staré Mečiarovské pravidlo: „no a čo, že tomu nerozumejú, hlavne nech sú naši“. Úlohou nových ministrov totiž nebude niečo riadiť. Majú len dozerať, aby nastavený biznisplán s eurofondami a verejnými obstarávaniami prebiehal nerušene ďalej. A popri tom majú ešte všetko zakrývať elegantným paravánom.

Ak sa vám blog páčil, hlasujte na vybrali.sme.sk. Ďakujem!

Viliam Novotný

Viliam Novotný

Bloger 
  • Počet článkov:  192
  •  | 
  • Páči sa:  95x

Som lekár a politik so skúsenosťami z verejných funkcií na miestnej, regionálnej a celoštátnej úrovni. Od roku 2016 vediem stranu ŠANCA a spolu so svojimi kolegami ponúkame riešenia najpálčivejších problémov ľudí na Slovensku.V roku 2018 sme s aktívnymi ľuďmi a odborníkmi vytvorili občiansku iniciatívu Som Košičan a s jej podporou som v ostatných komunálnych voľbách kandidoval na primátora mesta Košice.http://www.sanca.skViliam Novotný - Facebook Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu