SMER v zdravotníctve už len dožíva. Koniec koncov to isté robil aj v uplynulom roku.
Na jeho začiatku síce došlo k výmene vlády, no bola to len výmena personálna a nie obsahová. Dokonca aj tzv. nové programové vyhlásenie vlády bolo vlastne to staré z roku 2016. Ministra Druckera nahradila jeho dovtedajšia štátna tajomníčka Kalavská a všetko pokračovalo po starom. V priebehu roka potom rezonovala najmä obvyklá téma - sestričky, najprv posilnenie ich kompetencií a potom prekvapivé premenovanie zdravotníckych asistentov na praktické sestry. Všetci rozumieme, že sestier je nedostatok, ale riešiť to „vyrábaním nových“ premenovaním nižšie kvalifikovaných zdravotníckych profesií, je cestou k znižovaniu kvality. Ďalším zaujímavým osviežením bol premiérov nápad, že ak máme málo lekárov, treba dať univerzitám viac peňazí, aby prijali viac záujemcov o štúdium. Riešenie hodné Husákovskej éry. Vtedy boli totiž hranice zavreté a lekári nemohli „ujsť na západ“, no ale v súčasnosti? Za povšimnutie však stojí aj nápad „liberálnej“ SaS, že ak lekár odíde do cudziny, mal by dodatočne zaplatiť za štúdium štátu. Diskriminácia jedného konkrétneho povolania, keď ostatní vysokoškolskí absolventi si môžu pracovať kdekoľvek, je vskutku nepredstaviteľná.
Samozrejme v priebehu roku nechýbali ani veľké projekty typu „Rázsochy“, tentoraz v podobe plánov na zásadnú prestavbu celého zdravotníctva, týkajúcu sa času hospitalizácií, počtov výkonov, rozdelenia nemocníc a posilnenia domácej starostlivosti o pacientov. Ako obvykle s termínom realizácie presahujúcim rámec tohto funkčného obdobia v zmysle obľúbenej taktiky SMERu: „pracujeme na lepšej budúcnosti”. Na záver nezabudnime ani na schválený štátny rozpočet pre rok 2019. Prináša historické príjmy pre zdravotníctvo vo výške 5,2 mld. eur z čoho je 5 mld. eur samotné zdravotné poistenie. Zaplatia ho až z 80-tich % pracujúci z rastúcich príjmov, lebo štát zároveň znížil sadzbu za poistencov štátu zo 4% na 3,2% a zaplatí do poistného len niečo cez 1 miliardu eur. Aj takýmto „šetrením“ na výdavkoch sa dá dosiahnuť vyrovnaný štátny rozpočet.
Diskusia o budúcnosti zdravotného poistenia je však témou presahujúcou toto funkčné obdobie a schopnosti súčasnej vlády. V roku 2019 preto znovu v zdravotníctve neočakávajme nič zásadné. Blížiace sa parlamentné voľby zároveň znamenajú, že tento rok už bude klasickým predvolebným.
Autor je predsedom strany ŠANCA