Vláda v stredu schválila novelu nariadenia vlády o minimálnej sieti. Stanovila v nej koncovú sieť 37 nemocníc, s ktorými sú zdravotné poisťovne povinné uzatvoriť kontrakt. Bez ohľadu na to, ako kvalitné a ako efektívne sú tieto nemocnice pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti.
Z týchto 37 nemocníc je 36 vo vlastníctve štátu.
Nariadenie vlády rozdeľuje nemocnice na rovné a rovnejšie. Zvýhodňuje štátne nemocnice pred ostatnými zdravotníckymi zariadeniami. Narušuje tým tak nevyhnutný predpoklad spravodlivej súťaže – rovnoprávnosť všetkých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.
Pomôže viac štátneho zdravotníctva pacientom?
Sotva. Štátne zdravotníctvo sme mali na Slovensku 40 rokov. Výsledkom bolo zaostávanie vo všetkých zdravotných parametroch oproti západnej Európe, ktoré nás ťaží dodnes.
Vláda zvýhodňuje štátne nemocnice preto, lebo sú štátne – a nie preto, že by boli kvalitnejšie, alebo že by ich pacienti boli spokojnejší. Peniaze nebudú nasledovať kvalitu, ale štátne vlastníctvo.
Ak majú štátne nemocnice garantovanú zmluvu s každou poisťovňou bez ohľadu na cenu a kvalitu poskytovanej starostlivosti, strácajú akúkoľvek motiváciu hľadať vnútorné rezervy. Pritom práve v týchto nemocniciach sa plytvá peniazmi v gigantických rozmeroch.
Príbehy o predražených nákupoch mikroskopov, lineárnych urýchľovačov, energií a podobne doplnila nedávno analýza verejného obstarávania v nemocniciach od INEKO. Zo záhadných dôvodov sa väčšiny súťaží zúčastňoval len jeden subjekt. A (prekvapenie!) – vyhral. Tam, kde súťaž naozaj prebehla, bola zmluvná cena nižšia, než tam, kde „súťažil" len jeden dodávateľ. Priestor na úsporu už len tým, že by sa súťaž naozaj uskutočnila a nepredstierala, sa dá odhadovať v desiatkach miliónov eur ročne. Viac než démonizovaný zisk poisťovní.
Nariadenie vlády je signálom, že vláda nemá záujem robiť poriadok s plytvaním v štátnych nemocniciach. Radšej ich paragrafmi chráni pred konkurenciou.
Kto zaplatí účet?
My všetci. Pacienti a daňoví poplatníci. Súkromní lekári, neštátne nemocnice.
Pripomeňme si, že štát plánuje na budúci rok platiť za poistencov štátu len 4 % z priemernej mzdy. Vládna novela preSmeruje peniaze do štátnych nemocníc. Keďže peňazí viac nebude, stane sa tak na úkor ostatných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.
Obávam sa, že súkromní lekári i neštátne nemocnice budú kompenzovať výpadok príjmov zvýšením vyberania priamych platieb od pacientov, na drevo.
Poplatky, ktoré dnes pacient v zdravotníctve platí, sú neregulované, živelné, pacient sa voči nim nevie brániť. Socialistickí ministri si však radšej zakrývajú pred týmto faktom oči a tvrdia, že regulovať poplatky netreba, lebo vraj máme bezplatné zdravotníctvo.
Viac peňazí v štátnych nemocniciach, žiaľ, nebude znamenať viac muziky pre pacientov. Ani vyššie platy pre lekárov a sestry. Budú len vyššie dlhy na konci roka, ktoré raz bude treba znovu oddlžovať z peňazí nás všetkých.