Uránové bane pri Košiciach nebudú!?

Najvyšší súd minulý týždeň definitívne rozhodol o nepredĺžení platnosti geologického prieskumu uránu pri Košiciach.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Týždeň predtým ministerstvo hospodárstva odstúpilo od memoranda o porozumení v energetickom sektore so spoločnosťou European Uranium Resource, ktoré sa týkalo možného využitia uránového ložiska v lokalite Kurišková - Jahodná. Novinové titulky nás uisťujú, že uránové bane pri Košiciach nebudú. Ak však poznáme celý príbeh, mali by sme zostať v strehu.

Keď v roku 1985 Československý uránový prieskum objavil ložisko Kurišková a následne ukončil prieskum pre pozastavenie dotácií, nikto netušil, že o dve desaťročia sa z tohto objavu stane nočná mora Košičanov. Od roku 2005 získala firma Kremnica Gold povolenie na geologický prieskum vzácnych kovov vo viacerých lokalitách Slovenska. Medzi týmito lokalitami bola aj Kurišková – Jahodná. Netrvalo dlho a nálezisko uránu sa ukázalo ako zaujímavé pre kanadskú ťažiarskú spoločnosť Ludovika Energy, ktorá sa od roku 2009 stala držiteľom prieskumného územia. Zároveň jej ministerstvo životného prostredia predĺžilo povolenie na prieskum až do roku 2013. Blízkosť náleziska pri Košiciach a environmentálne riziká priamo v obľúbenej rekreačnej oblasti Jahodná zdvihli obrovskú vlnu odporu Košičanov.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Od roku 2006 rozbehli ochranári a občianski aktivisti petíciu „Stop ťažbe uránu na Jahodnej“, za necelé tri roky ju podpísalo viac než 113-tisíc ľudí a v roku 2009 sa ňou zaoberal parlament. Hlas občanov bol stále silnejší a parlament sa v roku 2009 opakovane zaoberal aj návrhom zákona poslankyne Tkáčovej (exSDKÚ) o zákaze ťažby uránu. Zákon vtedy vládnuci SMER nepodporil!

Napriek odporu verejnosti pokračovala príprava na ťažbu uránu plazivo ďalej. V decembri 2012 minister hospodárstva Tomáš Malatinský (SMER) podpísal s ťažiarskou firmou European Uranium Resource (materská firma Ludovika Energy) memorandum o porozumení a spolupráci, ktoré bolo predzvesťou vydania ťažobného povolenia. Ministerstvo životného prostredia vedené Petrom Žigom (SMER) v januári 2014 predĺžilo ťažobnej spoločnosti Ludovika Energy povolenie na prieskum uránového ložiska v rekreačnej oblasti Jahodná.

Skryť Vypnúť reklamu

V roku 2014 sa poslanci NR SR Novotný a Štefanec (obaja exSDKÚ) pokúsili presadiť novelu zákona o geologických prácach, ktorá by podmieňovala ťažbu uránu súhlasom obyvateľov príslušných obcí. Vtedy však už SMER v roku komunálnych volieb usúdil, že ak chce v Košiciach vyhrať, musí konať. Opísali tak opozičné riešenie a predložili ho ako vlastný vládny návrh zákona a ten, samozrejme, v parlamente prešiel. V roku 2015 potom ministerstvo životného prostredia vedené tým istým ministrom Žigom nepredĺžilo platnosť povolenia na geologický prieskum pri Košiciach. Kanadská firma sa odvtedy súdila a rozhodnutie Najvyššieho súdu minulý týždeň potvrdilo zákonnosť rozhodnutia ministerstva.

Skryť Vypnúť reklamu

Akoby samostatným životom žilo memorandum o porozumení medzi ministerstvom hospodárstva a ťažiarskou firmou. Pokojne odpočívalo v šuflíku a až tlak verejnosti a výzva košickej župy zo začiatku tohto roka rozhýbali ministerstvo hospodárstva. Minister Peter Žiga (SMER) promptne oznámil, že odstúpili od memoranda s ťažiarmi. Samozrejme zdôraznil, ako on a primátor Košíc Raši dôsledne (rozumej, vždy pred komunálnymi voľbami 2014 a 2018) bojovali za zákaz ťažby uránu pri Košiciach. Za súčasný výsledok treba však predovšetkým poďakovať tlaku verejnej mienky Košičanov a občianskym aktivistom, ktorí celé roky neúnavne bojovali proti ťažbe uránu. V tejto chvíli by sa dalo povedať, že príbeh sa skončil happy-endom. Lenže, predčasný optimizmus by asi nebol na mieste. Prečo?

Skryť Vypnúť reklamu

Hrozba 1) Kanadská ťažiarska firma investovala do prieskumu 22 miliónov eur. Za toľko peňazí sa budú so Slovenskom určite súdiť ďalej. Aj v súčasnosti bežia ďalšie tri súdne spory, v ktorých firma žaluje štát.

Hrozba 2) Zahraničná firma sa určite obráti na medzinárodný súd a jeho rozhodnutie je možné ťažko predvídať.

Hrozba 3) Aktivisti upozorňujú na pripravovanú medzinárodnú obchodnú dohodu medzi EÚ a Kanadou, ktorá obsahuje odvolávku na 10 rokov neplatný geologický zákon. Neobsahuje teda explicitný zákaz ťažby uránu s výnimkou schválenia v miestnom referende v dotknutých obciach, ani zákaz používania kyanidového spracovania nerastov.

Príbeh teda ešte nekončí, zostaňme radšej v strehu!

Ak sa vám blog páčil, hlasujte na vybrali.sme.sk. Ďakujem!

Viliam Novotný

Viliam Novotný

Bloger 
  • Počet článkov:  187
  •  | 
  • Páči sa:  18x

Som lekár a politik so skúsenosťami z verejných funkcií na miestnej, regionálnej a celoštátnej úrovni. Od roku 2016 vediem stranu ŠANCA a spolu so svojimi kolegami ponúkame riešenia najpálčivejších problémov ľudí na Slovensku.V roku 2018 sme s aktívnymi ľuďmi a odborníkmi vytvorili občiansku iniciatívu Som Košičan a s jej podporou som v ostatných komunálnych voľbách kandidoval na primátora mesta Košice.http://www.sanca.skViliam Novotný - Facebook Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu