Podľa neoficiálnych informácií armáda vraj nepriznala ďalších päť krádeží starších samopalov, guľometov a munície. Situácia je mimoriadne vážna. Logickým vyústením kauzy by malo byť nielen dôsledné vyšetrenie krádeží a potrestanie vinníkov, ale aj vyvodenie politickej zodpovednosti ministra obrany.
Minister za SNS Peter Gajdoš pritom už tri týždne verejnosť neinformuje. Opakuje, že zistenia odovzdal polícii a pokračuje kontrola skladov. Priznal ale, že chýbajúca munícia nebola ukradnutá v posledných mesiacoch, ale ide o dlhodobé rozkrádanie, ktoré umožňoval nesprávne nastavený systém stráženia od roku 2006.
Pritom je to kauza medzinárodných rozmerov. Nevysvetlená a opakovaná strata zbraní a munície totiž znižuje nielen dôveryhodnosť Ozbrojených síl SR v očiach verejnosti, ale aj celej krajiny u spojencov v NATO. A premiér Fico celú kauzu zľahčuje tvrdeniami, že takéto veci sa stávajú. Poslanci parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť síce ministrovi obrany odkázali, že si ho chcú predvolať, ale radšej odišli dovolenkovať. Tak o čo tu vlastne ide?
V roku 2015 sa na verejnosť dostali informácie, že teroristi z Islamského štátu používajú zbrane vyrobené v minulosti na Slovensku. Všetci vieme, že Československo bolo pred rokom 1989 veľkým vývozcom zbraní do krajín tzv. tretieho sveta, teda aj do Sýrie či Iraku. A tieto zbrane sú stále funkčné a mohli sa dostať do rúk islamských teroristov. Slovensko však vyváža zbrane aj v súčasnosti. Od eskalácie vojnového konfliktu v roku 2012 osem východoeurópskych krajín vrátane Slovenska schválilo vývoz zbraní za 1,2 miliardy eur do Saudskej Arábie, Jordánska, Spojených Arabských Emirátov a Turecka, čo sú hlavní dodávatelia munície pre Sýriu. V roku 2016 prišlo odhalenie The Guardianu, že slovenská firma získala licenciu na vývoz tisícok raketometov, ťažkých guľometov a milióna nábojov v hodnote 32 miliónov eur. Premiér Fico k tomu lakonicky poznamenal:„Keď nepredáme my, predá niekto iný, ale potom neplačte, ak sa nebudú zbrane predávať a zrazu budeme vidieť, že naši ľudia prichádzajú o robotu. Ja som s týmto nikdy nemal problém.“
Okrem oficiálnych vývozov však pribúdajú podozrenia o obchodovaní so slovenskými zbraňami na čiernom trhu. 9. januára 2015 zaútočil islamský terorista na supermarket v Paríži. Podľa francúzskych vyšetrovateľov mal pri sebe dva samopaly vz. 58 z bývalého Československa. Tieto zbrane boli údajne vyradené, ale zabiť ešte dokázali. Dostal si k nim cez priekupníkov. V roku 2016 sa na verejnosť dostali ďalšie podozrenia, že islamskí teroristi môžu cez priekupníkov dostávať zbrane aj zo Slovenska, oficiálne nefunkčné, ktoré sa po aktivizácii môžu použiť.
Asi najdôležitejšia je teda odpoveď na otázku, kde sa nachádzajú stratené zbrane a munícia z armádnych skladov v súčasnosti. Je možné, že sa vlastne ani nestratili, len v evidencii má slovenská armáda obrovský bordel. Predchádzajúca inventarizácia v novembri 2016 totiž prekvapivo nepreukázala nič. Ale je tiež možné, že tu funguje organizovaná zločinecká sieť, ktorá naše zbrane a muníciu predáva napr. teroristom z Islamského štátu. Ale je možné i to, že sa na Slovensku vyzbrojuje nejaká polovojenská organizácia. Za všetky tri možnosti nesie plnú politickú zodpovednosť minister Gajdoš.
Prezident Kiska ho vyzval na informovanie verejnosti, Fico to zľahčuje, poslanci parlamentu dovolenkujú a nepredvolali ho, média sa kauze nevenujú a minister obrany naďalej mlčí. Desivé ticho, nemyslíte?
Ak sa Vám blog páčil, hlasujte prosím na vybrali.sme.sk. Ďakujem.