Zabudnime na kolektívnu imunitu

Písmo: A- | A+

Kolektívna imunita sa pri súčasnej len 40% preočkovanosti proti COVID-19 na Slovensku nemôže vytvoriť a pred Delta variantom SARS-CoV-2 nás neochráni. Štátu sa nedarí presviedčať ani motivovať ľudí k očkovaniu.

Zvrátiť tento stav by mohlo cielené vysvetľovanie, ďalšie obmedzenia pre neočkovaných a všeobecní lekári. Najdôležitejšie ale je, aby sa ľudia dali čím skôr zaočkovať, lebo ak sa tretia vlna pandémie koronavírusu naplno rozbehne, nemusia to už stihnúť.

Plány vládnych politikov na dosiahnutie kolektívnej imunity zaočkovaním 3,3 až 4 miliónov obyvateľov Slovenska proti COVID-19 sa do plného rozbehnutia tretej vlny pandémie koronavírusu s určitosťou nepodarí dosiahnúť. Kolektívna imunita, na ktorej vytvorenie by malo byť zaočkovaných 60 - 70%, ale najlepšie 90 - 95% populácie, je pri súčasnej cca 40% preočkovanosti v úrovni vzdialeného sna a pred Delta variantom SARS-CoV-2 nás teda neochráni.

Štátu sa dlhodobo nedarí presviedčať ani motivovať ľudí k očkovaniu. Všetko, čo vláda vyskúšala, zatiaľ nefungovalo. Ani Matovičova očkovacia lotéria s pravidlami meniacimi sa za chodu, ani sprostredkovateľský bonus, ani meškajúca vládna kampaň, ani návšteva pápeža, dokonca ani dovolenkové cestovanie záujem o očkovanie nezvýšili. Naopak, priemerné denné počty zaočkovaných v mesačných porovnaniach klesajú: v júni 10-tisíc, v júli 7,5-tisíc a v auguste len 3 - 4-tisíc osôb.

ČO BY MOHLO POMÔCŤ?

Ľudia, ktorí sa v súčasnosti nechávajú očkovať, si to buď odkladali na neskôr z rôznych dôvodov, alebo majú síce výhrady voči očkovaniu, ale nechcú byť obmedzovaní pri cestovaní či v reštauráciách. Oba tieto dôvody treba využiť na oslovovanie a motivovanie ďalších ľudí. Vysvetľovať, že ak sa nezaočkujú teraz, v čase plného rozvoja tretej vlny pandémie koronavírusu to už nemusia stihnúť. A samozrejme, že obmedzení bude pribúdať a očkovaní budú mať vždy výhody.

Tých, ktorí by mohli v rozhodujúcej miere šíriť osvetu, pritom vláda „využíva“ tak na 5%. Predovšetkým všeobecní lekári by mali byť dostatočne motivovaní, aby doslova ponúkali a presviedčali o potrebnosti očkovania svojich pacientov a hneď to vo svojich ambulanciách aj realizovali.

Tretia vlna pandémie spôsobená Delta variantom koronavírusu nás zrejme neminie. Údaje z Veľkej Británie pritom hovoria jasnou rečou, pribúda chorých v stredných a mladších vekových kategóriách vrátane detí. Táto vlna už nebude najmä o chronicky chorých a starých, ale o všetkých. Delta variant SARS-CoV-2 je tak nákazlivý, že ochorie v podstate každý, kto nie je zaočkovaní.

Očkovanie proti Delta variantu síce funguje len na cca 66%, namiesto doterajších viac než 90% proti iným variantom, ale s určitosťou ochráni pred ťažkým priebehom ochorenia. Je to teda stále najefektívnejšia forma prevencie. Zaočkujte sa preto čím skôr, prosím, a ochráňte seba, svojich blízkych aj nás ostatných - očkovaných aj neočkovaných.

NAJVYŠŠÍ ČAS NA OČKOVANIE JE PRÁVE TERAZ!

Autor je lekár a predseda strany ŠANCA

Skryť Zatvoriť reklamu