reklama

Žalostné skúsenosti s eZdravím v nemocniciach

Po 3 týždňoch ostrej prevádzky môžeme pokojne konštatovať, že eZdravie nefunguje. Desať rokov príprav a 80 až 120 mil. eur minutých na jeho budovanie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Elektronické zdravotníctvo malo od januára zvýšiť bezpečnosť a komfort pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Od tohto cieľa nás ale delia roky. V médiách sa často hovorí o problémoch ambulancií, o nič lepšia však nie je situácia ani v nemocniciach.

Slovenský eHealth bol dlhé roky ako Yetti, všetci o ňom hovorili, a nikto ho nevidel. Potom sa v decembri minulého roka predsa len zjavil. Zdravotníci začali dostávať elektronické kartičky na vstup do eHealthu.

Obrázok blogu
(zdroj: Viliam Novotný)

Prebratie kartičky na pošte či v podateľni nemocnice bol pre nich zároveň aj prvý kontakt s elektronickým zdravotníctvom. Od januára s ním mali všetci začať pracovať. Lenže nezačali, lebo ambulanciám a lekárňam chýbajú čítačky alebo software alebo pripojenie na internet a všetci si systém skúšajú až teraz za chodu. O nič lepšia situácia nie je ani v nemocniciach.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V univerzitnej nemocnici v Košiciach sme pripojili čítačky na elektronické kartičky k tým starým počítačom, ktoré máme. Nikto ich ale doteraz nepoužil. Keď vyšetrujeme ambulantného pacienta, zobrazí sa na obrazovke okno s výzvou na vloženie elektronickej kartičky.

Obrázok blogu
(zdroj: Viliam Novotný)

Či kliknete na OK alebo na X a ikonu zrušíte, pokračujete ďalej. Nikto z nás kartičku nevkladá, ktovie prečo sme na to ešte nedostali pokyn. Potom dosť kostrbato napíšete nález pacienta a ešte nepochopiteľnejším algoritmom ho uložíte a vytlačíte. Predtým sa znovu zjaví rovnaká ikona ako na začiatku, ktorú rovnako potvrdíte alebo zrušíte. Pozor ale na chybu, stačí jeden zlý klik, všetko sa stratí a môžete písať od začiatku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Prvé dni tak napísanie a vytlačenie nálezu trvalo dvakrát dlhšie ako obvykle. A nie vždy sa to podarilo vytlačiť s oficiálnou hlavičkou nemocnice. Ešteže máme mobily, medzi ambulanciami a oddeleniami sa tak často lekári namiesto liečenia presúvajú pre zúfalé volanie kolegu z inej ambulancie: „Ako to mám uložiť, preniesť, vložiť? Ako napísať žiadanku na CT alebo MRI?“. Čo sa týka vedenia dokumentácie hospitalizovaných pacientov, tá funguje podľa starého nemocničného informačného systému a eHealth ignoruje. Nie je jasné iba to, čo z toho, čo od januára v nemocnici napíšeme, sa v eHealthe centrálne vlastne ukladá, ak nepoužívame elektronické kartičky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Asi v takom stave je elektronické zdravotníctvo tri týždne po spustení. Odhad Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) hovorí, že asi len 50% poskytovateľov nabehne do konca januára na elektronické predpisovanie liekov či elektronické ukladanie vyšetrení do celoslovenského systému. Napriek úprimnej snahe Druckera a NCZI v ostatných dvoch rokoch je nábeh systému pripravený žalostne. Pacienti sa tak musia obrniť ešte väčšou trpezlivosťou ako doteraz, keďže lekári, sestry aj lekárnici sa učia nevyskúšaný nový systém používať za chodu. Aby toho na nich nebolo málo, okrem toho elektronického pre istotu musia viesť aj pôvodné "papierové" zdravotníctvo. Tak a na toto treba fakt pevné nervy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak sa vám blog páčil, hlasujte na vybrali.sme.sk. Ďakujem!

Viliam Novotný

Viliam Novotný

Bloger 
  • Počet článkov:  192
  •  | 
  • Páči sa:  95x

Som lekár a politik so skúsenosťami z verejných funkcií na miestnej, regionálnej a celoštátnej úrovni. Od roku 2016 vediem stranu ŠANCA a spolu so svojimi kolegami ponúkame riešenia najpálčivejších problémov ľudí na Slovensku.V roku 2018 sme s aktívnymi ľuďmi a odborníkmi vytvorili občiansku iniciatívu Som Košičan a s jej podporou som v ostatných komunálnych voľbách kandidoval na primátora mesta Košice.http://www.sanca.skViliam Novotný - Facebook Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

289 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

73 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu