Strih.
Titulok "O tri a pol roka neskôr".
Záber na poslancov parlamentu pri prerokovávaní návrhu štátneho rozpočtu na rok 2010.
Detail na stoh papierov pred ministrom financií. Kamera zaostruje na čísla. Platba za jedného poistenca štátu sa v roku 2010 zníži oproti roku 2009 zo 4,9 % na 4,78 % priemernej mzdy.
Komentár mimo obraz: "Ani v poslednom roku vládnutia Ficov kabinet nesplnil predvolebné sľuby, ani záväzok zo svojho programového vyhlásenia."
Slovenské zdravotníctvo príde tento rok vinou svetovej hospodárskej krízy o viac než desať miliárd korún. Situácia na budúci rok nie je o nič ružovejšia. Výpadky príjmov zdravotných poisťovní znamenajú pre fungovanie zdravotníctva v najbližších mesiacoch vážnu a naliehavú výzvu. Počiatkove čísla o zdrojoch zdravotných poisťovní na budúci rok vyzerajú zle, a to sú podľa analytikov optimisticky nadhodnotené. Vláda tak vyvoláva v poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti neprimerané očakávania. Peňazí bude ešte menej, ako sľubuje.
Výpadok verejných zdrojov potom musia nahradiť zdroje súkromné - teda hotovostné platby u lekára, v lekárni či v nemocnici. Finančná spoluúčasť pacientov v zdravotníctve sa za tri roky Ficovej vlády zvýšila o 74 %. Kým v roku 2005 zaplatil priemerný občan na doplatkoch za lieky a rôznych platbách a poplatkoch v zdravotníctve 3800 korún ročne (vrátane "Zajacových" poplatkov), na tento rok predpokladá minister Počiatek priame platby vo výške 220 eur, teda 6600 korún na jedného občana. Hoci Fico populisticky zrušil poplatky - bez sľúbenej kompenzácie pre lekárov - slovenskí pacienti platia z vlastného vrecka stále viac za lieky, zdravotné výkony či ďalšie služby v zdravotníctve. Pre mnohé rodiny sa spoluúčasť v zdravotníctve stáva finančne neúnosnou. Hospodárska kríza ich situáciu ešte zhoršuje. Dnešné slovenské zdravotníctvo tak neplní svoju základnú úlohu: ochranu pacientov pred vysokými nákladmi. Minister Raši sa pritom tvári ako svätý za dedinou a rozpráva, že u nás máme bezplatné zdravotníctvo a nie je potrebné sa zaoberať návrhmi SDKÚ-DS na zmiernenie dopadov krízy na tých najslabších členov spoločnosti: chronicky chorých pacientov a sociálne odkázaných občanov.
Schválený štátny rozpočet dokazuje, že vláda si neplni svoje sľuby. Hoci sme navrhli sériu protikrízových opatrení v zdravotníctve, vláda nebola ochotná sa nimi čo i len zaoberať. Táto neochota činí kabinet Roberta Fica ako aj poslancov vládnej koalície zodpovednými za narastajúce problémy v rezorte. Bude musieť vysvetliť lekárom, zdravotným sestrám, pôrodným asistentkám, sanitárom a ďalším zdravotníckym pracovníkom, že im neporastú mzdy. Bude musieť vysvetliť pacientom, že čakanie na operácie a vyšetrenia sa predĺži a že budú platiť viac za lieky. Bude musieť vysvetliť dodávateľom do nemocníc, že splatnosť ich faktúr sa odkladá na neurčito. Jedno však nevysvetlí: Ak sú peniaze na to, aby štátne príspevkové organizácie nakupovali predražené sanitky, lineárne urýchľovače alebo oftalmologické prístroje, prečo nie sú peniaze aj na liečbu pacientov a odmeňovanie zdravotníkov?
Vláda totiž nesplnila hneď úvodnú premisu svojho programu: že zdravotníctvo je jednou z jej priorít. Návrh štátneho rozpočtu na rok 2010 dokazuje, že to tak nie je. Zdravotníctvo nie je prioritou tejto vlády. Stredobodom jej záujmu je občan. Nie je to však slovenský pacient. Je to občan, ktorý ťaží z biznisu so zdravím, z korupcie a z klientelizmu, ktorými táto vláda otrávila rezort zdravotníctva.