Podnikanie v lekárnictve je určite zaujímavým odvetvím, keď na Slovensku v súčasnosti funguje zhruba 1800 lekární. Pre porovnanie, na dvakrát takom veľkom trhu v Českej republike funguje približne 2300 lekární. Preto istý typ súťaže a tlaku na to, aby lekárne o pacienta bojovali nižšími cenami je úplne adekvátny a najmä - je v prospech pacienta.
Každá lekáreň, bez ohľadu na to, kto ju vlastní, si dohaduje s distribučným spoločnosťami podmienky, za akých od nich bude objednávať lieky. Medzi ne patria aj bonusové podmienky, ako zľavy, bezplatné vzorky, výhodné úvery atď. V tomto ohľade sa podnikanie v lekárnictve nijako nelíši od akéhokoľvek iného odvetvia.
Ak v celom liekovom reťazci dnes môže výrobca poskytovať zľavy distribútorovi, distribútor môže poskytovať zľavy lekárni, tak prečo by ich lekárne nemohli poskytovať pacientovi?
Nový zákon o liekoch, ktorý v utorok schválili poslanci NR SR upravuje podmienky pre dobrovoľné poskytovanie zliav a výhod pacientom v lekárni.
Zákon umožňuje, aby sa jednotlivé lekárne mohli „podeliť" o svoju maržu s pacientom. Je len na uvážení vlastníkov lekární, či túto možnosť využijú a do akej miery. Táto zmena je prioritne smerovaná tak, aby priniesla prospech pacientovi. Vďaka nej totiž ušetrí v lekárni a bude mať lacnejšie lieky. Zľavy a výhody vernostného systému môžu mať len formu zľavy z ceny súčasného alebo budúceho nákupu. Pre úplné zabránenie špekulácií som podal pozmeňovací návrh, ktorý dáva lekárni povinnosť poskytovať zľavy, ak sa pre ne rozhodne, pre všetkých pacientov všetkých poisťovní za rovnakých podmienok.
Výška zľavy sa bude deliť medzi pacienta a zdravotnú poisťovňu v pomere 2:1 v prospech pacienta. (Dnes, pri tzv. fixnom doplatku, by sa prípadná zľava delila priemerne v pomere 9:1 v prospech poisťovní.)
Vernostný systém vyvolal nevôľu Slovenskej lekárnickej komory. Tvrdia napríklad, že:
Zlikviduje to malé nezávislé lekárne!
Príkladom toho, že prax hovorí niečo iné a vernostné systémy prinášajú efekt skvalitňovania služieb pre klientov môže byť blízka Česká republika. Katastrofické scenáre o krachoch lekární sa tam nenaplnili.Zvýši sa spotreba liekov!
Lekáreň nemôže stimulovať spotrebu liekov, pretože predpisovanie liekov majú v rukách lekári a nie lekárnici. Ani zákaz vernostných systémov z roku 2010 neznamenal zníženie spotreby liekov na Slovensku. Konkurenčné prostredie vytvorí tlak na ceny. Jeho dôsledkom bude nižšia cena liekov pre pacienta ako i úspora zdravotných poisťovní.
Pri prerokovávaní zdravotníckych zákonov sa podarilo nájsť kompromis tak so Slovenskou lekárskou komorou ako aj s farmaceutickými firmami. Škrípali zubami, ale kompromis sa našiel. Len lekárnická komora zostala proti. Bombardovala poslancov argumentami plnými zavádzaní a poloprávd. Platenou inzerciou v Novom čase šírila invektívy. Zdôrazňujem, že nemám nič proti lekárnikom, len proti lobistom, ktorí v ich mene vystavili poslancov pod brutálny tlak. Stále som presvedčený, že väčšina lekárnikov sú slušní ľudia.
Parlament rozhodoval o tom, či pomôže zvyšovať zisky lekárňam, alebo zníži doplatky na lieky pacientom. Som rád, že presvedčivá väčšina v hlasovaní podporila zľavy pre pacientov.