...to môže byť realita ak budeme naďalej plytvať a produkovať čoraz väčší deficit.
Naša ekonomika nevie dobehnúť okolité západne krajiny, stagnujeme, vymýšľame nezmyselné experimenty a pri rekordných deficitoch dokážeme novými dávkami zasypať celú krajinu.
Populistickí politici sľubovali lacnejšie potraviny, dobre však vedia, že to najlepšie, čo môžu spraviť je nezasahovať do vývoja cien. Už na jeseň 2023 bolo zrejmé, že inflácia je na ústupe a ceny budú klesať, a to aj bez zásahu politikov. Napriek tomu máme vyčlenených úradníkov, od ktorých sme sa v marci dozvedeli, že bravčové karé je konečne lacnejšie, ale cena eidamu nie a nie klesnúť. Snáď nám k zníženiu ceny eidamu pomôže kúpa maďarskej aplikácie na kontrolu cien potravín.
V dôsledku vojny na Ukrajine sme boli svedkami energetickej krízy a nárastu cien energií. Pri pomoci ľuďom s nárastom ceny energií sme neboli schopní vysvetliť ľudom, že náš rozpočet nie je schopný pomôcť každému. Závan zdravého rozumu sa snažil priniesť Richard Sulík, ešte ako vtedajší minister hospodárstva, keď navrhoval šetrenie minimálne 15 % elektrickej energie v každej domácnosti. Vláda nakoniec ostala pri plošnom dotovaní cien energií, aby ani jeden bazén neostal studený. V roku 2023 sme minuli bezmála 3 miliardy eur, čo je suma viac ako trojročných vianočných dôchodkov. Sme v roku 2024 a stále nevieme cielene smerovať pomoc. Pritom by stačilo pozrieť sa do Českej republiky, kde ľudia, ktorí majú reálny problém s vysokými cenami, musia požiadať úrady o kompenzáciu a zdokladovať svoju finančnú situáciu.
Pomoc so zvýšenými úrokmi na hypotekárnych úverov je založená na rovnakej stratégii. Podľa schváleného vládneho návrhu malo ministerstvo financií vyčleniť z rozpočtu 64 miliónov eur a delegovať spracovanie žiadostí medzi zamestnancov a zamestnankyne ministerstva financií a úradov práce po celom Slovensku. Z informácií ministerstva práce vieme, že ku koncu apríla bolo čerpaných necelých 1,5 milióna eur. Celé opatrenie v tomto nastavení má zanedbateľný efekt a bude zaujímavé sledovať, či náklady na implementáciu a správu celého opatrenia „ľudia budú vyhodení na ulicu“ nebudú vyššie ako deklarovaná pomoc.
Minister financií Ladislav Kamenický chystá viac ako pol roka nový konsolidačný balíček v hodnote 1,5 miliardy eur, ktorý plánuje predstaviť v najbližších týždňoch. Už je po EÚ voľbách, už môže. Zatiaľ sa hromadia na vláde materiály od ministrov o navyšovaní výdavkov, a to bez reakcie ministerstva financií z čoho ich budeme financovať. Prenikajú informácie o zvyšovaní dane z pridanej hodnoty alebo dokonca ďalšia likvidácia druhého piliera. Pri hodnotovom nastavení súčasnej vlády a historickou skúsenosťou si dovolím tvrdiť, že konsolidačný balík bude opätovne zameraný na príjmovú stranu rozpočtu a nebude mať ambíciu znižovať výdavky a myslieť do budúcnosti. Minister sa taktiež vyjadril, že je načase vycestovať s novým konsolidačným za investormi a upokojiť ich po vzore jeho kolegu vo vláde slovami „všetko bude v poriadku“.
Možno by stálo za zváženie ponúknuť investorom pozíciu krízového manažéra pri konsolidácii nášho rozpočtu. Finančné trhy by to určite privítali.
Parlament schválil trinásty dôchodok v objeme 820 miliónov, na ktorý nemáme peniaze a draho si ich požičiame. Poslanci si napokon splnili svoj štrnásťročný sen v najnevhodnejšom stave verejných financií. Poprední predstavitelia ministerstva práce tvrdia, že Sociálnej poisťovni v roku 2022 chýbalo 200 miliónov eur, v skutočnosti chýbalo 1,15 miliardy eur. V sociálnej poisťovni je situácia, keď nemáme ani na dvanásty dôchodok.
Táto nastavená trajektória nás môže dostať do problémov a na grécku cestu. Podľa analytikov pri záchrane Grécka boli dôchodky znížené v priemere o tretinu. Tri predchádzajúce vlády SMER-SD nevedeli konsolidovať, nebude to vedieť ako štvrtá.