Rozhodnúť sa milovať...

Rozhodnutie, že budú milovať, ich napokon privedie k nohám samotnej lásky, čo bude ich večným víťazstvom vo víťaznom Kristovi.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

„No proste môj ideál. Všetko je také romantické, krásne... Stále mi rozumie, vždy ma vypočuje a nikdy sa na mňa nemračí. Je jednoducho úžasný. Takmer dokonalý. Dnes mi doniesol aj kvet. Len tak. Vraj si na mňa spomenul, keď šiel okolo kvetinárstva. A koľko sms obdržím s básničkou. Hádam ani jeden deň nevynechá. Nemôžem predsa inak, len ho milovať.“

Začiatok vzťahu je vždy nádherný, pred svadbou je to takmer vždy ideálne. A nedovolíme si povedať: „Nemám dôvod svojho partnera nemilovať.“ Plnia sa všetky naše očakávania, ba niekedy prídu situácie až nad ne. Urobí takmer všetko, čo nám vidí na očiach. Hádok je primálo. Zdá sa, vo všetkom si rozumieme. A tak sme ochotní milovať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ale čo po svadbe? Ako sa dni míňajú, mesiace, roky. Pribúdajú starosti – domácnosť, financie, deti, zdravie... Odhaľujeme nedokonalosti nášho partnera. A žiaľ často sú z nášho pohľadu priveľké. „Takto ho nepoznám, to by som nikdy nepovedal.„ Cítime sa zrazu možno v úzadí jeho povinností, záujmov, každodenných starostí. Zrazu nám už ani nie vždy rozumie. Nepočúva nás azda. Zabúda na malé pozornosti, úsmev, milé oslovenie... Hádok je priveľa. A my si začíname klásť otázku: „Ako ho môžem milovať?“ Veď je už celkom iný ako kedysi. Má toľko chýb, nedokonalostí. Takmer každý deň ma nejako zraní. Či už menej alebo viac. Opakuje tie isté omyly. Neopätuje mi moju nehu, nesnaží sa rovnako ako ja. A prichádza okamih, keď si vravíme, že tú nelásku už hádam aj cítime. Že to už nie je len otázka – milovať alebo nie. Je to fakt.

SkryťVypnúť reklamu

Naozaj je jednoduché milovať, kým všetko plynie, ako my očakávame. Kým sú naše túžby rovnako s veľkou ochotou napĺňané, kým je ten druhý na pohľad takmer dokonalý, bez chybičiek, dokonca bez veľkých chýb a omylov. Keď je to niekto, kto nás nikdy nezranil. Keď je v nás pozitívnych emócií tak veľa.

Zjavne sme sa pre lásku nerozhodli. Len sme sa nechávali strhávať pocitmi. To nie je úplne zlé. Nie na začiatku zamilovanosti. Ale žiaľ emócie sú nestále a niekedy aj nie trvác. Ale láska nie je len o nich. Je o rozhodnutí toho druhého milovať. O tom istom rozhodnutí každý deň znova a znova. Ak treba aj niekoľkokrát za deň. Keď príde hádka, zranenie, ďalšie odhalené nedokonalosti...

SkryťVypnúť reklamu

Možno preto dnes často tak krátko trvajú naše manželstvá. Nechali sme sa uniesť emóciami, ale nerozhodli sme sa pre toho druhého skutočne. Nerozhodli sme sa milovať ho a bezpodmienečne. Nie niečo za niečo.

Skúsme vrátiť do našich vzťahov, manželstiev zodpovednosť, ktorú by so sebou toto rozhodnutie malo priniesť. Áno, za našich manželov, ale aj naše deti máme zodpovednosť. Zodpovednosť, ak sme sa raz rozhodli milovať ich. Robiť všetko preto, aby oni boli šťastní, nie zranení, aby sa cítili naplnení, nie prázdni, aby cítili istotu, nie strach, aby cítili prijatie, nie odsúdenie.

Nie je to jednoduché. Najmä v časoch, keď odpoveďou na vaše konanie je prejavená neúcta, v akejkoľvek podobe. Keď sa cítite znovu a znovu zraňovaní, nemilovaní rovnakou láskou. Ale hádam to zmysel má. Chcem tomu veriť. A verím, že sa veriť dá.

SkryťVypnúť reklamu

Na záver možno len poznámka: vynímam samozrejme závažné prípady, keď ide o násilie v rodine, alkoholizmus veľkých rozmerov a pod. Dnes sa ale často vzdávame a nechávame naše konanie naozaj len pod vplyvom momentálnych emócií, aj keď ide o malichernosti. Jednoducho tovar vrátime a vymeníme za nový. Opravovať nemá význam. Je to predsa jednoduchšie ako často nový tovar lacnejší. A tak stále dookola. Ale dokedy?

Veronika Viňarská

Veronika Viňarská

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Manželka, matka, dcéra, sestra... Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradenéškolaživot

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu