COVID19 – zdravie ľudí či zdravie ekonomiky?

OBOJE JE DOLEŽITÉ. Úspešné krajiny pri riešení pandémie neriešili dilemu medzi ochranou zdravia a ochranou ekonomiky. Totálny lockdown nie je riešenie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Snažili sa vrhnúť finančné a personálne zdroje tam, kde videli šancu na efektívne výsledky s pozitívnym dopadom na zdravie občanov a na ekonomickú aktivitu firiem, občanov a štátu. Stále máme dosť času študovať ich postup a čerpať nápady. Odmietam krajné riešenia. Totálny lockdown, teda zatvorenie fabrík, ekonomiky, priemyslu a služieb, by bola príliš veľká obeť v porovnaní s prínosmi.

Moje chápanie boja s pandémiou pri zvládaní šírenia respiračného vírusu, zúžim na dve konštatovania:

  1. Vlády sú pri zavádzaní opatrení tak úspešné ako je disciplinovaná verejnosť a subjekty pracujúce s mobilnými obyvateľmi.

  2. Totálne zavretie krajiny, ekonomiky, priemyslu a služieb už má Slovensko za sebou. Úspech v I. vlne vykúpený izoláciou obyvateľstva bol len dočasný. Následná odolnosť obyvateľstva v II. vlne voči šíreniu bola minimálna, počty úmrtí sú vysoké, situácia v nemocniciach veľmi ťažká.

Disciplinovanosť obyvateľstva sa nemeria počtom nasadených rúšok a časom ich nosenia v lese. Naopak, dôležité sa ukázali odstup a izolácia, schopnosť karantenizovať infikovaných občanov na dostatočne dlhý čas. Dôležitá je starostlivosť venovaná postihnutým a ich okoliu. Disciplinovanosť sa prejavila v schopnosti prejsť na prácu z domu, ale pracovať. Rovnako bolo dôležité v školách byť schopní rozdeliť triedy, znížiť počet detí v triedach, prípadne obmedziť počet hodín, pracovať s deťmi v exteriéri a s rodičmi komunikovať o potrebe izolovať infikovaných v rámci rodín, včítane detí. Po roku práce na potláčaní šírenia vírusu vieme, že sme venovali veľa pozornosti testovaniu a málu vzdelávaniu detí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pozitívnym faktom je, že veľmi dobre vieme, že vo firmách a v priemyselných parkoch, skladoch máme týždenne okolo 1% novo-infikovaných. Nemáme ani 3%, ani 5% a ani 10% infikovaných z tisícok testovaných. Ale rovnako vieme, že vstup jedného infikovaného človeka do domova plného starkých, je veľké riziko pre väčšinu obyvateľov domova. Výnimkou nie sú ani desiatky úmrtí v jednom zariadení (Pezinok v I. vlne a Košice v II. vlne). Problém máme jasne identifikovaný. Potrebujeme chrániť populáciu nad 60 rokov, zvlášť v zariadeniach s opatrovateľskou službou. Vo firmách s masovou výrobou potrebujeme pracovníkov testovať a pozitívnych okamžite izolovať. Potrebujeme zachovať starostlivosť o starkých a chorých. Domovy a nemocnice nie je možné vypnúť. Rovnako potrebujeme zachovať (prípadne je možné mierne obmedziť) výrobu, priemysel a hlavne služby pre obyvateľov.

SkryťVypnúť reklamu

Šíreniu vírusu vieme zabrániť svojou bystrosťou, disciplínou a nezhromažďovaním sa ľudí na jednom mieste v rovnakom čase. Preto dáva zmysel otvárať zariadenia služieb pre obmedzený počet obsluhujúcich a zákazníkov. Má zmysel otvárať školy pre obmedzený počet detí a učiteľov, prípadne s limitom veku učiteľa a počtu hodín. Má zmysel otvárať postupne časti krajiny a v nej fungujúcej infraštruktúry pre obyvateľov, ktorí ochorenie prekonali, majú protilátky a pre tých, ktorí sú zaočkovaní.

Ak máme denne z PCR a antigénového testovania 5 tisíc pozitívnych a ak máme denne viac ako 5 tisíc novozaočkovaných, tak pre viac ako štvrť milióna obyvateľov mesačne, potrebujeme hľadať a nájsť cestu naspäť do normálneho života. Pre tých, čo covid prekonali môžeme všetky obmedzenia uvoľniť ihneď, pre všetkých ostatných okamžite, ako to epidemiologická situácia dovolí.

SkryťVypnúť reklamu

Všetky profesionálne zdravotnícke zdroje, financie a aj náš čas musíme v čase a vo fáze „špičky“ pandémie v II. vlne musíme venovať zdravotníctvu, záchranárom a aj obslužným činnostiam. Som silne presvedčený o tom, že naše úsilie musí mať regionálny rozmer, v určitých oblastiach Slovenska je situácia horšia, v niektorých je naopak neporovnateľne lepšia.

Ako ďalej?

Každý deň sa učíme. Ale aktuálne diskutované potencionálne zavedenie totálneho zavretia krajiny so zavretím všetkých ešte fungujúcich segmentov a sektorov hospodárstva, nie je riešením. Zďaleka sme nevyčerpali všetky ostatné možnosti. A aj tie, ktoré sme zaviedli, potrebujeme dôsledne implementovať a HLAVNE dodržiavať. Veľkou výhodou úspešných krajín je ich disciplinovanosť a aj trpezlivosť. Vírus tu s nami bude ešte pár mesiacov. Avšak prichádzajúca jar, slnko a aj dobré správy o ďalších vakcínach a ich výrobe, ma napĺňajú optimizmom. Využitie týchto zbraní mi pripadá ako vhodný a dobrý plán.

Marián Viskupič

Marián Viskupič

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  68
  •  | 
  • Páči sa:  1 068x

Radšej pracujem, ako rozprávam. Pri riešení problémov preferujem jednoduché riešenia, jasné a zrozumiteľné pre všetkých.Pre úplnosť: som zakladajúci člen strany SaS, Trnavský krajský predseda, župný poslanec v TTSK a poslanec NR SR, predseda Výboru pre financie a rozpočet. Ale tiež milujúci manžel a otec 2 detí. Práve im sa chcem raz pozrieť do očí a povedať, že som urobil maximum, aby sa na Slovensku oplatilo pracovať a žiť. U Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu