Pätnásť miliónov

Volebná kampaň je v plnom prúde, politické strany i jednotliví kandidáti už vytiahli všetky „zbrane“, ktorými sa snažia získať sympatie slovenských voličiek a voličov. Chcem sa zamyslieť nad tým, čo si z toho chcú a môžu vybrať ľudia, miesto hodnotenia formy a úrovne prezentácie politických strán.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

V rámci hesla „Minulosť nie je podstatná, dôležitá je len a len budúcnosť" sa nesie drvivá väčšina politickej reklamy a strany sľubujú všetko možné a hádam ešte častejšie i nemožné. V tomto duchu je i väčšina rozhovorov či článkov v médiách (česť výnimkám). Treba povedať, že i samotní novinári sa počas volebnej kampane viac pýtajú na budúcnosť, ako na minulé konanie.

Môj názor je, že budúcnosť je skutočne veľmi dôležitá (veď v ľudskej spoločnosti i v celej prírode platí, že zmena akejkoľvek veličiny spätne nie je možná - akákoľvek úprava je možná iba smerom do budúcna). Zároveň však zameranie sa len na budúcnosť a ignorovanie minulosti je veľmi zjednodušený a nesprávny pohľad - či už zo strany voliča alebo politickej strany. Všetci sa s dôverou obraciame na prognostikov s otázkami o budúcom vývoji. Už menej si však uvedomujeme, ako ich prognózy vznikajú. Možno pre niekoho paradoxne, ale základom každej prognózy je práve podrobný a dôsledný pohľad na minulosť. Analýza minulého správania a konania, podrobná analýza minulých trendov a ich následné, čo najpresnejšie predĺženie do budúcnosti sú základné stavebné kamene. Predpoklad budúcich hodnôt veličín je len časťou podkladov prognózy.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako tieto všeobecné slová preniesť naspäť do reality prebiehajúcej predvolebnej kampane? Počúvajme čo politici sľubujú. Ich sľuby však dôsledne konfrontujme s ich skutočným konaním v minulosti. Sledujme nielen to čo urobili, ale nikdy nemali urobiť - tu je spis Gorila vcelku dobrým zrkadlom. Sledujme však i to čo nikdy neurobili, ale mali urobiť pre našu krajinu. Sledujme minulé správanie konkrétnych politikov. Najťažšie je trvale zmeniť svoju osobnosť a správanie - tak ako sa dlhodobo správali v minulosti sa budú správať i v budúcnosti. Ak je kandidát počas kampane iný, ako ho poznáte dlhodobo (a nemyslím, len vyretušované vrásky na billboarde)...varovné červené svetielko by sa malo rozsvietiť.

Skryť Vypnúť reklamu

Aká je moja osobná skúsenosť? Od 4.8.2010 som generálnym riaditeľom Sekcie majetku a infraštruktúry na Ministerstve obrany SR. Som zakladajúcim členom a krajským predsedom strany Sloboda a Solidarita. Kandidujem za stranu Sloboda a Solidarita vo voľbách do Národnej rady Slovenskej republiky a na kandidátke mám číslo 47. Svoju kampaň som založil na sľube: „Budem robiť presne to, čo som robil počas uplynulého 1,5 roka". Kampaň mám založenú na férovej prezentácii toho, čo sa mi podarilo a na kritickom hodnotení toho, čo som nestihol, pripadne som mohol urobiť lepšie. Toto je zhmotnené to tvrdenia „V roku 2011 som daňovým poplatníkom na Ministerstve obrany SR ušetril 15 miliónov eur".

Skryť Vypnúť reklamu

Počas kampane stretávam množstvo ľudí a odpovedám na veľa otázok. Je zaujímavé, ako málo ľudí sa ma priamo spýtalo na ušetrené peniaze - či je suma pravdivá, kde konkrétne sa ušetrilo, akým spôsobom boli ušetrené...Nezaujíma nás minulosť? Možno práve toto naučili presluhujúci politici občanov Slovenska za posledných 20 rokov. Ale ako sa potom dokážeme správne rozhodnúť pre lepšiu budúcnosť? Pýtajme sa politikov, chcime po nich vysvetlenia. Kriticky hodnoťme ich odpovede.

Ako teda vznikla mnou deklarovaná úspora 15mil eur? Po mojom príchode do vedenia sekcie a zoznámení sa s jej fungovaním som vytýčil úsporný plán, ktorý sme ihneď začali realizovať. Pri nástupe vlády v roku 2010 bol rozpočet sekcie 77mil eur. Okamžitými protikorupčnými opatreniami sa nám do konca roka 2010 podarilo ušetriť 6 mil eur. Celkové skutočné výdavky sekcie v roku 2010 boli 71mil eur. Výdavky v roku 2011, kde už sa naplno prejavili účinky všetkých protikorupčných opatrení i opatrení smerujúcich k zvýšeniu efektivity prevádzky, klesli na 45mil eur. V skutočnosti Sekcia majetku a infraštruktúry pod mojim vedením znížila výdavky v roku 2011 až o 26 mil eur (o 37%), ale za priamo porovnateľnú úsporu (priamo porovnateľné rozsahy rovnakých činností) považujem „iba" 15mil:

Skryť Vypnúť reklamu

Zrušením nevýhodných zmlúv s externými firmami zabezpečujúcimi služby (vonkajšie a vnútorné upratovanie, obsluha tepelno-technických zariadení, obsluha čističiek odpadových vôd) a zabezpečením týchto výkonov vlastnými zamestnancami sme ušetrili 3mil eur (napr. http://www.sme.sk/c/6212189/ministerstvo-obrany-usetrilo-na-upratovani-milion-eur.html). Transparentným obstarávaním služieb z externého prostredia (odborné prehliadky, odborné skúšky, revízie, deratizácia, dezinsekcie a pod...) bolo ušetrených cca 3,5mil eur (napr. http://www.sme.sk/c/6008554/galko-nici-potkany-lacnejsie.html). Lepším využitím vlastných zamestnancov v oblasti riešenia havárií a údržby (znížením potreby nákupov týchto výkonov z externého prostredia) vznikla úspora 5 mil eur. Efektívnejším a zmysluplnejším nákupom materiálov sa ušetrilo 3,5mil eur.

Korupčné kauzy sa nám v niektorých prípadoch podarilo dotiahnuť až pred súd. http://www.sme.sk/c/6149997/za-kupovanie-zakaziek-v-rezorte-obrany-odsudili-dalsieho-podnikatela.html

Toto sú výsledky jednej sekcie jedného ministerstva počas jediného roka... politici tejto krajiny nemôžu ďalej uťahovať opasky bežným ľuďom. Musíme skutočne bojovať proti korupcii a efektívnejšie spravovať verejné financie. Je to jediná zmysluplná cesta do budúcnosti.

A aký je záver? Po dôkladnom spätnom pohľade na výsledky práce politických strán v tomto volebnom období tvrdím, že budúcnosť je SaS.

Aktualizované 23.02.2012:
Množia sa otázky, či to čo uvádzam v mojom blogu je skutočne pravda. Preto prikladám podrobný rozpis výdavkov Sekcie majetku a infraštruktúry MO SR v rokoch 2010 a 2011. Výdavky sú kategorizované do jednotlivých rozpočtových podpoložiek.

Marián Viskupič

Marián Viskupič

Bloger 
  • Počet článkov:  40
  •  | 
  • Páči sa:  18x

Radšej pracujem, ako rozprávam. Pri riešení problémov preferujem jednoduché riešenia, jasné a zrozumiteľné pre všetkých.Pre úplnosť: som zakladajúci člen strany SaS, Trnavský krajský predseda, župný poslanec v TTSK a poslanec NR SR, predseda Výboru pre financie a rozpočet. Ale tiež milujúci manžel a otec 2 detí. Práve im sa chcem raz pozrieť do očí a povedať, že som urobil maximum, aby sa na Slovensku oplatilo pracovať a žiť. U Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu