Nastupujúca vláda si rýchlo splnila svoju prvú úlohu v pondelok schválila Programové vyhlásenie vlády (PVV). V rýchlom slede o ňom rokujeme v pléne Národnej rady. A presne taký je aj môj prvý celkový pocit - zvíťazila rýchlosť nad kvalitou. V kontexte všetkého čo vidíme (vyhrážanie sa médiám, expresne avšak hlúpo realizované výmeny a postavenia mimo službu v rezorte vnútra, let SNS za novým ministerstvom či iné...), to skôr vyzerá. ako sa hovorí feature not bug – vlastnosť, nie chyba. Môj pocit je a aktuálna rozprava to plne potvrdzuje, že vláda berie programové vyhlásenie len ako povinnú jazdu smerujúcu ku skutočnému cieľu - vysloveniu dôvery vláde a získaniu plných kompetencií a kontroly nad krajinou.
Názov „LEPŠIE, POKOJNEJŠIE A BEZPEČNEJŠIE ŽIŤ“ je dosť výstižný. Priamo v názve sa nepíše, že sa to má týkať občanov...a práve preto sa obávam, že občania veru nebudú žiť lepšie, pokojnejšie a ani bezpečnejšie.
Hovorí sa, že všetko je v prvom rade o peniazoch, veď aj gestorský výbor pre programové vyhlásenie je práve Výbor pre financie a rozpočet Aj preto sa pozriem na predložený dokument hlavne z tohto uhla pohľadu. Aj PVV veľmi veľa hovorí o peniazoch – hlavne o ich míňaní. Vláda si stanovuje ambiciózne a drahé ciele. Čo však už je v PVV vidieť výrazn menej, je odkiaľ na to vláda zoberie. Veľká časť programového vyhlásenia rozdeľuje koláč, avšak to kľúčové – ako dostupný koláč zväčšiť, sa píše minimum. V PVV síce nájdeme, že vláda bude podporovať ekonomický rast, ale veľa spomínaných opatrení má práve opačný efekt – brzdia hospodársky rast.
Vrátim sa k občanom – hovorí sa, že iba dane a smrť sú isté. Bohužiaľ istota vyšších daní je to, čo prináša predložený dokument. Dokonca je to ešte horšie, nakoľko minister financií vo svojich vyjadreniach hovoril o viacerých ďalších daňových opatreniach, ktoré použijem priamo slová pána ministra „ani v PVV nespomíname“.
Už prvé kroky novej vlády tak ukazujú – že občania sa síce nechali zlákať na sľuby pomoci, dôchodkov a dotácií na všetko, ale jediná realita, ktorej budú veľmi rýchlo čeliť je, že budú platiť vyššie dane. A je to kľúčová smutná správa. Vyššie dane automaticky prinášajú zníženie ekonomickej aktivity a ekonomického rastu, zníženie investičnej atraktivity krajiny, zvýšenú tendenciu ku daňovým únikom a podvodom, vyššiu mieru kontroly, odchod úspešných jednotlivcov a firiem do zahraničia. Preto zvyšovanie daní v konečnom dôsledku krajine a jej občanom poškodí. Vyššie dane totiž pre bežného občana neprinášajú ani lepší ani pokojnejší a ani bezpečnejší život.
Vláda aj píše, že za „primárny zdroj prosperity Slovenska a finančnej situácie štátu považuje hospodársky rast a stabilný makroekonomický rozvoj“. Ale týmito slovami podpora hospodárskeho rastu končí. Mrzí ma, že PVV reálne nepodporuje tých, ktorý tvoria hodnoty. Nepodporuje konkurencieschopnosť Slovenska, nepodporuje tvorbu novej ekonomickej hodnoty...ďalšia smutná teda správa je, že nastupujúca vláda nepodporuje skutočný rozvoj Slovenska. Totiž jedine zvýšená ekonomická aktivita dokáže zabezpečiť lepší život občanov, a aj viac financií do štátneho rozpočtu.
V predloženom dokumente tiež nenájdeme nič o šetrení vlády na sebe. Totiž práve vysoká vládna spotreba si jasne pýta redukciu.
Poďme konkrétne k časti Finančná politika:
Veľká časť kapitoly je písaná veľmi všeobecne. Veľa tvrdení sú všeobecné pravdy, s ktorými sa samozrejme dá súhlasiť. Ale tieto samotné tvrdenia neposunú krajinu dopredu, keďže sa neodrážajú v konkrétnych zmysluplných riešeniach.
Ako som už spomenul, jediné konkrétne riešenia sú ku zvyšovaniu daní:
- „Vláda zavedie novú bankovú daň s cieľom redistribuovať nadmerné zisky finančných inštitúcii. Vláda zároveň vyvinie úsilie na zabránenie prenosu vplyvov tohto nástroja na klientov finančných inštitúcií.“ Potešiteľné je, že si tento fakt vláda uvedomuje. Ale reálne píšu o drevenom želiezku. Nie je žiadna šanca, ako by zabránili prenosu nákladov na firmy a občanov. Pretože každá uvalená daň či poplatok, kdekoľvek v reťazci sa vždy prenesie na konečného spotrebiteľa.
- Ďalšou konkrétnosťou je, že "vláda bude presadzovať zavedenie osobitných finančných nástrojov (inými slovami vyšších daní), ktoré budú reflektovať mimoriadne zisky a nadzisky sektorov, korporácií, právnických alebo fyzických osôb".
- V oblasti zdanenia príjmov fyzických osôb "vláda navrhne vyššiu progresivitu úpravou pásiem základu dane". Slovo úprava nie je samozrejme nič iné, než zvýšenie dane z príjmu fyzických osôb pre určité skupiny občanov. Ľavici nie je žiadna miera solidarity dostatočná, nestačí že už teraz majú ľudia s vyššími príjmami vyššiu daňovú sadzbu (25% oproti základnej 19%), nestačí, že majú s rastom príjmov sa na nulu znižujúcu nezdaniteľnú časť základu dane. Treba ešte viac potrestať úspech. Treba úspešným naznačiť, že krajina o nich nestojí. Ale trestanie úspechu je tá najhoršia cesta.
- Vláda chce tiež zvýšiť daň z nehnuteľností. 90% občanov Slovenska vlastní nejakú nehnuteľnosť. Takže v nejakej forme sa zvýšenie tejto dane dotkne takmer každého občana
- Vláda zvýši dane z tabaku, liehu či iných negatívnych externalít. Aj táto sa dotkne v nejakej miere takmer každého občana. Negatívne externality má význam zdaňovať, to súhlasím, ale ani tu neplatí, že čím viac tým lepšie. Pretože vyššia daň aj tu zásadne motivuje ku daňovým únikom – k pašovaniu, ku nelegálnej výrobe. Česko by vedelo rozprávať – pred časom výrazne zvýšili sadzby, ale plynúci čas ukázal, že príjmy štátu zo zvýšenej sadzby vôbec nevzrástli
- Vláda chce tiež viac zdaniť hazardné hry. Dosiahnu jediné. Nekonkurencieschopnosť domácich, regulovaných a pravidlá dodržiavajúcich, firiem, odchod hráčov ku zahraničným firmám, či výrazné rozšírenie čierneho hazardu – kde síce štátu zostanú na krku všetky negatíva, ale príde o príjmy.
- Vláda chce zaviesť novú daň zo sladených nápojov
- Vláda chce zvýšiť aj environmentálne dane
- Do médií, ale aj na Výbore pre financie a rozpočet pán minister Kamenický jasne povedal, že PVV ani zďaleka neobsahuje všetky navrhované opatrenia...podľa toho čo vidíme, tak to znamená, že PVV ešte stále neobsahuje kompletný zoznam zvýšenia všetkých životných nákladov, ktoré ide koalícia občanom ordinovať.
Tieto zvýšenia daní sa premietnu do cien všetkého a zvýšia náklady života každého jedného občana – chudobného i bohatého. Použijem jeden príklad. Vláda síce tvrdí, že pre občanov s jednou nehnuteľnosťou daň z nehnuteľností nezvýši. Ale ak sa daň z nehnuteľností zvýši pre podnikateľov, tak tento svoj zvýšení náklad prenesú do cien svojej produkcie. A takto zvýšenú daň z nehnuteľností pocíti aj ten občan, ktorému nebola daň priamo zvýšená. Rovnako to platí pre všetky spomínané zvýšenia iných daní.
Každého občana Slovenska čaká zvýšenie všetkých možných daní, teda zvýšenie nákladov na život. Toto je skutočná istota, ktorú Vám prináša aktuálna koalícia.
Slovensko žilo nad pomery svojej ekonomiky, už za predchádzajúcej vlády. Všetci cítime, že nezmyselné plošné rozhadzovanie musí raz skončiť. Všetci cítime, že vláda nemôže donekonečna rozdávať a dotovať. Viedlo to ku silnému zadlžovaniu...ale pokračovať v bezbrehom rozhadzovaní a systém „vylepšiť“ len o to, že sa od ľudí vyberú ďalšie miliardy a čo bude aj tak chýbať sa požičia...nemôže mať dobrý koniec.
V PVV je odsek venujúci sa Zjednodušeniu platenia daní a odvodov.
Vete „vláda bude pokračovať v modernizácii komunikácie zo strany štátu v oblasti daní a odvodov a posilni ich pro-klientsky prístup zjednodušením správy daní a odvodov“ sa nedá nič vytknúť. Lenže autor tejto vety asi nečítal stať s novými daňami – pretože to, čo vláda plánuje s daňami, je v zásadnej kontradikcii s ich zjednodušením – nové dane, nové sadzby, nové parametre...takto veru zjednodušovanie nevyzerá.
V strednodobých prioritách je "reformný zámer zjednotenia výberu daní, ciel a odvodov tak, aby miestom ich výberu bola Finančná správa". S týmto sa dá súhlasiť, len treba povedať, že toto by sme našli v každom PVV za posledných 20 rokov.
K odseku ZEFEKTÍVNENIE BOJA PROTI DAŇOVÝM A COLNÝM ÚNIKOM:
Tu chcem pochváliť Finančnú správu, ktorej výsledky boli v minulom období jednoznačne pozitívne. Daňová medzera sa znížila, miera korupcie klesla, miera podvodov sa znížila. Ak chce pán minister skutočne bojovať proti daňovým a colným únikom, ideálne ak nebude robiť zásadné zmeny na Finančnej správe.
Vláda zároveň chce znížiť administratívnu záťaž zavedením POVINNEJ elektronickej fakturácie. Toto je veľmi nešťastné riešenie, tak ako väčšina povinných vecí. Spôsobí podstatne viac škôd ako úžitku. Špeciálne malým firmám prinesie zvýšenú byrokraciu a nové povinnosti.
Súhlasil by som so zavedením povinnej elektronickej fakturácie na pomedzí B2G (business to government). Ak štát skutočne vyvinie dobrú aplikáciu, a e-faktúra bude dobrovoľná, firmy sa radi zapoja. Nútenie môže spôsobiť obrovské škody. Ale toto je na samostatnú debatu. Sas sme jednoznačne proti povinnej e-faktúre. Nechajme túto vec na prirodzene sa digitalizujúci svet.
Odsek PODPORA FINANCOVANIA INVESTÍCIÍ:
Keď si ju človek prečíta, nedá sa nesúhlasiť. „Vláda sa zameria na podporu takých investícii, ktoré majú potenciál generovať deficity pre celú spoločnosť. Budúcnosť slovenskej ekonomiky sa bude odvíjať od znalostí a ľudského kapitálu v celej spoločnosti“. Len teda nerozumiem, prečo väčšina riešení z PVV spôsobuje pravý opak. Napríklad všetky spomínané daňové zmeny budú ľudský kapitál vyháňať zo Slovenska
Dve vety k cenovej politike. Vláda chce viac určovať a regulovať ceny: „zabezpečí skvalitnenie procesov uskutočňovania verejnej politiky v oblasti cien“. Už sme tu v minulosti mali plánovanú ekonomiku a centrálne riadenie. A nefungovalo to. Ešte aj komunistická Čína pochopila, že politicky môžete regulovať kadečo...ale ceny nie. Ak chcete uspieť, musíte v ekonomike nechať maximálne pôsobiť trhové prostredie.
Chcem skončiť môj blog pozitívne. Chcem popriať pánovi ministrovi Petrovi Kmecovi, aby sa mu podarilo čo najlepšie a hlavne najzmysluplnejšie čerpať Plán obnovy a odolnosti. A nech sa to darí s čo najnižšou mierou korupcie. Majme stále na pamäti, že plán obnovy sú unikátne zdroje, ktoré môžu reálne Slovensku a jeho občanom pomôcť. Zároveň myslime na to, že žiadny obed nie je zadarmo. Aj plán obnovy je klasické dlhové financovanie. Len sa tentokrát zadlžila EÚ. Aj tento dlh bude jedného dňa potrebné splatiť.
Aj preto potrebujeme zodpovednosť, aj preto vyzývam vládu, aby občanom priniesla istotu zodpovedného hospodárenia, aby priniesla úspory na vládnej spotrebe, aby priniesla skutočné opatrenia pre konkurencieschopnosť Slovenska. Bohužiaľ, vidím len istotu vyšších daní. Aj z opozície urobíme maximum preto, aby sa dane nezvyšovali.