
Zabíjaním včiel, zabíjame aj sami seba. Dnešná doba je o čo najväčšej produkcii, o čo najväčšom zisku, platí to aj v pôdohospodárstve...je však v honbe za ziskom nutné skutočne nerešpektovať ani tie najzákladnejšie pravidlá?
Skutočne už ani ľuďom pracujúcim priamo v agrosektore nezáleží na ničom živom, len na ich monokultúre? Skutočne im nevadí, že v okolí nimi obhospodarovaných polí postupne hynú všetky včely a iný užitočný hmyz? Že v pôde už pomaly nežijú dážďovky? Že užitočné pôdne mikroorganizmy sú úplne zdecimované... Fakt si myslíme, že chémia je všemocná?...že postrehy, hnojivá či rôzne stimulátory rastu dokážu nahradiť celý zničený ekosystém?
Podarilo sa mi zdokumentovať neskutočnú aroganciu spoločnosti Agro Boleráz, s.r.o., za ktorou stojí cez pavúk ďalších firiem dánska spoločnosť AGROVAKIA A/S.

Dňa 08.05.2013 o 16:30 postrekovali porast Repky olejnej v katastri obce Šúrovce (okres Trnava) v plnom kvete. Postrek sa skladal z fungicídu Acanto (prípravok proti hubovitým chorobám), insekticídu BISCAYA 240 OD (prípravok na hubenie hmyzu) a zmáčadla AT PLUS 463 (určené pre zlepšenie účinnosti prípravkov). Samozrejme zodpovedný agronóm nebol prítomný. Prípravok BISCAYA 240 OD má v aplikačných informáciách jasne uvedené „neaplikovať v čase letu včiel"...Repka v plnom kvete o 16:30 je plná včiel a samozrejme aj ďalšieho užitočného hmyzu (čmeliaky, rôzne druhy divo žijúcich včiel, lienky a iné...).
Dovolili by si dánski majitelia spoločnosti Agro Boleráz toto isté aj v Dánsku? Alebo ich verejná mienka v Dánsku vyhnala na „banánové" Slovensko, kde si môžu dovoliť čo len chcú. Kruto realisticky vyznievajú slová človeka, ktorý obsluhoval postrekovací stroj: „ Nemôžem si dovoliť protestovať, raz som niečo povedal a okamžite ma chceli vyhodiť z práce".
My chovatelia včiel chápeme, že pôdohospodári nemôžu fungovať úplne bez chemickej ochrany rastlín. Maximálne dôležité je však striktné dodržiavanie pravidiel aplikácie chemických postrekov...ľudsky povedané ži a nechaj žiť. Veď včely v prvom rade opeľujú rastliny - teda pomáhajú farmárom - a tí ich za odmenu zabíjajú.
Pravidelné úhyny včiel a pokles počtu včelstiev si konečne všimla aj Európska komisia a minulý týždeň odobrila dvojročný zákaz určitých pesticídov na báze neonikotinoidov (patrí sem i spomínaný BISCAYA 240 OD), ktoré škodia včelám. Zákaz začne platiť v decembri 2013. Ak však farmári budú ignorovať správne a ku prírode šetrné postupy aplikácie, žiadny zákaz včely nezachráni.
Všetci máme radi chutný a kvalitný med a tiež rôzne druhy ovocia, ktoré včely pomáhajú opeľovať. Záchrana včiel je v rukách nás všetkých. Nesmieme byť ľahostajní k tomu čo sa deje okolo nás. Práve pre našu ľahostajnosť, si arogantní dánski farmári dovolia to, čo by si doma v Dánsku nikdy nedovolili.
PS: Včielka je malá, ak ju zasiahne chemický postrek umrie veľmi rýchlo. My ľudia to na sebe hneď nevidíme, ale škodlivé látky z postrekov sa v nás hromadia...a pokračujú vo svojej smrtiacej misii.