Osadné

Konečne som videla film Osadné. Film ma zabolel. Zabolela ma ťapákovská nemohúcnosť  obyvateľov Osaného progresívne riešiť svoj generálny problém - vytrácanie sa života z obce. Čakanie na niečo. Na turistov? Na peniaze? Na koniec? Misia troch kráľov z krajného východu EÚ do jej centra - európskeho parlamentu je  nádejná, avšak úplne nevyužitá.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)


Predstavy o získaní peňazí na Dom smútku pre mŕtvych, či kláštor alebo duchovné centrum pre ľudí, ktorých je stále menej a menej sú úplne absurdné, naivné, skôr pobavia, akoby ich človek mal brať vážne.

Jedným z členov výpravy je karikaturista. Je to úplne výstižné. Misia vyznieva takmer ako karikatúra, ale zároveň ako karikatúra vyznieva ten priepastný rozdiel života a problémov v Bruseli a Osadnom, hoci sa tvária, že sú jedno územie. Divák dojemne sleduje tento príbeh, dopredu vediac ako sa skončí. Misia nie je ani trápna, ani nezmyselná. Je boľavá. Na úprimné pozvanie nezareaguje nikto. Dalo sa to čakať.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na východ sa nechodí. Východ nikoho nezaujíma, ako sa vyjadril publicista Luboš Palata. Tak ako vtáky odlietajú na juh, ľudia chodia na západ. Od čias starobylých Keltov a sťahovania národov po dnešok je to tak. Na východ sa ide pri strate orientácie alebo pre nejaký veľmi výnimočný dôvod. Ale čo je výnimočný dôvod? Múzeum Andyho Warhola v Medzilaborciach,? Za celý čas, a je to už niekoľko rokov, som tam nebola, hoci z Košíc je to hodina autom. Zato na výstavu obrazov Andyho Warhola do Modry som išla do mesiaca po jej otvorení. Kto vie, že v Snine je úžasná monumentálna socha Krista, možno najkrajšia v Európe a vznikla ako dar rodáčky. Kto z nás, žíjúci na západ od Sniny, by sa o tom išiel tam presvedčiť? Čo si budeme nahovárať: ani pohreb prezidentského páru v poľskom Krakowe nebol dostatočný dôvod, aby sa významní predstavitelia západných mocností a EÚ trepali kamsi na východ. (Na pohreboch býva dosť blbé, že často sú neplánované. )
Prečo navštíviť vymierajúcu obec Osadné? Vari Osadné má aquapark alebo termálny prameň ? Alebo je tam rockový festival? Alebo sa tam stal nejaký boží zázrak? Nič z toho, čo láka turistov. Že je tam pekne? Viete ako pekne je inde? Napríklad v Slovenskom raji, Nízkych Tatrách , či na Orave? A čo také Alpy? Tam je nie len pekne, ale aj dobre! A čo na juhu, pláže, slnko, more...
Problém Osadného je, že nerobí problémy. U nás sa zaoberáme hlavne problémami. Alebo sa aspoň tvárime. Rómskymi problémami, problémami s Maďarmi, problémami s diaľnicami, finančnými problémami, ale kto kedy počul o nejakých problémoch s Rusínmi! Kto tí Rusíni vlastne sú? Nejaký tajný vymierajúci druh , či čo, ktorý žije ukrytý v horách na východných hraniciach spolu s medveďmi, vlkmi a sovami. Má čudnú reč, ktorá vyzerá, akoby sa poriadne nenaučili v škole rozprávať. Nehovorte to nahlas nikomu, ale nezdajú sa Vám tak trochu mentálne retardovaní? To nie ja, to významná slovenská herečka Deana Horváthová, v nedávnom rozhovore pre vždy skvelé TV OKO vyslovila nahlas svoj názor, že Západoeurópania si o nás, Slovanoch myslia, že sme mentálne retardovaní. Čím dávajú najavo, že nám nerozumejú a je zbytočné nám pomáhať.
Môj otec rád hovorí: my sme taký čakací a nemací národ. Nemáme a čakáme.
Film je úžasný v tom, ako verne to dokumentuje, veď nakoniec je to dokumkentárny film.
Osadné sa návštevy ani peňazí nedočkalo.
Zato si postavilo Medveďa. Je famózny. Jeden by povedal, že je to gýč. Nie je. Je to karikatúra. Presne vystihuje to, čomu slúži. Informuje obyvateľov obce o svojej obci. Nezabúdajme tiež na nekomerčných turistov, ktorí do obce zavítajú.
A čo keby ten medveď nestál v Osadnom, ale niekde na námestí v Bruseli? Alebo jeho kópia? Niekde vo vestibule európskeho parlamentu? Alebo aj inde. Aby informoval , veď je to predovšetkým informačný medveď.
Možno by to mohol byť druhý diel filmu. Pokračovanie, ktoré by nebolo až také beznádejné. (Beznádejnosť sa do filmu dostala v momente, keď duchovný Soroka sa zveril starostovi, že uvažuje o odchode z obce. Čo je normálne, veď sa mu narodilo dieťatko, a chce ho vychovať pre budúci život, nie pre minulý...) 
Ale Medveď by mohol mať v Bruseli čarovnú moc a beznádej by zastrašil. Nielen by informoval , ale tiež by pozýval na návštevu , priamo do obce, ktorá zatiaľ nie je ozajstným skanzenom, veď tam žijú živí príslušníci zaujímavej menšiny, nech sa páči zoznámte sa. "U nás nie je ani Lidl, ani Hornbach, ani Billa".
A keď patríte medzi tých, ako ja, ktorí veľmi chcú Osadné navštíviť, ale nikdy nemajú cestu okolo, tak pošlite svoju fotku. V Osadnom by mali totiž podobnú cestovnú kanceláriu , ako tá výnimočná recesistická v Prahe pre Plyšových medvedíkov. Vašu fotku by nalepili na varešku alebo lopárik, aby sa dobre nosila a takto pripravená, by absolvovala jedno, dvoj alebo trojdňový pobyt , podľa vašej objednávky. Vaša fotka by Vás nahradila. Obyvatelia by sa k vašej fotke mali, ako by ste v obci skutočne boli. Starosta by prijal fotku namiesto Vás , ukázal by jej originálnu sochu Medveďa z Osadného, zúčastnila by sa na službách božích, pripravili by pre ňu boršč podľa miestnej obyčaje, zo všetkých aktivít by urobili fotografie, alebo video, a potom by Vás, teda vašu fotku, poslali domov. Možno by Osadné touto formou navštívilo množstvo celebrít, poslancov, europoslancov... Samozrejme zadarmo by to nebolo. Za svoj pobyt by ste zaplatili riadne podľa cenníka. Nie veľa, veď Osadné nie sú Benátky, ale možno by ste prispeli do obecnej kasy na vytúžený Dom smútku. Že by išlo pomaly? Veď i Sagradu Familiu v Barcelone stavajú z darov a príspevkov už sto rokov.
Ja viem, znie to ako satirická fikcia, ale svet je dnes taký. Keď nie je dôvod zasmiať sa, nemá zmyslu. A možno by sa našli aj takí, ktorí by to vzali vážne. Možno by sa našli takí, ktorí by svojej fotke závideli, že naživo videla Osadné a zmenili by svoje plány, a na miesto fotky by poslali seba samého. Možno by sa našiel niekto , kto by povedal, že Osadné je obec, kde Nič nie je, a preto je zaujímavá. Možno by niekoho napadlo oživiť socialistický projekt partnerských miest (Košice mali jedno z partnerských miest Wupertál, dodnes stojí na námestí smerová tabuľa, že do Wupertálu je 1470 km - na západ samozrejme.) Čo keby Osadné požiadalo o Partnerstvo alebo radšej Priateľstvo rovno ten Brussel? Možno by Osadnému ponúklo Priateľstvo nejaké iné mesto, alebo obec. Čo robia také partnerské mestá? To, čo priatelia. Navštevujú sa navzájom. Starostovia, duchovní, záujmové združenia - poľovníci, učitelia , deti chodia na výmenné pobyty... Má vôbec Osadné školu? Nevadí. Mohli by ponúknuť školu v prírode. Že nemajú hotel? Nevadí. Môžu bývať na súkromí. Aby poznali kultúru, zvyky...jedlá...ľudí...A o to ide.
Zdalo by sa, že Osadné urobilo týmto filmom dieru do sveta. Veď Osadné teraz pozná toľko ľudí. Každý, kto videl tento film. Je to však iba zdanie. Dieru do sveta urobil autor tohto filmu. Má úžasný dar vidieť bohatstvo aj tam, kde by ho nikto nehľadal.

Ladislava Visokaiová

Ladislava Visokaiová

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Smát se plakat cos uviděl/Dělat nedělat to co bys chtěl/ Brát nebrat to co máš rád/ Chtít nechtít se vážně brát/ Udělej něco..., Karel Šúcha - Nemúžu bejt spokojenej Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu