14.11.2014 demonštrácia za odvolanie Pašku: 2000 ľudí

Prinášam text príhovoru zástupcu lekárov z LOZ na demonštrácii ku kauze CT.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Dobrý deň. Som Peter Visolajský, predseda Lekárskeho odborového združenia. Aj keď neznášam to slovo odborové..., lebo to celkom nevyjadruje našu podstatu. Keď tu stojím a vidím vás, nedá mi nepovedať, že cítim úprimnú radosť ale i vďaku.

Radosť z toho, že tu dnes môžeme my všetci slobodne stáť a povedať si svoj názor. Radosť zo slobody, túto slobodu nám niekto pred 25 rokmi i počas tých 40rokov vybojoval. Ja som z generácie, ktorá ju síce dostala zadarmo, ale veľmi si ju vážim. Verte mi, že pri tých všetkých kauzách a svinstvách, ktoré ako LOZ prinášame na povrch si skutočne uvedomujem ten obrovský dar akým je sloboda. Ešte raz Ďakujem, že dnes žijeme v slobode.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bol som sem pozvaný aby som povedal niečo za lekárov k tejto kauze. Chcem zdôrazniť, že mojou úlohou ani snahou nie je podporiť nijakú politickú stranu, ani žiadnej politickej strane škodiť. Takéto podujatie je zložité usporiadať a preto chcem za jeho organizáciu poďakovať pánovi Hlinovi, a ostatným organizátorom, ale nie som tu na to aby som ich podporil. Prišiel som preto, že chcem lepšie zdravotníctvo. lebo si myslím, že vinník musí byť pri tejto kauze potrestaný, pretože ak nebude, zopakuje sa podobná kauza v inej nemocnici a bude jedno aká bude vláda... a doplatia na to naši pacienti – chorí ľudia. Lebo pacient – chorý človek je na konci všetkých tých káuz v nemocniciach. Všetky tie kauzy v zdravotníctve, tie sumy a eurá treba vnímať v trochu širších súvislostiach...

SkryťVypnúť reklamu

Dnešný deň mi počasím pripomína 11.apríl. Bol to Deň narcisov, Liga proti rakovine a 16tisíc dobrovoľníkov a ešte viac darcov po celom Slovensku vyzbierali po pár centoch dokopy vyše 920tisíc eur. Teda desiatky tisíc ľudí sa zapojili do boja s rakovinou a poskladali sa aby naše nemocnice , zdravotníctvo malo o 920tisíc eur viac na boj s rakovinou... Dnes tu stojíme preto, lebo pár ľudí pri kúpe prístroja, ktorý pomáha bojovať s rakovinou obral chorých o 1milión eur! Tieto súvislosti by si mali uvedomiť ľudia okolo tejto kauzy. Pán raper z dozornej rady, pani poslankyňa v drahých outfitoch zo Smotánky ...

SkryťVypnúť reklamu

Myslím, že nemusíme hľadať slová ako tento skutok nazvať, ale čo spraviť, aby sa to neopakovalo.

Všetci vieme, že kšefty sa v nemocniciach robia, že takto funguje zdravotníctvo naprieč vládami už 25rokov, že naše zdravotníctvo nie je nastavené tak aby sa dobre postaralo o pacienta, ale tak aby prinášalo zisky finančným skupinám a plnilo gágory sponzorom politických strán. Práve toto je dôvod nespokojnosti lekárov, ktorá vyvrcholila v roku 2011. A preto som aj tu. Myslím, že hoci kauza CT nie je ojedinelá, ale je natoľko priezračná, že by mala byť vyvodená skutočná personálna zodpovednosť. Nie preto, že chcem aby niekto politicky zabodoval, ale len ak bude skutočne potrestaný vinník, bude nádej, že sa podobné kauzy nebudú opakovať. Možno to teraz vyznie divne, ale Smer má teraz skutočne obrovskú príležitosť byť tou stranou, ktorá začne naše zdravotníctvo meniť k lepšiemu.

SkryťVypnúť reklamu

Sú to lekári, ktorí v poslednej dobe odhaľujú svinstvá, ktoré sa dejú v zdravotníctve, ja som hrdý na to, že ide o ľudí z LOZ. Kauzy ako kotolnik zo Žiliny s jeho ozdravným plánom za 10tisíc eur, prenajaté parkoviská pred nemocnicami v Bratislave, kde nemocnica mohla mať pre pacientov 30-60tisíc eur mesačne, ale kvôli vedeniu nemocnice má tieto peniaze od pacientov súkromník, nákup operačných stolov na poltonových pacientov, byt riaditeľa Všeobecnej zdravotnej poisťovne – pána Foraia z Košíc za 700tisíc eur, kúpa luxusnej limuzíny v Košiciach, hoci vedenie nemocnice pri kúpe elektriny prerobilo vyše 80tisíc eur, predaj nemocničných pozemkov v Trnave, bielenie zdravotnej dokumentácie dieťaťa v Nitre, kde riaditeľ pred zrakom celého Slovenska klamal a ministerstvo lekárke neverilo - všetky tieto kauzy ministerka prešla mlčaním ... a všetky tieto kauzy majú jedno spoločné - politickí nominanti o stoličku neprišli.

Sme za tieto odhalenia vystavení častokrát bossingu, a nikto sa nás nezastane. Našťastie je LOZ dostatočne silná organizácia. Ale neprišiel som sa sem sťažovať. Prišiel som sem preto, lebo si myslím, že všetci potrebujeme v marazme týchto káuz nadej. A touto nádejou je odvolanie p. Pavla Pašku. Pri tak priezračnej kauze musí byť vyvodená politická zodpovednosť. 

Kauza s piešťanským CT, priniesla viacero vecí. Jednak sa dokázala efektivita dozorných rád, dôkazom je Dr. Suchánek. Zamestnanecké rady v nemocniciach, ktoré prinášajú viac transparentnosti do výberových konaní nemocníc . Žiadali sme o ne už Uhliarika, Zvolenskú, a budem o ne žiadať i nového ministra. Ale táto kauza ukázala i to, ako súčasné MZ SR funguje. Myslím, že tím súčasného ministerstva sa zdiskreditoval natoľko, že by viac nemal pokračovať v tak z pohľadu možnej korupcie rizikovom projekte ako je bratislavská PPP nemocnica. Tento projekt beží v rukách týchto ľudí v tichosti ďalej, bez toho aby boli zodpovedané, čo i len základné otázky.

Pred pár dňami som za lekárov poslal verejnú výzvu predsedom všetkých parlamentných politických strán aby bol tento niekoľkostomiliónový projekt zastavený a sprehľadnený. Tento projekt už dnes vyzerá ako pripravená korisť finančných skupín, myslím, že nemusím menovať.

V tej výzve ďalej žiadame aby pán Martin Senčák, ako človek ktorý preveroval podnet od Dr. Suchánka bol prepustený a jeho pochybenie zosobnené. Ale nie tak ako ministerka, ktorá po kauze dostane ešte 3mesačné odstupné, lebo to je výsmech všetkým pracujúcim. A vzhľadom na to, ako tento pán na MZSR zamietol podnet od Dr. Suchánka pod koberec, žiadame ,aby Marián Senčák už nemohol zastávať funkciu v žiadnej dozornej rade štátnej firmy. Pretože je nominant v dozornej rade Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Túto výzvu tu opakujem.

Hovorím to už dlho, naše zdravotníctvo nezmenia politici, lebo im tento systém vyhovuje. Jediní, kto ho môže zmeniť sme MY VŠETCI, preto som rád, že ste tu.

Naša účasť tu je nie preto aby nejakí politik zabodoval a druhý prehral, to, že sme tu je dôležité preto, aby politici vedeli, že ak si nabudúce dovolia takúto kauzu, budeme zase na námestí! 

..........

Ak chcete, aby tento text čítalo čo najviac ľudí, klikajte tu .

Apropo, ďakujem každému kto prišiel! A 17.11.2014 má byť demonštrácia znovu, príďte, spravíte veľa pre pacientov v Slovenských nemocniciach ! Spravíte veľa pre seba... 

Peter Visolajský

Peter Visolajský

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  38
  •  | 
  • Páči sa:  6x

Som otec rodiny a pediater. Lekár, ktorý sa rozhodol napriek všetkému zostať na Slovensku. Chcem zverejňovať svoje postrehy a veci, o ktorých viem a tým pomáhať zlepšovať spoločnosť na Slovensku. Zoznam autorových rubrík:  ZDRAVOTNICTVOSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

711 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu