V Memorande sme žiadali (a vláda SR sa k tomu zaviazala) ztransparentniť riadenie nemocníc, čo sa do dnešného dňa MZ SR neuskutočnilo. Konkrétne možnosti ako ztransparentniť riadenie nemocníc sme aj verejne prezentovali a zaslali na pripomienkovanie riaditeľom nemocníc. Do dnes sme nedostali naspäť ani jednu pripomienku k našim návrhom. Návrh opatrení zašleme v priebehu týždňa ministerke zdravotníctva.
Podľa Transparency International Slovensko, ktorá od r. 2009 do marca 2012 analyzovala verejné obstarávania v 60 slovenských nemocniciach, vrátane a.s.. Bolo zistené, že viac ako dve tretiny (68%) z 2771 analyzovaných verejných obstarávaní za vyše 800 mil. eur tvorili zákazky s jediným súťažiacim! Ak by verejné obstarávania za spomínané obdobie prebehli štandardne, tak odhadovaná úspora by za spomínané obdobie dosiahla spolu 116 miliónov eur, v prepočte 36 miliónov eur ročne, čo zďaleka presahuje záväzok vlády na tretie navýšenie miezd lekárom.
V Memorande sa vláda zaviazala, že zabezpečí zákonnú povinnosť poisťovní zaplatiť za adekvátne vykonanú liečbu poistenca, pričom sa bude rešpektovať Zákon o cenách. Ak by sme zákonom zabezpečili adekvátne platby poisťovní za náležite vykonanú liečbu, zákonom garantované mzdové ohodnotenie lekárov i sestier by bolo naplnené bez dodatočnej záťaže štátneho rozpočtu, či kapitoly ministerstva zdravotníctva. Rovnako by sa tým zákonne vyriešil i sporný zisk súkromných poisťovní a zadlžovanie štátnych nemocníc, pretože by poisťovne nemohli tvoriť zisk z toho, že neplatia za ošetrenie svojich poistencov, čo je základom ich „podnikania". A keďže by takýmto zákonom skončilo "obdobie ryžovania" pre súkromné poisťovne, nebolo by nutné štátom odkupovať ich poistencov za takmer 1 miliardu eur.
Z uvedených faktov vyplýva, že problémom nie je ani tak nedostatok financií v zdravotnom systéme, ale nechuť realizovať zásadnejšie zmeny v slovenskom zdravotníctve, ktoré by priniesli do mútnych vôd jeho financovania jasné pravidlá.
Tlačová správa