Podali sme podnet Európskej komisii na PENTU.

Keďže sme si vedomí pomerov na Slovensku,  Lekárske odborové združenie žiada, aby Európska komisia preverila krížové vlastníctvo PENTY v slovenskom zdravotníctve.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (30)

PENTA vlastní poisťovňu, nemocnice a polikliniky, ktoré predpisujú vyšetrenia a lieky, laboratóriá, ktoré vyšetrenia realizujú, lekárne, ktoré predpísané lieky vydávajú, vlastní diagnostické centrá, buduje dokonca vlastnú značku liekov. Vlastní najširšiu sieť lekární a najväčšiu súkromnú poisťovňu, ktorá spravuje peniaze poistencov. Môže sa iba rozširovať. Krížové vlastníctvo od vrcholu až po spodok. Je to ale skutočne dobré pre pacienta?

Ak sme sa na Slovensku vybrali v r. 2002 na cestu, že v zdravotníctve chceme trh, tak fajn, môžeme to sčasti akceptovať. Ale ak chceme hovoriť o trhu v zdravotníctve, tak v normálne fungujúcom zdravotnom systéme sú 2 inštitúcie, ktoré chránia pacienta pred možnými negatívami, ktoré trh prirodzene prináša. Týmito inštitúciami sú štát a zdravotné poisťovne. Sú to jediné dve inštitúcie, čo môžu dohliadať na starostlivosť o pacienta, ak chceme ísť cestou trhu v zdravotníctve. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Štát to vykonáva po stránke kontroly nad dodržiavaním zákonov a pravidiel a po stránke odbornej - medicínskej, kde dohliada a určuje medicínske postupy. Poisťovňa zabezpečuje kontrolu cez finančnú stránku. Pretože poisťovni ide prirodzene o zisk, táto snaha je samozrejme legitímna. Ak chce poisťovňa zisk, musí pacienta manažovať tak, aby na jednej strane dostal nevyhnutnú liečbu a vyšetrenia, alebo najlepšie aby neochorel – túto tenkú líniu kontroluje štát zákonmi a medicínskymi postupmi. Na druhej strane, musí poisťovňa pacienta uchrániť pred zbytočnou hospitalizáciou v nemocnici, zbytočnými vyšetreniami v laboratóriách, zbytočnými vyšetreniami na ambulanciách polikliník, zbytočnými liekmi z lekární a pred zlou liečbou, či vyšetreniami, ktoré by pacientovi zhoršovali zdravie pretože toto všetko zdravotnej poisťovni zvyšuje výdavky a znižuje zisk. Musí sa starať, aby jeho poistenec neochorel /napríklad sankcionovaním za fajčenie, či obezitu/. Tým, že poisťovni ide o zisk - o ušetrenie poistného od klienta, pod dohľadom štátu poisťovňa obmedzuje poskytovateľov - lekárne, nemocnice, polikliniky a laboratóriá vo výkonoch, ktorými by prekročili mieru nevyhnutnú pre dobro pacienta. To je ideálna predstava o trhu v zdravotníctve. Ale ak jeden subjekt vlastní poisťovňu, súčasne nemocnice, laboratóriá, lekárne, polikliniky a diagnostické centrá, vyrába lieky pod svojou značkou, tak v tom prípade kontrolná funkcia poisťovne voči svojim poistencom odpadá a dobro pacienta nemá kto strážiť. Pretože tomuto subjektu je jedno, kde ten zisk dosiahne. Či v poisťovni, laboratóriu, alebo v lekárni. Keď zisk v poisťovni v očiach verejnosti vyzerá zle, zníži ho a pridá zisk svojim nemocniciam, či lekárňam. A problém narastá do obludných rozmerov vtedy, ak má prípadný subjekt vplyv aj na zákony, ministerstvo a rozhodovanie štátu. Médiá nám prinášajú takéto titulky : "Kariéra v zdravotníctve? Iba ak s PENTOU", "Kariéra v zdravotníctve? Navždy s PENTOU ". V takomto systéme je už pacient na poslednom mieste, a už nejde o zdravotný systém, ale o stroj na peniaze. 

SkryťVypnúť reklamu

Od čias vstupu PENTY do nášho zdravotníctva pred trinástimi rokmi, stúpol objem peňazí čo nás stojí slovenské zdravotníctvo približne 3,5-násobne ( z 42 miliárd korún v r. 2002 na 150 miliárd korún r. 2014 /rozpočet + príspevky občanov/). Máte niekto pocit, že aj naše zdravotníctvo sa po vstupe finančnej skupiny doň zlepšilo 3,5násobne ? Ja teda nie. Tak kde končia tieto peniaze?

Keďže sme si vedomí pomerov na Slovensku, Lekárske odborové združenie žiada, aby Európska komisia preverila krížové vlastníctvo PENTY v slovenskom zdravotníctve. Link

A keď hovoríme o vplyve finančných skupín na štát. Stačí sa pozrieť na predchádzajúce pôsobenia bývalého a aj súčasného ministra zdravotníctva. Blížia sa voľby, tak sa pozrime, ktoré strany majú akých kandidátov na MZ SR. Zatiaľ som v médiách zachytil len jediný rázny záujem o post ministra zdravotníctva - záujem KDH.

SkryťVypnúť reklamu

Myslím, že na Slovensku je každému jasné ako to s naším zdravotníctvom je. ( Komu to nie je jasné, prosím prečítajte si tie články uvedené vyššie ešte raz. )

Otázka teda ale znie: Chceme mať normálne zdravotníctvo, normálne nemocnice a zdravotníctvo, ktoré tu je pre chorých? Zdravotníctvo, ktoré všetky peniaze, ktoré od nás dostane, poskytne chorým? Chceme mať ministra alebo pseudoministra? Nemocnice, ktoré budú vyzerať a fungovať ako na západe? Chcete chodiť k lekárovi aby vám pomohol vyliečiť sa, alebo aby vás rozposlal na kopec zbytočných vyšetrení ku množstvu firemne blízkych lekárov a poslal vás do lekárne, kde dostanete plnú firemnú igelitku liekov a ako bonus kartičku so „zľavami na ďalšie lieky“ ? 

SkryťVypnúť reklamu

Tento blog nie je o tom, že je naše zdravotníctvo stratené, je o tom, že raz bude lepšie. Robíme na tom ;)

Ak chcete, aby tento blog čítalo čo najviac ľudí, posielajte ďalej alebo kliknite a hlasujte tu/informovanosť ľudí je najväčší nepriateľom zlodejov/

Komu sa ešte chce čítať ďalej, tu je citát človeka z prostredia KDH, ktorý popisuje povolebné rokovania KDH v r. 2010, aby sme mali trochu predstavu - ako to asi beží..

Citujem : „ Na koaličných rokovaniach o zostavení Radičovej vlády sa veľa vecí priebežne menilo. Napríklad Richard Sulík mal byť najskôr ministrom financií, ale potom išiel na predsedu parlamentu. Ján Figeľ chcel byť najskôr ministrom vnútra, potom ministrom hospodárstva. Ale jedna vec sa nemenila nikdy: KDH žiadalo ministra zdravotníctva. To bola pre Figeľa prvá priorita, ešte pred vlastnou funkciou.

V jednom momente, keď sa koaličné rokovania zasekli kvôli sporu Miškova a Figeľa o ministra hospodárstva, ponúkol dokonca Daniel Lipšic Figeľovi, že pôjde na ministerstvo obrany, aby Figeľ mohol ísť na ministerstvo vnútra. Ale v tomto rozostavení by KDH nepripadlo ministerstvo zdravotníctva. Figeľ to odmietol s tým, že zdravotníctvo je priorita. Nakoniec to dopadlo tak, že Uhliarik išiel na zdravotníctvo a Figeľ na “rozšírenú” dopravu.

V deň vymenovania vlády nám však večer volali ľudia z Dôvery, že Uhliarik sedí v Digital Parku, v sídle Penty, a rokuje s Haščákom, Matákom a Širokým. Oblial nás studený pot, ale vláda už bola vymenovaná a kocky boli hodené.

Myslím, že to bolo po prvýkrát v dejinách KDH, že bol nejaký minister za toto hnutie riadený externe. Chodili za nami ľudia, že zákony sa píšu priamo v Digital Parku, a Uhliarik ich iba administruje. Spolumajiteľ Penty Maták tento “dobrý zvyk” písať si zákony na mieru dokonca priznal v médiách.“ ( zdroj )

Porovnajte si to s vetami pána Figeľa dnes: „Po voľbách v júni 2010 sme sa do zdravotníctva netlačili, bolo skôr Popoluškou, nechceným rezortom, ktorý pri rokovaniach ostával až na druhé a ďalšie kolá,“ link Ako pán Figeľ PhD. zvykne hovoriť „Strom poznáš po ovocí“.

PS 1: všetkým plateným diskutérom ďakujem za záujem, ale pamätajte, že CHORÝ ZDRAVOTNÝ SYSTÉM OHROZUJE KAŽDÉHO. Každého. 

PS 2: Pán Lopatka, máte pravdu, lož má krátke nohy, a niekto aj dlhé prsty :) Nabudúce si pred výberom vášho zamestnávateľa prečítajte spis Gorila 

Peter Visolajský

Peter Visolajský

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  38
  •  | 
  • Páči sa:  6x

Som otec rodiny a pediater. Lekár, ktorý sa rozhodol napriek všetkému zostať na Slovensku. Chcem zverejňovať svoje postrehy a veci, o ktorých viem a tým pomáhať zlepšovať spoločnosť na Slovensku. Zoznam autorových rubrík:  ZDRAVOTNICTVOSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
SkryťZatvoriť reklamu