Koho bude voliť predseda LOZ.

Písmo: A- | A+

Koho bude, respektíve nebude voliť predseda Lekárskeho odborového združenia - pozadie politických sľubov.  A nezabudnime ísť 5.3.2016 voliť !

Je pár dní pred voľbami, politické strany sa bijú o voličov a ponúkajú riešenia našej budúcnosti, chcú riešiť v našom štáte všetko, hlavne to, čo trápi ľudí. Tými najpodstatnejšími rezortmi, ktoré u nás okato škrípu, sú zdravotníctvo a školstvo. Tak sa pozrime čo a kto ponúka a možno nám to pomôže správne sa rozhodnúť, aby sme sa potom nečudovali a nebanovali.

Prácu strany Smer v zdravotníctve za posledné 4, ale aj za celých 8 rokov asi ani netreba komentovať. Ak by to niekomu chýbalo, tak som to v blogoch i verejne komentoval celé štyri roky. Teta Anka, Forai, Senčák, kšefty „na hulváta“ košickej kliky, CTčko, bielenie v Nitre, stoly na 500-kilových pacientov v Nitre, kotolník v Žiline a podobné esá vládnej strany narobili nášmu štátnemu zdravotníctvu devastačné poranenia. V posledných rokoch som sa však naučil, že v politike sa nič nedeje úplne náhodne a neriadene. Tieto kauzy splnili účel v tom, že štátne zdravotníctvo očiernili, z čoho sa najväčší súkromný investor v zdravotníctve raduje viac ako imaginárny politik z pohára koly v byte na Vazovovej. Tu by niekto Smer iste pochválil, pretože uľahčil prácu takzvaným zdravotníckym analytikom (alebo ako sa u nás na dedine hovorí: opinion makerom ) pri presviedčaní , že všetko v lukratívnom zdravotníctve treba sprivatizovať.

Môžeme sa pozrieť, čo nám ponúkajú vo volebných programoch strany z pravicového spektra. Asi nemá zmysel komentovať, že pre najsilnejšiu pravicovú stranu sú jedným z najväčších problémov nášho zdravotníctva čakacie doby. Chápem, že v programoch musí byť aj niečo populistické, veď ide o percentá, ale dať imaginárny problém čakacích dôb medzi základné veci, ktoré chce strana Sieť v našom zdravotníctve riešiť, je už silná káva. Veď čo na tom, že naše zdravotníctvo je neefektívne, ak pacienti budú na toto neefektívne zdravotníctvo (možno) kratšie čakať. Rovnako vyjadrenie kandidátky strany Sieť na ministra zdravotníctva, pani primárky Copákovej, že kvôli svojmu dieťaťu sa predsa nemohla vzdať postu primárky, ale kvôli miestu v parlamente sa primariátu vzdá, nám veľa o človeku napovie. Ostáva nám len veriť, že Sieť nás pozitívne prekvapí, nádej tu našťastie je – treba povedať, že viackrát sa to už stalo. Aspoň dúfam. :/

Keď som si prečítal volebné programy takzvaných pravicových strán, zase som pocítil ten starý známy marazmus z nášho zdravotníctva, zase z tých sľubov cítiť ten pach záujmových skupín (česť výnimkám). Všade kde sa človek v zdravotníctve pozrie, tak je čo riešiť, systémové opatrenia sa z každého kúta zdravotníctva priam pýtajú.. . Naši politici, naša slávna pravica a „alternatíva Fica“ ponúka zásadné riešenie, ktoré zhodou okolností práve túto pravicu v roku 2011 položilo. SaS, KDH i Most –Híd chcú nemocnice transformovať na akciové spoločnosti alebo rovno privatizovať. Čiže sociálna strana chce premaľovať čakárne a fasády nemocníc, aby mali lepší pocit pacienti čakajúci na neefektívne zdravotníctvo , experti z SaS, KDH a Mostu premaľujú tabule nemocníc....Kto bude mať dobrý pocit z tohto ? Ten, komu robí radosť ako košická klika špiní štátne zdravotníctvo.

Riešením problémov našich nemocníc týchto strán je stará známa transformácia nemocníc na akciové spoločnosti, niektorí chcú priamo privatizáciu nemocníc. Ako heslo je to sexi, z nemocníc budeme mať akciové spoločnosti, vraj transparentné, čisté, pevne kontrolované, a bijúce sa o pacienta. Prepísaním názvu nemocnice na akciovú spoločnosť sa zo dňa na deň všetky problémy vyriešia. Naozaj? Skúsme sa nad tým zamyslieť sedliackym rozumom:

Sľub politikov : Transformáciou na akciové spoločnosti sa zavedie do hospodárenia nemocníc zodpovednosť manažmentov za hospodárske výsledky, prehľadné účtovníctvo a povinnosť auditu.“ tvrdilo MZSR v roku 2011.

Realita : Transformácia nemocníc na akciové spoločnosti neprinesie viac transparentnosti ani nezabráni šafáreniu vedeniam nemocníc. Dôkazom sú kauzy popradskej nemocnice a.s. , ktorá má rovnakú kauzu nemocničných jedální ako bežné nemocnice, s jediným rozdielom - na riaditeľa nemocnice akciovej spoločnosti mal minister ešte menší dosah ako na riaditeľa inej nemocnice: "Zmluvy boli uzatvorené v rozpore so zákonom o rozpočtových pravidlách, neboli predmetom rokovania vlády a ani jej neboli predložené," povedal minister Čislák.  „Minister podľa riaditeľa Tekáča odvoláva riaditeľov pre porušenie zákona o rozpočtových pravidlách, avšak popradská nemocnica už od roku 2006 existuje ako akciová spoločnosť a na akciovú spoločnosť sa zákon o rozpočtových pravidlách nevzťahuje“. Tekáč bol riaditeľ Nemocnice Poprad a.s., ktorý na výzvu ministra pre kauzu predražených nemocničných jedální odmietol odstúpiť.

Ďalším živým dôkazom, sú špecializované nemocnice - srdcové ústavy a.s. , ktorým sa rovnako kauzy a podivné tendre nijak nevyhýbajú, tieto akciové spoločnosti naopak víťazia v rebríčkoch o najmenší počet záujemcov v tendri (tu je ako super, transparentne a bez predraženia fungujú a.s. VUSCH, NUSCH, SUSCH - stačí si pozrieť graf s bodkami: http://www.transparency.sk/sk/dakujeme-konkurenciu-neberieme ). Podľa týchto zistení Aliancie fair play 3 top fakty z 3 top káuz v zdravotníctve sa týkajú nemocníc a.s.

Čerešničkou na torte dôkazov by mohla byť Všeobecná zdravotná poisťovňa a.s. s jej kauzami ako pán Forai a jeho byt, teta Anka s masérom a spomínaný dlh poisťovne , ktorý tam zanechala Zvolenská, pričom za šafárenia pani Zvolenskej bol „audit v poriadku“ a ako tvrdí pani Zvolenská „účtovníctvo odobril audítor “ .

 Politici sľubujú, že chcú viac transparentnosti a lepšie fungovanie nemocníc a cestou k tomu má byť transformácia nemocníc na akciové spoločnosti. 

Realita: V 2011 lekári podali hromadné výpovede a zastavili tým transformáciu nemocníc na akciové spoločnosti. Videli sme v tom riziko privatizácie a záujmy PENTY. Nebudem nikoho presviedčať, či sme mali pravdu, stačí si prečítať jeden úryvok z dobovej tlače : „ ....V oblasti zdravotníctva venovala tajná služba pozornosť netransparentným aktivitám pri získavaní majetkových podielov vo verejných zdravotníckych zariadeniach. „Pozornosť bola zameraná predovšetkým na korupčné a lobistické praktiky predstaviteľov investičných skupín, cieľom ktorých bolo získanie monopolného postavenia na trhu v segmente zdravotníctva,“ uvádza sa v správe o činnosti SIS v roku 2011, ktorú zverejnila na svojej webstránke“.

Lekári pri hromadných výpovediach chceli zabrániť privatizácii nemocníc, ale chceli aj transparentnejšie fungovanie nemocníc, dozorné rady, audity a všetky ochranné mechanizmy ktoré forma akciovej spoločnosti ponúka. Ale na to nepotrebujeme zmeniť právnu formu nemocníc a vystaviť ich tak riziku privatizácie jednou finančnou skupinou. Pretože, ak by politici skutočne chceli transparentné opatrenia v nemocniciach, tak ako fungujú v akciových spoločnostiach, tak sa to dá jednoduchým nariadením ministra, že audity, dozorné rady a prehľadné účtovníctvo v nemocnici jednoducho bude, či je a.s. alebo nie. V 2011 sme zastavili transformáciu nemocníc ministrom KDH, ktorého ľud nazýva Pentiarik a dokonca sa nám podarilo, že premiérka Radičová sa nám v memorande písomne zaviazala, že v nemocniciach budú fungovať audity, dozorné rady a všetky transparentné opatrenia, ktoré si od akciových spoločnosti všetci sľubujú. Premiérka modrej vlády sa to zaviazala splniť, následne aj premiér červenej vlády a jeho ministerka zdravotníctva prisľúbili, že dané memorandum naplnia. Ale nenaplnili. Preto mi príde smiešne, ak dnes KDH, SaS i Most Híd chcú meniť nemocnice na akciové spoločnosti, aby sa v nemocniciach nekradlo.

Ale myslím, že podstatnejšie ako to čo nám politici sľubujú, je pozrieť sa na daného človeka, ktorý nám to sľubuje.

KDH ponúkajú ako riešenie problémov nemocníc zachovanie verejného charakteru a neziskového režimu len v univerzitných nemocniciach (na Slovensku sú len tri) a vysokošpecializovaných lôžkových zariadeniach, zásadný je podľa nich vstup súkromných investorov do ostatných nemocníc a PPP nemocnice. Otázka pre mňa osobne znie, prečo si tieto nápady nedal pán Faktor na svoje bilbordy, ktorými oblepil celé Slovensko. Žeby sa KDH bálo, že sa o tomto zámere dozvedia ich voliči? Možno je to len môj dojem, ale nemá pán Faktor, zamestnanec Dôvery, kandidát KDH, ktorý nie je ani v prvej desiatke, viac reklamy ako ostatní vyššie postavení KDHáci ? Pán Faktor by mal svojim voličom povedať odkiaľ má na tak bombastickú predvolebnú kampaň, ktorú viedol už od leta minulého roka. 

O pánovi Faktorovi, jeho pôsobení v Dôvere, ale aj vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni sa dá nájsť veľa článkov http://www.etrend.sk/trend-archiv/rok-2011/cislo-27/odvratena-stranka-biznisu-penty.html , človek z nich pochopí v čom sú jeho záľuby, mne sa páči jeho zmysel hru:

Darí sa mu ako individuálnemu hráčovi – napríklad s pani Zvolenskou „hrá“(samozrejme fiktívne) zaujímavú hru, v ekonomických kruhoch bielych golierov sa tomu vraj hovorí tzv. „preskakovačka“:

 

1.Ficova vláda

Radičovej vláda

2.Ficova vláda

2016

Zvolenská

 VŠzP

 Dôvera

 MZSR

 ?

Faktor

 Dôvera

 VŠzP

 Dôvera

 MZSR ?

 Ale má zmysel aj pre „tímovú“ hru – napríklad v tíme pána Uhliarika: http://blog.etrend.sk/frantisek-mucka/kariera-v-zdravotnictve-iba-ak-s-pentou-2.html 

Strana Most-Híd, ktorá chce z nemocníc akciové spoločnosti, má svojho experta na zdravotníctvo pani Irén Sarkózy. Sympatická pani Sarkózy pracuje v poisťovni Dôvera , kde je regionálnou riaditeľkou nákupu zdravotnej starostlivosti pre západoslovenský kraj (uzatvára za Dôveru zmluvy s nemocnicami a ambulanciami). Bola expertkou strany Most-Híd pre zdravotníctvo aj v tom nešťastnom roku 2011. Pár osobných skúseností: Na jednej konferencii povedala, že ako kandidát na ministra zdravotníctva chce aby boli nemocnice konečne odmeňované podľa kvality. Napadlo ma, prečo to ako riaditeľka nákupu v Dôvere nerobila doteraz. Druhá skúsenosť – keď som sa pýtal , ak by bola ministerkou, ako vie zabezpečiť svoju nezávislosť od PENTY, keďže teraz pre ňu pracuje. Tak pani Sarkozy povedala, že hoci ja ako lekár pracujem u Valockého (riaditeľ FN Nitra, ktorý sa okrem „bitky“ v parlamente preslávil viacerými kauzami, najvážnejšia bola bielenie zdravotnej dokumentácie dieťaťa), ona ma neposudzuje podľa toho, u koho som pracoval. Pani Sarkozy som vtedy povedal, že rozdiel je v tom, že ja som všetky prešľapy môjho riaditeľa - pána Valockého tvrdo a nekompromisne kritizoval bez ohľadu na následky na moju osobu. O protestoch pani Sarkózy voči niektorým krokom PENTY a Dôvery neviem, napríklad mi pani Sarkózy neodpovedala, či v Dôvere kritizovala, keď jej akcionári vytiahli zo zdravotníctva 400 miliónov eur pri zlúčení poisťovní.

SaS ponúka rovno privatizáciu nemocníc a aj rozpredanie Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Môj osobný názor – za úmyslami SaS by som momentálne nehľadal nič viac ako ich neprofesionálne presvedčenie , že radšej ako nechať niekoho kradnúť peniaze v štátnom, tak to radšej dajme súkromníkovi , ktorý tie peniaze dostane zo zdravotníctva preč tiež, ale zakryjeme si oči tým, že to nazveme jeho zisk. Páni ekonómovia z SaS majú však jeden zásadný problém, nedokážu pochopiť, že jedna vec je ekonomická efektívnosť a druhá vec je medicínska efektivita. Pohľad sedliackym rozumom: Ak ma v nemocnici budú operovať, bude mi záležať aby to bolo pre nemocnicu efektívne finančne, alebo od danej nemocnice očakávam, že mi zachráni život a zdravie? SaS opakovane verejne i neverejne povedala, že post ministra zdravotníctva aktuálne nie je pre nich dôležitý a de facto oň nemajú záujem, že sa sústreďujú na iné ministerstvá. Tak ich záujem o nemocnice a.s. chcem brať ako podcenenie problému a ako mladícku nerozvážnosť a tvrdohlavosť. Obe vlastnosti však nesvedčia dobrému politikovi a už vôbec nie takému, ktorý chce riadiť štát. V poslednej dobe SaS prejavila i vlastnosť schizofrénie, kde verejne podporovala výpovede zdravotných sestier , pretože si to vraj Smer zaslúži a na druhej strane má SaS vo volebnom programe zrušenie všetkých zákonov o mzde zdravotníckych pracovníkov , teda SaS chce zobrať zdravotným sestrám aj to málo, čo im Smer dal. Ako chce bez týchto zákonov SaS zabezpečiť dostatok sestier a lekárov na Slovensku, to sa už v ich volebnom programe nedočítate. A keďže som spomenul pri všetkých aj rok 2011, vtedy mal na starosti v SaS zdravotníctvo pán Peter Kalist, šéf polikliniky Pro Care (poliklinika PENTY). Dnes vraj pán Kalist v SaS už nie je.

A k tomu úžasnému sľubu privatizácie: Rozoberme si tento predvolebný sľub - čiže momentálne sa nám politici núkajú, že nám občanom chcú slúžiť, že budú spravovať náš štát, NÁŠ ŠTÁT. A jedným z tých sľubov je, že keď si ich zvolíme, tak náš majetok predajú niekomu inému, aby sa tam nekradlo. Predstavme si situáciu, že hľadáte správcu vášho statku, ktorý vám slúži. A keď sa vám záujemcovia o miesto správcu prídu predstaviť, tak vám niektorí z nich ponúknu, že oni by vám radi robili správcu na celé 4 roky, radi by dostávali od vás mzdu za spravovanie vášho majetku, a keďže sa boja, že im ten statok bude niekto rozkrádať, tak ako vaši budúci správcovia navrhujú, že ten váš statok radšej oni predajú inému, aby sa tam nekradlo. Triezvo uvažujúci človek si len zaťuká na čelo...

Na záver, tipnite si, ktoré volebné programy v oblasti zdravotníctva vyhodnotili ako najlepšie zdravotnícki analytici, financovaní (aj) Dôverou? 

Hodnotí HPI, analytik Tomáš Szalay : 1. Most-Híd 2. SaS 3. KDH 4. Sieť

link tu

pán Szalay by si ako zdravotnícky analytik mal uvádzať možné konflikty záujmov, ale keďže to nerobí, spravím to za neho : Tomáš Szalay (1971) je analytikom Health Policy Institute. 
V druhej vláde Mikuláša Dzurindu (SDKÚ) robil pre exministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca (ANO). Jeho firmu Klient PRO SK kúpila Penta. Szalay v nej však stále pracuje. zdroj

Hodnotí INEKO: SaS, KDH a Most-Híd

link tu

Náhoda? :)

Nie :( Ako som písal na začiatku, v politike sa málo vecí deje náhodne. http://domov.sme.sk/c/6229557/penta-plati-konzervativcov-aj-zdravotnikov.htmlhttp://ekonomika.sme.sk/c/7485244/penta-dava-peniaze-aj-analytikom-tvrdia-ze-inu-moznost-nemali.html

Ak si pozriete pracovnú anamnézu posledných ministrov zdravotníctva (Uhliarik , ľudom prezývaný Pentiarik s tímom ľudí z PENTY , Zvolenská – z Dôvery, Čislák zo Svetu zdravia) tak vidno, že ministrov vyberal niekto iný ako voliči. Všetci sme videli na vlastné oči, že títo ľudia naše neefektívne zdravotníctvo zmeniť vlastne nechcú a práve preto sa stali ministrami zdravotníctva.

5.marca by sme si mali vybrať my kto zmení naše zdravotníctvo k lepšiemu.

Ja voliť určite pôjdem :) , lebo je koho voliť. 

Slovensko je skvelá krajina, plná úžasných ľudí, len si ju musíme viac chrániť.

Ak chcete aby tento blog čítalo čo najviac ľudí, stačí hlasovať tu.

Skryť Zatvoriť reklamu