Nie každá sestra zarába málo!

Musím povedať, že k tomuto blogu ma vedie rozčúlenie. Alebo skôr zdesenie z poslednej relácie STV – O 5 minút 12. Ako téma relácie bola zvolená nová PPP nemocnica v Bratislave.  Očividne naša snaha o verejnú diskusiu zabrala. Ale to, čo predvádza STV asi verejnou diskusiou nie je.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Už na začiatku ma prekvapil výber hostí. Slovenská televízia zvolila pani ministerke ako „opozičného“ protivníka, pána poslanca Viliama Novotného. Teda človeka, ktorého v jeho strane označil jej predseda ako človeka napojeného na finančnú skupinu - tu. Nijaká iná strana sa v Gorile s PENTOU nespomína viac ako SDKÚ, ktorú v relácii STV zastupoval „opozičný poslanec“. A na dôvažok, médiám je dlho známe, že terajšia manželka pána poslanca Novotného, zdravotná sestra z Neurochirurgickej kliniky UNLP, si prenajala Železničnú nemocnicu Košice - tu. Pre istotu to zopakujem: zdravotná sestra si prenajala nemocnicu. Nemocnica následne skončila – hádajte kde. (Inak toto je asi náhoda, ako skončili všetky nemocnice, v ktorých sa objavili osoby spomenuté v tomto blogu)

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Pýtam sa sám seba, koľko asi musí zarábať zdravotná sestra na neurochirurgii, aby si mohla prenajať či kúpiť nemocnicu? Odpovedať nemá zmysel. Tak či tak, kto si ešte myslí, že Novotný dokáže oponovať pani ministerke pri podozrivom projekte novej nemocnice?

Na a do tretice sa debaty zúčastnil pán redaktor Martin Strižinec. Toho pokladám za čerešničku na tejto torte. Pán redaktor Strižinec dokázal, že patrí k špičke investigatívnej žurnalistiky slávnym a nezabudnuteľným „rozhovorom“ s riaditeľom žilinskej nemocnice p. Volákom, ktorému radí v ozdravovaní Fakultnej nemocnice Žilina pán kotolník. Pripomeniem, že za tento ozdravný plán riaditeľ Volák zaplatil kotolníkovi 10tisíc eur z rozpočtu nemocnice. Za celú kauzu len jeden citát pani Čižmárikovej, hovorkyne ministerky : „Pani ministerka považuje tento dokument za jeden z kľúčových na to, aby sa žilinská nemocnica dokázala postaviť na nohy a začala naozaj efektívne hospodáriť,“ hovorí Čižmáriková. ( Inak pani Čižmáriková je nominovaná na Hovorcovskú malinu roka, môžete jej poslať svoj hlas ) Ale späť k práci pána Strižinca. To video naozaj odporúčam pozrieť, zasmejete sa, odporúčam hlavne 16.minútu. Odložte si link na smutné chvíle – skutočne ide o vážnu konkurenciu filmov s Vlastom Burianom. V tomto „rozhovore“ pán Strižinec kladie svojmu hosťovi – riaditeľovi nemocnice, otázky asi s takou spontánnosťou, ako keď moja dcéra recituje básničku „pláva kačka po jazere“. Mimochodom koľko debát v TA3 ste zažili s riaditeľom nemocnice? No budete ťažko hľadať, ja viem len o tejto. Pán Strižinec v tomto „rozhovore“ dáva mediálny priestor pánovi riaditeľovi, aby nám všetkým vysvetlil, že pán kotolník je fajn chlap, horolezec, s certifikátom na výškové práce, tak prečo do šľaka nemôže robiť biznisplán na ozdravenie fakultnej nemocnice, keď si privyrába ako kurič v kotolni nemocnice ... . Bežný človek sedliackym rozumom povie, že je to rozhovor dopredu pripravený, aby niekoho primitívne obielili. Veď s bielením majú skúsenosti aj iné nemocnice a ministerstvo tento proces vždy zodpovedne sledovalo. Nie, rozhovor, či skôr monológ pána Voláka, „profesionálne“ zvládnutý pánom redaktorom Strižincom je dôsledne pripravený. Verím, že takíto redaktori - profíci, ktorí sa neflákajú a reportáž si vedia dôkladne dopredu pripraviť, majú dvere do STV v súčasnosti otvorené. 

SkryťVypnúť reklamu

Tu by človek zmýšľajúci básnicky, povedal, že kruh (Zvolenská-Strižinec-Volák-Zvolenská) sa uzavrel, pretože s Volákom sa pani ministerka asi pozná, lebo ešte ako riaditeľka Všeobecnej zdravotnej poisťovne v roku 2009 pomohla Volákovi „ozdraviť“ kežmarskú nemocnicu, tým, že nemocnici pod vedením Voláka a Tvarúžka zabezpečila zvýšený príjem od štátnej poisťovne. (nedá mi z článku necitovať text: „ "To, čo sa nedarilo tri roky, teraz prichádza za tri mesiace," povedala na rokovaniach podľa nového riaditeľa nemocnice Štefana Voláka riaditeľka Všeobecnej zdravotnej poisťovne Z. Zvolenská. ... Podľa primátora Všeobecná zdravotná zrazu pristúpila na nové dohody. Šajtlava povedal, že poisťovňa súhlasila s preplatením platieb okolo 50-tisíc eur, ktoré doteraz odmietala, ako aj s preplácaním vyšetrení na mamografe a ďalšími úpravami.“)

SkryťVypnúť reklamu

 A opäť, kde skončí Nemocnica Kežmarok

Je fascinujúce ako „život“ dokázal všetky tieto osoby spojiť v jednej relácii, v relácii o novej PPP nemocnici. Očividne sa nám aspoň z časti podarilo otvoriť diskusiu, ale táto relácia STV vo mne vyvoláva opäť hrôzu ako dopadne nová bratislavská nemocnica – ako dopadne tá najdôležitejšia nemocnica na Slovensku. A, kam speje náš štát?

Takže na záver: Novú nemocnicu Bratislava potrebuje. PPP financovanie je vysokorizikové z pohľadu možnej korupcie aj v iných štátoch, ale hlavne v tom našom (napr. pri PPP stavbe R1 do Bystrice bol spočiatku odhad ceny pre štát 1,5miliardy eur, už teraz je známe, že definitívny účet bude 4miliardy ). Táto diskusná relácia „nezávislej“ STV opäť vo mne vzbudzuje vážne obavy, že PPP nemocnica v rukách ľudí tohto ministerstva a tejto vlády sa nijak nebude kauzami líšiť od káuz PPP diaľnic. Smola je, že ak nič nespravíme my všetci, tento „biznis“ zaplatíme my a naše deti. A ak by šlo len o diaľnicu, poviem si - kašľať na to, ale pri PPP nemocnici ide o ľudské zdravie a ľudské životy.

SkryťVypnúť reklamu

Relácia O 5 minút 12: http://www.rtvs.sk/tv.programmes.detail/archive/28?date=12.10.2014 (od 23. minúty) 

To aby tento článok čítalo čo najviac ľudí, zabezpečíte kliknutím na HLASUJ, alebo keď ho pošlete mailom ďalej. 

 P.S. všetkým novinárom: Musím priznať, že skupovanie médií danou finančnou skupinou ma desí. Bojím sa toho, že sa jedného dňa zobudím a SME bude vlastniť PENTA. Ale som rozčarovaný nad tým, ako sa redaktori SME zrazu PENTE bránia, pretože pred vyše rokom a pol som dostal od redaktora SME otázku: „Pán doktor, ale prečo Vám tá PENTA v zdravotníctve tak vadí? Prečo je PENTA pre lekárov taký strašiak, veď oni len podnikajú? “ Dnes, hoci ja viem odpoveď a vieme ju všetci, sa mi natíska otázka pre novinárov : Páni redaktori v SME, prečo vám tá PENTA tak strašne vadí? Nám lekárom PENTA v nemocniciach vadí z rovnakého dôvodu ako PENTA v médiách vám redaktorom. Obe profesie, lekári i novinári, potrebujú pre svoju prácu SLOBODU! 

Peter Visolajský

Peter Visolajský

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  38
  •  | 
  • Páči sa:  6x

Som otec rodiny a pediater. Lekár, ktorý sa rozhodol napriek všetkému zostať na Slovensku. Chcem zverejňovať svoje postrehy a veci, o ktorých viem a tým pomáhať zlepšovať spoločnosť na Slovensku. Zoznam autorových rubrík:  ZDRAVOTNICTVOSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu