Čo má spoločné Všeobecná zdravotná poisťovňa s Dôverou ?

Písmo: A- | A+

Pred pár týždňami bol zverejnený výsledok auditu hospodárenia Všeobecnej zdravotnej poisťovne, ktorý vypracovala spoločnosť Deloitte. Zistilo sa, že je v strate. Skutočne je tá súkromná lepšia, a bez skrytých dlhov ?

Pred pár týždňami bol zverejnený výsledok auditu hospodárenia Všeobecnej zdravotnej poisťovne, ktorý vypracovala spoločnosť Deloitte. Zistilo sa, že štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa je v strate. Následne neznámy anonym rozposlal výsledky auditu všetkým novinárom. A potom sme si všetci na Slovensku vypočuli a prečítali, ako to štát nevie, aký je štát zlý vlastník a vraj najlepšie by bolo, aby sme to rozdali súkromníkom, najlepšie tomu jednému zo súhvezdia Penta, lebo ich zdravotná poisťovňa funguje perfektne. Aký bol záujem daného anonyma sa môžeme len domnievať, ale komu to zverejnenie najviac pomohlo vieme všetci. Potom prišla veľkolepá prezentácia PENTY, ako chce postaviť nemocnicu v Bratislave, lebo štát v zdravotníctve zlyháva...

Pred pár mesiacmi som oznámil verejnosti, že sme požiadali Európsku komisiu, aby preverila vytiahnutie 400 miliónov eur zo slovenského zdravotníctva na Cyprus. Pri tomto podnete sa najprv musela spraviť dôkladná analýza, čo bol samozrejme problém, lebo zdravotná poisťovňa Dôvera zverejnila poslednýkrát svoju výročnú správu za rok 2010 ( transparentný ? súkromný investor, spravujúci peniaze občanov)

Súhrn výsledkov analýzy je v tejto tabuľke, ktorú mi láskavo poskytla uznávaná ekonómka a daňová expertka, pani Renáta Bláhová.

Zdroj a pre tých, čo chcú viac ekonomických vysvetlení + odkazy na *** a ** link

Z tabuľky možno vidieť, že súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera mala na počet poistencov ešte väčšie finančné mínus ako tá štátna. Mínus 280 mil. eur ako má vraj mať tento rok VšZP, mala Dôvera v roku 2012, len rozdiel je v tom, že štátna poisťovňa je dvakrát väčšia, teda tá suma je pre ňu menší problém. Všimnite si v tabuľke parameter „Vlastné imanie bez preceneného nehmotného majetku (NM)“. Ten „nehmotný majetok – NM“ si Dôvera VYTVORILA ocenením nepredajného – t. j. ocenením svojich poistencov. Tak vznikol akože „majetok“, hoci sa „poistenci“ podľa zákona nedajú predávať. A rovno si ten „majetok“, ktorému tak stúpla z ničoho nič cena „precenením“ začínajú vyplácať ako „zisk“ akcionári. Viac tu. Tipnite si, ktorý audítor im pritom nič nenamietal, áno bol to Deloitte – pár viet k tomu nižšie.

Zaujímavý je i parameter z tabuľky „Náklady súvisiace s rokom 2009“, má podľa pani Bláhovej znamenať koľko dala ročne Dôvera na splácanie tých 400 mil. eur čo poslala v roku 2009 akcionárom vrátane úrokov z pôžičky na túto obrovskú sumu. Teda hoci Dôvera z poistného, ktoré jej odviedli jej poistenci, si nechala v roku 2015 zisk len 4 milióny, ale z tohto poistného použila v danom roku až 50 miliónov eur na splácanie vytiahnutých 400 miliónov, v roku 2014 dokonca z peňazí zdravotného poistenia použila až 83miliónov eur na splácanie 400 mil. - „najväčšieho tunela v zdravotníctve“, ako to nazval pán Čikovský . Spomeňte si na tieto čísla, keď budete nabudúce príbuznému baliť do nemocnice príbor, či toaletný papier, alebo sa pod ním rozpadne nemocničná posteľ.

A ešte pár viet k audítorskej spoločnosti Deloitte, ktorú si vybral riaditeľ VšZP aby preverila účtovníctvo štátnej poisťovne. Deloitte je dlhé roky audítor Dôvery a firiem spoločnosti PENTA. Deloitte ako audítor Dôvery i pri spomínanom vytiahnutí 400 mil. eur z poisťovne vydal audítorskú správu „bez výhrad“ – teda jednu z potrebných „pečiatok“ na odobrenie vytiahnutia 400 mil. pre akcionárov Dôvery vydal i Delloitte. Deloitte audítoval prvýkrát pre Dôveru v roku 2009, teda v roku kedy prebehla 400 mil. transakcia účtovne. Správa audítora k výročnej správe (posledná zverejnená 2010) je bez výhrad, na s.67 - správa link tu . A ešte pár dátumov: Transakcia so 400 mil. sa udiala v roku 2009, kedy Deloitte audítoval pre Dôveru prvýkrát a následne v roku 2010 sa pán Iain Child, partner Deloitte v centrálnej Európe stal 6. partnerom spoločnosti PENTA , pán Haščák, spolumajiteľ PENTY, vtedy povedal: „"Veľmi ma teší, že Iain prijal našu ponuku. V posledných rokoch s Pentou úzko spolupracoval najmä v oblasti financovania a strategického poradenstva.“ link  

Aby bolo jasné, nijak nechcem ani nikdy nebudem obhajovať šafárenie Vaďuru, Foraia a ani Zvolenskej. Kto bol na demonštrácii v roku 2014, po piešťanskom CTčku, kde verejnosť žiadala odvolanie Pašku, vie, že Foraia za jeho 700tisícový byt som kritizoval už tam na tribúne link , rovnako sme žiadali ministra aby Vaďuru z poisťovne vyhodil link. Čislák to vtedy odmietol a neskôr v súlade so zásadami firmy PENTA, že zamestnáva „len tých najlepších z najlepších“ , PENTA zamestnala pána Čisláka na miesto poradcu šéfa Pro Care. link

To, čo je dôležité povedať je, že ak na ihrisku nie sú mantinely ani jeden hráč nehrá dobre, nech už má akýkoľvek dres, štátny alebo súkromný. Na poslednom stretnutí na MZSR som oficiálne ministrovi Druckerovi pripomenul , že už tretíkrát sme svedkami ako sa obrovské sumy peňazí, pôvodne určených na liečbu chorých, stratili v poisťovniach – najprv to bolo za pani Zvolenskej 120mil eur dlh VšZP, potom 400 mil. eur z Dôvery vyplatených na Cyprus a teraz je to zase 280 mil. dlh VšZP. Pri dlhu Dôvery však bezpečne vieme, že sa „zisk“ z divného ocenenia poistencov odlial mimo zdravotníctva do daňových rajov, pri dlhu VšZP nevieme presne dôvody a musíme skúmať, v koľkých prípadoch došlo k predraženým zmluvám pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, nekalým verejným obstarávaniam či nákupom a koľko vie VšZP ušetriť na správe. Tak som sa vtedy osobne spýtal a oficiálne požiadal ministra, aby nám daňovým poplatníkom konečne ukázal opatrenia, ktoré takémuto strácaniu peňazí v poisťovniach v budúcnosti zabránia. Navrhol som, aby dohľad na zdravotnými poisťovňami prešiel pod Národnú banku Slovenska, lebo ÚDZS je zbytočná a bezzubá inštitúcia, čo sa opakovane ukázalo. Uvidíme, čo s touto požiadavkou urobí minister Drucker, ale keď vám niekto nabudúce bude tvrdiť, že štát je zlý vlastník a všetko treba sprivatizovať, porozmýšľajte, hlavne ak vám to bude tvrdiť ten, kto by to štátu chcel zobrať. 

A nedá mi, v piatok PENTA pompézne prezentovala novú nemocnicu, ktorú chce veľkoryso „priniesť Bratislave a celému Slovensku za 100 mil. eur“ . Ak by tých 400 mil. eur zo zdravotníctva cez Dôveru neodišlo na Cyprus, mohli byť na Slovensku z tých peňazí postavené štyri také nemocnice ako v piatok pompézne prezentovala PENTA alebo dve také špičkové Univerzitné nemocnice aj s kampusom pre medikov a vedeckým centrom, akých prípravu sfušoval bývalý minister Čislák, súčasný poradca šéfa Pro Care, vlastneného PENTOU .

Komu tento štát slúži ? 

To aby sa o týchto informáciách dozvedelo čo najviac ľudí, môžete zabezpečiť zdieľaním napríklad na Facebooku, alebo hlasovaním tu, alebo zvýšením karmy tohto článku.

Skryť Zatvoriť reklamu