reklama

Čo sa to deje v tej VšZP ?

Čo sa to deje v štátnej zdravotnej poisťovni? Prečo najväčšia zdravotná poisťovňa prichádza s tak nezmyselnými nápadmi na šetrenie? List adresovaný pánovi premiérovi, ktorý vám možno dá odpoveď na tieto otázky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (23)

Vážený pán premiér Robert Fico,

obraciame sa na Vás so žiadosťou o zastavenie tichej privatizácie štyroch špičkových nemocníc - Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb, Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb, Stredoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb a Východoslovenského onkologického ústavu. Plán ministra zdravotníctva vložiť tieto štyri zariadenia do majetku zadlženej Všeobecnej zdravotnej poisťovne prináša vysoké riziko privatizácie týchto nemocníc, naviac okolnosti tohto plánu sa javia ako nová stať spisu Gorila.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na ilustráciu si dovolíme pripomenúť zaujímavý časový sled udalostí, ktoré spája jedna spoločná niť:

Pred pár mesiacmi si dal riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne, nominant pána Druckera, spraviť audit hospodárenia tejto poisťovne, spoločnosti Deloitte. Ide o spoločnosť, ktorá je dvorným audítorom PENTY i Dôvery a audítorsky v roku 2009 schválila majiteľom Dôvery aj vytiahnutie vyše 400 miliónov eur zo zdravotníctva cez túto súkromnú zdravotnú poisťovňu. Táto transakcia poisťovne Dôvera sa stala mediálne známa ako najväčší tunel v slovenskom zdravotníctve. Len pripomenieme, že po tejto transakcii sa pán Iain Child, partner Deloitte v centrálnej Európe stal 6. partnerom spoločnosti PENTA. Dlh Všeobecnej zdravotnej poisťovne vznikol v čase ministrovania pána Čisláka, ktorý je dnes poradcom v sieti polikliník Pro Care, a.s., ktorý vlastní finančná skupina PENTA.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V týchto dňoch sa v médiách objavili informácie o pláne ministra Druckera na ozdravenie zadlženej Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Podľa ministrovho plánu má byť preferovaným riešením 160-miliónového dlhu VšZP vloženie majetku spomínaných štyroch špičkových nemocníc do imania VšZP. V súťaži o ocenenie majetku lukratívnych štátnych nemocníc podozrivo vyhrala firma SK Active, ktorá v roku 2009 pomohla majiteľom Dôvery účtovnými transakciami presunúť spomínaných 400 miliónov eur zdravotného poistenia súkromnej zdravotnej poisťovne na Cyprus.

Nemenej zaujímavou skutočnosťou je to, že sám minister Drucker pracoval pre Pentu pri zlúčení Dôvery a Apolla, pri ktorom odišlo zo zdravotníctva 400 miliónov eur na Cyprus. Avšak pripusťme, že ako tvrdí sám pán minister, že o tejto 400 miliónovej transakcii pri jeho vtedajšej práci nemusel vedieť. Určite stojí za zmienku aj medializovaná informácia, že spolumajiteľka firmy SK Active, ktorá podozrivo vyhrala spomínanú súťaž na oceňovanie štyroch ústavov, pani Iveta Beslerová, kedysi sponzorovala stranu Nádej a kandidovala za ňu do parlamentu. O tej istej strane spis Gorila hovorí ako o politickom projekte, ktorý z úzadia riadil a financoval partner skupiny Penta Jaroslav Haščák.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V minulosti boli funkčné a ziskové inštitúcie v slovenskom zdravotníctve sprivatizované a štátu zostali najmä nákladné a stratové oblasti. Aj dnešná situácia s lákavou potenciálnou korisťou ukazuje, že čo i len úvaha vedúca k privatizácii, rýchlo aktivuje tých, ktorí na zdravotníctve radi profitujú.

Už samotný plán na ozdravenie štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne je prinajmenšom podozrivý.

Návrhy Všeobecnej zdravotnej poisťovne, ktoré sa majú dotknúť pacientov, prezentované jej súčasnými predstaviteľmi, sú často iracionálne, z pohľadu rozpočtu poisťovne finančne nezaujímavé a v neposlednom rade medicínsky neakceptovateľné (napr. hradenie liečby hepatitídy C). Ak by sa medializovanými opatreniami ušetrilo len veľmi málo zdrojov a medicínsky sa nedajú zdôvodniť, čiže sú reálne nepriechodné, tak aký je však potom cieľ ich medializácie? Cieľ týchto medializovaných návrhov si nevieme inak vysvetliť, len záujmom spustiť odchod poistencov do konkurenčných poisťovní. Kto by z takéhoto prestupu poistencov najviac profitoval, asi netreba zdôrazňovať. Obávame sa, že ide o cieľavedomú diskreditáciu štátnej poisťovne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Podozrenie je o to väčšie, že existujú reálne možnosti výrazných úspor, ktoré by sa vôbec nedotkli pacientov a ani ministerstvo ani vedenie VšZP sa nimi nezaoberajú. Napríklad regulácia cien špeciálneho zdravotného materiálu (ŠZM), podobne ako sa to úspešne podarilo pri regulácii cien liekov, ktorá ročne ušetrila nášmu zdravotníctvu okolo 200 miliónov eur. Takéto riešenia ľudia očakávajú od sociálnej vlády. Teda ušetrenie financií zo ziskov firiem, ktoré na Slovensku zarábajú na cenách ŠZM nadpriemerne.

Na druhej strane, súčasná situácia hoci aktuálne zadlženej VšZP, jej dovoľuje realizovať ozdravné opatrenia a to bez zbytočného rizika skrytej privatizácie národných ústavov. Na VšZP síce môže vyhlásiť konkurz Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ale jeho záujmom to však isto nie je, lebo by bolo ohrozené poskytovanie zdravotnej starostlivosti. VšZP má tak priestor na reálne ozdravné opatrenia, ktoré od nej očakávame i my. V bezpečí pred finančnými skupinami sú zatiaľ aj spomínané štyri národné ústavy, najmä preto, lebo ich predaj nemôže prebehnúť poľahky a len tak potichu vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni, ale musí byť schvaľovaný osobami s najvyššou politickou zodpovednosťou vo vláde a exekučný zákon ich chráni z dôvodu, že sú nevyhnutne potrebné na plnenie verejnoprospešného účelu, ktorým je poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Ak sa však majetok nemocníc presunie do VšZP, nebudú už viac tieto lukratívne nemocnice takto chránené a VšZP ich akcie bude mať možnosť postupne v tichosti predávať.

Vždy, keď sa jej zase a zase (cieľavedome) nebude dariť, bude môcť či musieť akcie týchto nemocníc predávať. A záujemcovia či záujemca o privatizáciu posledných kúskov zdravotníctva je neustále pripravený.

Vážený pán premiér,

vyzývame Vás, aby ste rázne zastavili proces zrejme štartujúcej tichej privatizácie štyroch špičkových štátnych nemocníc – národných ústavov a cieľavedomého ničenia Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Nedovoľte aby sa scenár, ako vytrhnutý zo spisu Gorila opakoval v súčasnosti. Vyzývame Vás na vyvodenie zodpovednosti voči ľuďom, ktorí priviedli Všeobecnú zdravotnú poisťovňu do súčasného zadlženého stavu a na riešenie dlhodobo zdeformovaného systému zdravotníctva, ktorý vyhovuje úzkej skupine finančníkov, nie však pacientom.

 S úctou

MUDr. Peter Visolajský
Predseda Lekárskeho odborového združenia

Ak chcete aby tento blog čítalo viac ľudí, stačí zahlasovať tu, zvýšiť karmu, alebo zdieľať na FB.

Peter Visolajský

Peter Visolajský

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  40
  •  | 
  • Páči sa:  67x

Som otec rodiny a pediater. Lekár, ktorý sa rozhodol napriek všetkému zostať na Slovensku. Chcem zverejňovať svoje postrehy a veci, o ktorých viem a tým pomáhať zlepšovať spoločnosť na Slovensku. Zoznam autorových rubrík:  ZDRAVOTNICTVOSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

747 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

79 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu