reklama

Horor slovenských pôrodníc, zmrvená debata a prečo lekári „zúria“

Dokument Zuzany Límovej podľa viacerých ľudí otvoril tak potrebnú diskusiu o slovenskom pôrodníctve a vraj konečne ukázal realitu, ktorá sa deje za múrmi slovenských nemocníc. Žiaľ sa to (zatiaľ) nepodarilo.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (174)

Diskusia sa zvrtla úplne iným smerom, akoby si racionálni ľudia želali. Ministerstvo a vedenie nemocnice vyhlásilo, že to bude riešiť výpoveďou gynekológa, po internete sa šíria nenávistné komentáre k lekárom, sestrám, zdravotníkom. A vedenie nemocnice vidí riešenie skôr v kritike autorky dokumentu. Len sme pri tom všetkom zabudli na tie rodiace ženy, na naše pôrodnice, na naše nemocnice, na naše zdravotníctvo, že ho treba riešiť – chyby nájsť, pomenovať a navrhnúť riešenia. Lekárske odborové združenie bolo zatiaľ jediné, čo požiadalo riaditeľstvo Univerzitnej nemocnice aby bola stanovená komisia, ktorá by zistené negatíva preverila a navrhla riešenia – toto som čakal po dokumente, že spraví minister. Spravili sme to my – lekári. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Veľmi by som si prial, aby niečo konečne otvorilo spoločnosti oči o našom zdravotníctve, aby sa konečne vytvoril správny tlak na zlepšenie medicíny na Slovensku. Ale pri dokumente Medzi nami túto snahu o spoločenskú diskusiu pokazila hneď na začiatku samotná pani režisérka. Nemôže sa stať, že pani režisérka povie do kamery, že jej pri prijatí dali „asi z pomsty“ nejaké lieky, z ktorých jej tŕpli ústa a nedá priestor lekárovi aby povedal, čo to vlastne dostala a prečo ... Nie je fér povedať, že jej niekto zobral na celý deň čerstvo narodené dieťatko a nepovedať, prečo to tak bolo... Za najväčšiu chybu „Medzi nami“ pokladám, že pani režisérka prifarbila svoj dokument natoľko subjektívne a negatívne, že väčšine ľudí sa zdá nedôveryhodný, či už ide o bežného Slováka, alebo lekársku či sesterskú obec. V dokumente, boli viaceré veci, ktoré sa v našich pôrodniciach stávajú a mali by sme to čím skôr zmeniť – je veľmi potrebné, aby to pôrodníci a sestry videli z pohľadu diváka, či pacienta. Ale veľa vecí dokument prezentoval, že sa v našich pôrodniciach úplne bežne stávajú, a pritom sa bežne jednoducho nedejú - tým potrebnú dôveru autorka stratila.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako človeka, čo patrí k lekárom, ktorí už roky hovoria, že naše zdravotníctvo je vo vážnej kríze, ma niektoré pravdivé časti filmu neprekvapili. Prekvapuje ma však ako pri takýchto situáciách býva prekvapený minister zdravotníctva, či riaditeľstvo nemocnice. Pri všetkej úcte, pán minister Drucker bol nedávno súčasťou tímu riaditeľa UNB a v zdravotníctve nie je nováčik. A ako povedali jeho kolegovia z Vlády pri Plavčanovi a kauze eurofondov - „minister, ktorý riadi 18 mesiacov rezort má za tento rezort plnú zodpovednosť“. Prečo doteraz nestojí nová Univerzitná nemocnica, ktorá by dala našim pacientom dôstojnejšie podmienky a umožnila by nám lepšie pracovať ? Prečo sa minister len pasívne prizerá ako je personálne tunelovaná najdôležitejšia nemocnica na Slovensku? Prečo máme nedostatok sestier na takmer všetkých oddeleniach najdôležitejšej nemocnice a minister to chce riešiť tak, že sestrám pridelí miesto lepšieho platu „viac kompetencií“ = viac práce? Kedy si nemocnice budú môcť vyberať len tie lepšie sestry? Kedy budeme mať na Slovensku ministra, ktorý bude chápať, že zdravotníctvo nie je len o peniazoch?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Áno, často sa stane, že rodičke v slovenskej pôrodnice veľmi málo pomáha pôrodná asistentka, ktorá je často ešte aj podráždená a berie rodičky ako tovar na bežiacom páse. Ale v pôrodnici v normálnej krajine má rodička celý čas k dispozícii vlastnú pôrodnú asistentku, ktorá sa venuje celý pôrod len jej. U nás má jedna dlhodobo prepracovaná pôrodná asistentka na starosti aj 10 žien v najnáročnejších chvíľach ich života. To je na Slovensku nazývané „efektivita“ a skúste sa spýtať čo na to povie MZSR – tipnem si odpoveď dobre zaplatenej hovorkyne ministra: „Zdravotná starostlivosť je na danom oddelení plne zabezpečená“ a niekedy to vyšperkuje ešte dovetkom: „Ubezpečilo nás o tom vedenie nemocnice“ . Pôrodné asistentky v danom dokumente sami hovoria, že by sa radi naučili nové veci, radi by sa zaškolili ako rodiť v iných polohách, ktoré by vyhovovali danej matke, ale sú radi, že tu stíhajú rodiť aspoň štandardne, lebo často majú toľko rodičiek, že čakajú na chodbe...

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Áno, v najdôležitejšej pôrodnici na Slovensku rodia naše ženy často bez potrebnej intimity, ako na bežiacom páse, niekoľko naraz oddelené len visiacou handrou, vo veľkých miestnostiach so starými obkladačkami a niekedy dokonca bez kúrenia. Sme zvláštna krajina, dokážeme dať na jednu stoličku pod zadok muža – fanúšika na futbalovom štadióne štátnych 3000eur, ale naše tehotné ženy rodia v nemocničnom skanzene, niekedy na tridsaťročných posteliach.. Stavbu futbalového štadiónu chodí kontrolovať samotný premiér, aby sa postavil načas, ale najdôležitejšia nemocnica na Slovensku sa stavia už 35 rokov a dnes je to ruina. Spomínaný pán premiér, ktorý chodí kontrolovať stavbu futbalového štadiónu, už tretie volebné obdobie o novej nemocnici iba hovorí. Naposledy sme za toto hovorenie, len na nezmyselný projekt PPP nemocnice minuli viac ako 3 milióny eur..

Sme to my lekári, ktorí už roky tvrdíme, že slovenské zdravotníctvo je v kríze, NIKTO okrem nás zdravotníkov, to nerieši a keď občas niekto iný ukáže, že kríza v zdravotníctve skutočne je, tak je celý štát prekvapený. Iste, v našich radoch je čo zlepšovať, iste vieme všetci, čo by bolo lepšie, že by sme mali s pacientmi viac rozprávať, viac sa usmievať, že máme do liečby vnášať viac noviniek, že máme mať viac personálu, viac mladších odborných kapacít, že by sme mali mať viac možností na zlepšovanie našich oddelení pre pacientov. Ale roky tu počúvame, ako len zadlžujeme tento štát, ako musíme pracovať efektívnejšie, teda vybaviť čo najviac pacientov, čo najlacnejšie, za čo najkratší čas a s čo najmenším počtom personálu. Lebo tak sa dnes na Slovensku chápe „efektívne“ oddelenie, medicínske výsledky nikoho v tomto štáte nezaujímajú. Roky hovoríme, že nesúhlasíme, aby sa z našich nemocníc postupne stávali fabriky. Verejnosť chváli ministrov, ktorí nás do toho tlačia, novinári ospevujú riaditeľov, ktorí nemocnice prerábajú na fabriky a lekárov a sestry na stroje. A keď sa ukáže, že nemocnica funguje ako fabrika, kde nemáme na pacientov čas, kde nemáte čas ani na pár vľúdnych slov, kde musíme ošetriť čo najrýchlejšie čo najviac pacientov – klientov, tak minister je prekvapený, riaditeľ nemocnice je prekvapený a prekvapené je celé Slovensko. 

Niekoho tu prekvapuje, že ak žena nechce pri pôrode trpieť bolesťou, musí zaplatiť 152 eur? Že podpora rodičky - manžel pri pôrode stojí 30 eur? Lekári hovoria už roky, že čím viac budeme mať v zdravotníctve trh, tým viac bude zdravotníctvo len pre bohatých. Dnes sú ľudia pri tomto dokumente prekvapení, že rodička, ktorá nemá navyše 152 eur prežije pôrod v bolestiach ? V našom zdravotníctve, kde si ľudia prajú ešte viac trhu, už platí, že bolesť je zadarmo. Len prosím neviňte lekárov, že sme vám to nehovorili. Spýtajte sa politikov prečo je dnes na Slovensku v zdravotníctve bolesť zadarmo.

To, na čo sme si už zvykli je, že keď je zrazu minister zdravotníctva zhrozený a popíše “stav ako vážny“, tak si to odnesie nejaký obetný baránok – sestra alebo lekár. Zverejnené vyjadrenie mladého -lekára o „brachiálnej terapii“ bolo úplne nemiestne a je každému súdnemu človeku jasné , že musí svoje správanie výrazne zmeniť. To sa zhodneme všetci. Ale ak gynekológa, ktorého väčšina jeho pacientok verejne chváli, ideme vyhodiť z nemocnice - ako uvádza pán riaditeľ za „poškodenie dobrého mena univerzitnej nemocnice“ - musíme byť voči nemu, sebe aj nemocnici féroví, musíme vedieť oveľa viac ako vieme z jednej strany. Pre rozhodnutie o jeho osude je nevyhnutné , aby pani režisérka zverejnila celý nezostrihaný rozhovor/rozhovory s týmto lekárom, počas ktorej povedal aj tých pár viet, ktoré uviedla v dokumente. Spravodlivý človek si vždy vypočuje obe strany. Dovtedy nejde o snahu naprávať chyby a nedostatky, ale o demonštratívnu popravu, ktorá má celý problém vyriešiť = zakryť. Ale, my vieme , že potom sa v skutočnosti už nič nezmení, len klinika príde o ďalšieho gynekológa. Preto ako lekári (LOZ) žiadame dôsledné prešetrenie a hľadanie skutočných vinníkov a skutočných chýb systému, ktoré deformujú našu prácu. Navrhujeme a požiadali sme, aby bola vedením ustanovená komisia, ktorá preskúma a preverí jednotlivé namietané negatívne črty opísané v danom dokumente, zaujme k nim stanovisko a navrhne konkrétne riešenia.

Máme na lepšie sestry, na viac sestier, ostatného personálu, dostatok lekárov a krajšie nemocnice ?

Stále všetci počúvame, ako sú Česi s podobným rozpočtom na zdravotníctvo efektívnejší, že majú menšiu odvrátiteľnú úmrtnosť pri podobnom balíku financií, ale už nikto nepovie, že s podobnými peniazmi na zdravotníctvo majú Česi viac a lepšie platených lekárov, viac sestier a ostatného personálu, krajšie nemocnice a lepšie podmienky na prácu ako my. Čo však Česi nemajú sú firmy, ktoré u nás na zdravotníctve zarábajú obrovské sumy a politikov, ktorí to neriešia. Stále počúvame, akých nedobrých lekárov má Slovensko, ale keď slovenskí lekári idú pracovať do nemeckých, rakúskych či českých nemocníc, tak sú zrazu aspoň tak dobrí ako Nemci, Rakúšania, či Česi. Zrazu je na nich menej sťažností a pacienti sú s nimi zrazu viac spokojní. Prečo je to tak, prečo lekár a sestra na Slovensku nemôžu byť tak dobrí ako keď robia v zahraničí? Odpoveď poznáme - pretože v zahraničí majú iný systém, systém kde je na prvom mieste pacient a jeho záujmy. To znamená dôraz, aby zdravotník mal na pacienta dostatok času, aby pacient mal dostatok kvalitného a oddýchnutého zdravotníckeho personálu.

 Ale za systém aký funguje v slovenskom zdravotníctve, my zamestnanci nemôžeme a nezlyháva tu ani nejaký imaginárny „štát“. Tu roky zlyhávajú konkrétni ministri, konkrétni riaditelia, konkrétni politici. A rovnako nezáujem spoločnosti o naše zdravotníctvo a zakrývanie si očí a uší pred našimi problémami si vyberá denne v slovenských nemocniciach svoju daň. Žiaľ.

Ak chcú mať politici na Slovensku takéto zdravotníctvo, tak budiž, ale neviňte za to lekárov, sestry ani ostatných zdravotníkov, ktorí to tu ešte držia nad vodou.

Ostáva nám len dúfať, že takýto podnet neférový k lekárom a sestrám, akým je daný dokument , by napokon predsa len mohol viesť k pozitívnym zmenám. Ale to sa udeje len vtedy, ak vyvolá nie nevraživosť a osočovanie voči zdravotníkom, ale diskusiu. Vyhodenie lekára, za jeho uvoľnené „frajerské“ vyjadrenie slovenské zdravotníctvo nezmení.

Ak chcete, aby tento blog čítalo čo najviac ľudí, môžete ho podporiť zdieľaním na facebooku, hlasovaním tu, či zvýšením karmy.

PS kolegom zdravotníkom: všetci vieme, že tu nefunguje systém, ktorý majú zlepšiť hlavne naši nadriadení, vieme , čo by mal urobiť minister, či riaditeľ, alebo hlavný odborník v danom odbore. Ale niektoré veci môžeme zmeniť aj my, radoví lekári, sestry, či sanitári. Prosím skúsme my všetci jednotlivo spraviť už dnes maličký, ale citeľný krok k lepšiemu. Verím, že to robíte už teraz viacerí, ale skúsme sa od dnes každému pacientovi, ku ktorému pristupujeme predstavovať menom. Takýmito malými krokmi môžeme verejnosti ukázať, že my chceme zlepšenie. Niekedy netreba veľa teoretizovať a rozmýšľať, čo hovorí etika, často si stačí predstaviť, že daný pacient by bol náš príbuzný – otec, matka, dieťa či tehotná manželka.

PS rodičkám: ak vás ten dokument odrádza rodiť v Slovenskej nemocnici a uvažujete nad pôrodom doma, tak tu sú fakty: Skorá novorodenecká úmrtnosť – úmrtnosť novorodenca do 7dní po pôrode: Holandsko, kde sú domáce pôrody bežné : 2,8 úmrtí novorodencov na 1000 pôrodov a Slovensko 1,4úmrtí novorodencov na 1000pôrodov. FAKTY NEPUSTIA - NEROĎTE DOMA prosím, v záujme života vášho dieťaťa. / tieto čísla slúžia ku cti slovenským neonatológom a z časti gynekológom a ich sestrám, pracujúcim za výrazne horších podmienok ako majú ich holandskí kolegovia – ĎAKUJEM! / http://www.europeristat.com/images/doc/Peristat%202013%20V2.pdf strana 137

Peter Visolajský

Peter Visolajský

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  39
  •  | 
  • Páči sa:  51x

Som otec rodiny a pediater. Lekár, ktorý sa rozhodol napriek všetkému zostať na Slovensku. Chcem zverejňovať svoje postrehy a veci, o ktorých viem a tým pomáhať zlepšovať spoločnosť na Slovensku. Zoznam autorových rubrík:  ZDRAVOTNICTVOSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

73 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

289 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu