reklama

Kažimírová a Druckerova odvaha.

Dňa 20. júna 2017 vystúpil v Národnej rade SR minister financií Peter Kažimír, ktorý vyzval svojho kolegu ministra zdravotníctva SR Tomáša Druckera, aby sa „nebál“ .

Písmo: A- | A+
Diskusia  (27)

Dňa 20. júna 2017 vystúpil v Národnej rade SR minister financií Peter Kažimír, ktorý vyzval svojho kolegu ministra zdravotníctva SR Tomáša Druckera, aby sa „nebál“ zverejňovať mzdy lekárov v slovenských nemocniciach. Podľa jeho slov je veľa peňazí v slovenskom zdravotníctve a treba sa preto pýtať na ich mzdy. Video tu.

Síce sa nad týmito slovami ministra financií človeku myseľ pozastaví, ale keďže sa pán minister pýta a posmeľuje svojho kolegu k číslam, rád obom pomôžem. Pán minister Kažimír i pán minister Drucker by mohli vedieť, že mzdy lekárov sú jasne a verejne stanovené už od roku 2011. Keďže podľa zákona, ktorý je tak ako všetky zákony verejne dostupný a môže si ho otvoriť dokonca aj minister financií, neatestovaní lekár lôžkového zariadenia má 1,25-násobok a atestovaný lekár 2,30-násobok „priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky zistenej Štatistickým úradom Slovenskej republiky za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa priznáva základná zložka mzdy“. Priemerná mzda v národnom hospodárstve je: 912 eur. Čiže zistiť mzdu lekára v nemocnici je pomerne jednoduché, stačí na to malá násobilka: 1,25 x 912 pre neatestovaného a 2,3 x 912 pre atestovaného. Veríme, že pánovi ministrovi financií nebude robiť problém vykonať tieto výpočty. Na takýto výpočet skutočne netreba odvahu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak rezort zdravotníctva po výzve pána Kažimíra oznámil, že priemerná mzda v nemocniciach v zriaďovateľskej pôsobnosti štátu je približne 2500 eur, vypovedá to predovšetkým o jednom fakte. Na Slovensku je nedostatok lekárov, a preto chod nemocníc je zabezpečovaný najmä vďaka ich ochote robiť obrovské nadčasy, ktoré lekárom PRIKAZUJE špeciálny zákon vo vyššom množstve ako iným občanom tohto štátu. A ak sa tieto nadčasy lekári rozhodnú neodpracovať, minister zdravotníctva musí uvažovať o povolaní armády – naposledy sme to zažili pri vypovedaní nadčasovej práce 8 anestéziológmi v Nitre - bližšie tu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Chcel by som tiež posmeliť a nielen pána ministra Druckera, ale rovno aj pána ministra Kažimíra k väčšej odvahe, aby zverejnili aj iné platy v zdravotníctve, napríklad mzdy sestier a sanitárov. Za tie sa môžu kompetentní hanbiť. Ak na to obaja ministri nenájdu odvahu, tak to spravím ja: Hrubá mzda sestry na Slovensku sa pohybuje v rozmedzí od 435 do 900 eur, čoho následkom je ich alarmujúci nedostatok a priemerný vek na úrovni 50 rokov. Sanitári pracujú v slovenských nemocniciach často za minimálnu mzdu. Ale posmeľujem oboch ministrov, aby zverejnili aj príjmy firiem, ktoré reálne spôsobujú nedostatok financií v našom zdravotníctve. Aliancia Fair play na to odvahu mala - link.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak by sa pán minister Kažimír pozrel na čísla, koľko z rozpočtu nášho zdravotníctva ide do nemocníc, zistí že na neodkladnú starostlivosť (akútna liečba, ktorá sa deje hlavne v nemocniciach) Slovensko vynakladá iba niečo cez 20% z celkových zdrojov, čo je najmenej v EÚ. (Rakúsko takmer 35%, Česko 30%, Poľsko vyše 33%). Aj preto pán minister Kažimír „musíte“ znovu „oddlžovať“ nemocnice. Naopak na zdravotné prístroje, rýchlu zdravotnú službu a laboratóriá (takmer úplne súkromný sektor ) máme druhé najvyššie výdavky v EÚ. Asi nemusím pripomínať vytiahnutie 400 miliónov eur zo slovenského zdravotníctva cez zdravotnú poisťovňu Dôvera na Cyprus, ktoré je označované médiami za najväčší tunel slovenského zdravotníctva. Ale musím pripomenúť, že toto vytiahnutie 400 miliónov zo zdravotníctva sa udialo so súhlasom kompetentných úradov, ktoré vtedy riadili nominanti strany Smer, ktorej členom je i pán minister Kažimír. Rovnako zákon, ktorý následne umožnil tento „tunel“, predložil do NR SR poslanec strany Smer – sociálna demokracia. Ktorý iný by mal predchádzať takýmto obrovským stratám v našom štáte ako Ministerstvo financií ? Na Slovensku sme v posledných 15 rokoch zažili viaceré kauzy nemocníc – ozdravný plán kotolníka, nákup operačných stolov na poltonových pacientov, vianočné výpredaje budov v nemocniciach, tetu Anku, kauzu jedální, piešťanské CT, žilinské CT, maséra Kostku, skríningový program na Helicobactera, predražený špeciálny materiál, či CT a MR vyšetrenia a mnohé ďalšie. Pán minister Kažimír, bol by som rád, aby ste ako minister, ktorý komentuje finančnú neefektivitu zdravotníctva vedel, že trenčianska nemocnica musela zaplatiť v jednom roku pokutu súkromnej firme štvrťmilióna eur (250tisíc eur) len za to, že nemocnica nespotrebovala toľko stravy, ako jej zakontrahoval v zmluve politický nominant – riaditeľ nemocnice a zmluvy schválilo MZSR vedené ministrom za stranu Smer. Ide o následok kauzy jedální ( link ) v nemocniciach a finančné následky tejto kauzy doteraz znášajú naše nemocnice. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Bol by som rád, aby ste vedeli, že eurofondy určené na obnovu nemocníc, vinou politických nominantov a nedofinancovania budú môcť čerpať tento rok len 4 štátne nemocnice, pretože len 4 štátne nemocnice spĺňajú podmienku „nebyť podnikom v ťažkostiach“. Väčšina eurofondov tak skončí v nemocniciach súkromných, ktoré už teraz prinášajú vysoké zisky svojim majiteľom a s pomocou eurofondov budú ich zisky nezmyselne ešte vyššie. Na toto platia daňový poplatníci vrátane Slovákov rozpočet Európskej únie ? Hoci pán minister Drucker smelo novinárom ukázal 44 nemocníc, ktoré sa o tieto eurofondy môžu uchádzať, už nemal dostatočnú odvahu na danej tlačovej konferencii povedať, že z nich len 4 štátne môžu reálne uspieť. A o nič lepšie to nebude ani s budúcoročnými eurofondmi pre štátne nemocnice. Tieto eurofondy mohli výrazne ušetriť štátne výdavky na nemocnice, žiaľ vinou zlého manažovania zdravotníctva, neušetria a pomôžu len zvýšiť miliónové zisky majiteľom súkromných nemocníc. 

Rovnako nezmyselné sa javí zachraňovať stratu Všeobecnej zdravotnej poisťovne tak, že zvýšením sadzby za poistencov štátu sa nalejú peniaze nie len do Všeobecnej zdravotnej poisťovne, ale aj do ziskových súkromných zdravotných poisťovní. Pričom štát nemá žiadne páky na to, aby takto navýšené peniaze zdravotným poisťovniam prišli do nemocníc, či k poskytovateľom. Čo dáva predpoklad len k ďalšiemu zvyšovaniu ziskov majiteľov súkromných poisťovní. Je to ukážkový prípad ako sa lejú obrovské peniaze do deravého suda. Prečo sú štátni poistenci ešte stále v súkromných poisťovniach ? Ak štát platí, má právo dať tieto peniaze do svojej poisťovne a nie súkromníkom, ktorí dávajú nemocniciam na zdravotnú starostlivosť menej ako štátna poisťovňa. O výbere poisťovne predsa rozhoduje ten, kto platí poistenie. Prečo ministerstvo financií ešte nenavrhlo túto zmenu ?

Ak sa na tieto voľne dostupné údaje pozrie človek čo i len sedliackym rozumom a nemusí byť ani minister financií, pochopí, že úlohou ministrov je riešiť extrémne zisky finančných a záujmových skupín v slovenskom zdravotníctve a kompetentnosť politických nominantov a nie útočiť na tých, ktorí naše „zdravotníctvo v kríze“ držia ešte nad vodou.

Všetko, čo som napísal, by velikán ako prezident T.G. Masaryk dokázal povedať v jednej vete: "Nebát se a nekrást! "

Ak chcete aby tento blog čítalo viac ľudí, stačí zahlasovať tu, kliknutím zvýšiť karmu, alebo zdieľať na FB.

Peter Visolajský

Peter Visolajský

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  40
  •  | 
  • Páči sa:  67x

Som otec rodiny a pediater. Lekár, ktorý sa rozhodol napriek všetkému zostať na Slovensku. Chcem zverejňovať svoje postrehy a veci, o ktorých viem a tým pomáhať zlepšovať spoločnosť na Slovensku. Zoznam autorových rubrík:  ZDRAVOTNICTVOSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

747 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

79 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu