Vyjadrenie k dieťaťu, ktoré potrebuje operáciu

Moje vyjadrenie ako lekára a pediatra k medializovanému prípadu Lukáša, pacienta, ktorý potrebuje operáciu. Pravda je jednoduchá.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (137)

Priznávam, že s veľkou hanbou sledujem kauzu 14-ročného dieťaťa, ktorého rodičia sa nemôžu dovolať operácie . Chodia po nemocniciach, za premiérom, za ministerkou, v zúfalstve ukazujú fotky nádoru svojho dieťa do kamier a prosia. 

Ja osobne sa rodičom dieťaťa chcem za správanie pani ministerky ospravedlniť, zlyhala. Zlyhala predovšetkým ľudsky. Jej správanie a riešenie tejto situácie ešte prehlbuje nedôveru bežných ľudí v nás – lekárov. 

Ak dáme bokom všetky iné, v tejto situácii a v tomto čase nepodstatné okolnosti, zostanú nám holé fakty, ktoré boli aj medializované:

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
 1. 14-ročný chlapec leží v Detskej nemocnici na Kramároch (NÚDCH) v ťažkom stave, tu mu bola vykonaná aj prvá operácia nádoru mozgu. Rodičom povedali , že musia operovať znovu. Rodičia v ťažkej situácii stratili dôveru k tým, čo ich dieťa operovali prvýkrát. Ako pediater môžem povedať, že to nie je nič nepochopiteľné a stáva sa to, žiaľ aj keď lekár nepochybí. Dôležité však je, že stratu dôvery treba rešpektovať v záujme dobra pre pacienta. Ak pacient svojmu lekárovi nedôveruje, daný lekár mu už nedokáže pomôcť.

 2. Rodičia sa pochopiteľne rozhodli osloviť najlepšieho lekára na Slovensku v operáciách nádoru mozgu. Veď čo by sme robili my na ich mieste ? Kto je najlepší, si každý ľahko vygoogli - operoval totiž najväčšie celebrity a za jeho prácu hovoria výsledky. A rodičom to povedali aj v Nemecku - ako uvádza SME: „ Lukášova teta Anna Hrušková povedala, že kontaktovali aj jednu kliniku v Nemecku. "Povedali mi: Vy chcete, aby sme vám operovali chlapca a pritom vy tam máte profesora Šteňa, od ktorého sme sa my učili." (https://domov.sme.sk/c/22230511/chlapcov-zivot-ohrozuje-nador-v-hlave-nemocnice-sa-dohaduju-kto-ho-bude-operovat.html#ixzz61k1wwZVQ )

 3. Rodičia prišli za profesorom Jurajom Šteňom, ten pracuje na pracovisku pre dospelých – vedľajšia budova na Kramároch. 

 4. Profesor Šteňo je už v dôchodkovom veku, mohol povedať, že sa na operáciu už necíti, že ide o dieťa a že on operuje dospelých a MZ SR určilo špeciálne pracovisko na deti, že nechce v tejto politickej situácii robiť problémy,...mohol povedať, že takto rozhodla ministerka, nech sa idú sťažovať jej..... jednoducho mohol povedať tisíc uveriteľných výhovoriek. Ale on povedal, že sa dieťaťu pokúsi pomôcť.

 5. Svetovo uznávaný profesor si však dal jednu podmienku - chce operáciu vykonať so svojím tímom, so svojím operačným mikroskopom, na svojej operačnej sále. Podľa mňa ako lekára, je to úplne normálna požiadavka. Operatér preberá za výsledok operácie zodpovednosť, takže si predsa môže povedať aké chce pri operácii podmienky a prístroje. Ak si zavoláte elektrikára, tiež si prinesie svoje nástroje... Toto ako lekár pokladám, za úplne normálnu požiadavku lekára, čo ide operovať.

 6. Pacient a jeho zákonný zástupca – rodič má zákonné právo slobodného výberu lekára.

 7. Riaditeľ Detskej nemocnice, pán Kužela však odmietne aby bol pacient prevezený na operáciu do VEDĽAJŠEJ budovy, s tvrdením, že prevoz predstavuje riziko pre toto dieťa. Hoci takéto isté prevozy detí s nádorom mozgu sa robili bežne, cca 30-krát ročne a 20 rokov bez jedinej komplikácie. Rodičia prosia, aby bol tento 200 metrový prevoz umožnený, praje si to pacient, riaditeľ Kužela nesúhlasí. / Je dôležité si pripomenúť, kto je pán Kužela, a ako nechutne bol zneužitý skríningový program na prospech pár firiem . Skríngový program na Helicobacter pylori, malo Slovensko ako jediná krajina na svete, odborníci krútili i vtedy hlavami, ale toto vyšetrenie sa realizovalo zo zákona a zhodou okolností na jedinom pracovisku na Slovensku- u pána Kuželu (https://www.etrend.sk/ekonomika/poslanci-podlahli-bakterii.html )/. Dnes sa pán Kužela postaví pred kamery a tvrdí ako mu ide o pacienta. Stojí na tlačovke za pani ministerkou, ktorej vraj tiež ide o pacienta

 8. Detská nemocnica vzhľadom na zhoršujúci sa stav dieťaťa uvažuje o preklade na operáciu do Prahy. Asi nemusím zdôrazňovať, že prevoz do Prahy je dlhší prevoz ako 200 metrov do vedľajšej budovy. 

 9. Riaditeľ Detskej nemocnice Kužela zvolá tlačovku, kde celému Slovensku hovorí o prípade chlapca. Na tlačovku riaditeľa Kuželu príde zúfalá matka dieťaťa, ukazuje fotky nádoru svojho syna a ako tvrdí, napriek tomu, že sľúbila svojmu chorému synovi, že nebude na kamery ukazovať svoju tvár, prosí v plači novinárov a riaditeľa Kuželu, aby dovolili operovať jej syna u profesora Šteňa. ...(tlačovka pána Kuželu, od 17. minúty hovorí matka pacienta https://www.ta3.com/clanok/1166174/tb-riaditela-nudch-l-kuzelu-o-detskom-neurochirurgickom-centre.html )

 10. Pani ministerka po tomto zvolá tlačovku a oznámi, že odvolala z funkcie hlavného odborníka pre neurochirurgiu - profesora Juraja Šteňa.

 11. Ministerka ponúka rodičom chorého syna cez médiá a pred celým Slovenskom tri riešenia

  A: vybavila preklad dieťaťa do Prahy

  B: dieťa bude v tomto stave prepustené !!! z Detskej nemocnice a potom vraj už ako sa rozhodnú rodičia- toto riešenie však vraj pani ministerka neodporúča

  C: dokončí sa starostlivosť v Detskej nemocnici u riaditeľa Kuželu

Ako by ste sa cítili po takejto tlačovke ministra zdravotníctva, ak by šlo o vaše dieťa ?

Premýšľam v akom rozpoložení je teraz človek, ktorý je na sklonku svojej kariéry a rozhodol sa ísť do operácie, ktorá nemusí dopadnúť dobre - lebo ide o reoperáciu, teda operáciu v teréne, kde už rezal niekto iný, lebo v medicíne nič nefunguje na 100%, lebo môže nastať komplikácia pri uspatí, infekcia, môže zlyhať niekto v tíme, môže sa napriek obrovskej snahe niečo pokaziť .... – Koľko ľudí si dnes nepraje, aby sa operácia profesorovi podarila? Prípadný neúspech veľmi ľahko a veľmi radi zneužijú na veľkolepé vyhlásenia: „Vidíte, ja som mal – mala som pravdu !“

Skryť Vypnúť reklamu

Ten starší pán profesor riskuje všetko. Všetko, čo v živote dosiahol. A prečo ? Lebo sa rozhodol pomôcť pacientovi a zúfalým rodičom.

Ruku na srdce, kto z nás by do takejto situácie šiel?

Žijeme v štáte, kde si veci potrebujeme „vybavovať“, aj dnes nám samotná ministerka dala príklad ako to „vybavila“ v Prahe, žijeme v štáte, kde odborník pre politika neznamená nič.

Smutný obraz. ALE opäť sa ukázalo, že tu nezlyháva štát, lebo štát sme my a tu na Slovensku sa stále nájdu ľudia ochotní pomôcť. Tu nezlyhal opäť štát,tu zlyhali opäť konkrétni ministri a konkrétni riaditelia.

Ako detský lekár som za tie roky mojej praxe pochopil, že pre rodičov ťažko chorého dieťaťa, ak nastane tá hrozná situácia, je najpodstatnejšie vedomie, že pre svoje dieťa urobili všetko. Ak toto nechápe ministerka, ak toto nechápe riaditeľ Detskej nemocnice - Národného ústavu detských chorôb, nemajú na svojom mieste čo robiť.

Skryť Vypnúť reklamu

Bez ohľadu na problémy okolo neurochirurgie, ktoré boli aj medializované, bez ohľadu na interpersonálne problémy a konflikty, ministerka a riaditeľ mali v tejto konkrétnej situácii rešpektovať právo pacienta na slobodný výber lekára! A problémy, ktoré na klinikách sú, riešiť až po operácii tohto dieťaťa.

Dnes je dôležité veriť v lepší zajtrajšok. Držím rodičom, Lukášovi aj operatérovi a celému jeho tímu palce. Hlavne operatér potrebuje teraz aj verejnú podporu. Zabudnime na chvíľu na problémy kliník a spravme všetci pre Lukáša maximum! 

Peter Visolajský

Detský lekár, predseda LOZ

Vyjadrenia príbuzných Lukáša nájdete tu : https://www.ta3.com/clanok/1166193/tb-neurochirurgov-j-stena-a-stena-a-m-novotneho-o-operacii-mozgu-u-deti.html

Peter Visolajský

Peter Visolajský

Bloger 
Populárny bloger
 • Počet článkov:  38
 •  | 
 • Páči sa:  4x

Som otec rodiny a pediater. Lekár, ktorý sa rozhodol napriek všetkému zostať na Slovensku. Chcem zverejňovať svoje postrehy a veci, o ktorých viem a tým pomáhať zlepšovať spoločnosť na Slovensku. Zoznam autorových rubrík:  ZDRAVOTNICTVOSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu