Brána k domovu – brána ku klamstvu ?

Je horúce letné popoludnie 14. august 2010 zapnem si našu verejnoprávnu televíziu a zatajím dych. Práve začína film Brána k domovu. Začínam premýšlať či je to úmysel alebo nekompetentnosť niekoho v STV. Vysielateľ pravdepodobne pozabudol, že je rok 2010 a doba klamstva, lží a poloprávd už dávno skončila.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Považujem v prípade verejnoprávnej televízie za povinnosť poskytovať objektívne a vyrovnané informácie. Úlohu vzdelávať a informovať si naša „ verejnoprávna“, platená z našich daní v tomto prípade nesplnila. Toto dielo našej kinematografie poskytuje skreslený a nevyrovnaný pohľad na históriu. Vzhľadom na to, kedy vznikol je pochopiteľné, že daný film je poplatný dobe . Ide o jasný produkt na objednávku režimu. Neschvaľujem cenzúru ale podať takýmto spôsobom určité fakty a šíriť myšlienky bolševizmu a klamstva je hrubým porušením etiky vysielateľa. Bolo by zaujimavé odvysielať dokument nacistického režimu bez komentára. Okrem etického rozmeru by bola určite zaujímavá aj trestnoprávna rovina daného konania.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Úlohou Ústavu pamäti národa je podávať historické fakty čo najpresnejšie a čo najobjektívnejšie aj prostredníctvom verejnoprávnych médií. Nevidím nijakú prekážku zaradiť pred odvysielaním daného filmu krátky komentár. V danom prípade pravda zostala niekde v archíve a komunistická propaganda vyplávala na povrch. Nie som historik ale pochváliť plk. Viliama Talského, ktorého útek značne oslabil povstalecké letecké sily a pomohol odzbrojiť dve východoslovenské divízie, lživá propaganda voči nekomunistickému odboju, prílišné precenovanie sovietskej pomoci, či zamyslenie sa nad významom duklianskej operácie a skutočné zámery sovietského vedenia to su témy a úloha pre historikov a dôvod na vážne zamyslenie sa nad prezentovaním historických faktov verejnoprávnou televíziou.

Robert Vitkovič

Robert Vitkovič

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu