Študent, študent, čím chceš byť?

Písmo: A- | A+

Na Slovensku je mnoho voľných pracovných pozícií, ale ešte viac absolventov, ktorí sú nezamestnaní. Prečo je to vlastne tak?

Pravdepodobne kvôli nastolenému systému, že každý zamestnávateľ chce vzdelaných ľudí, ideálne čo najmladších krásavcov a krásavice, ktorý budú špičkovo reprezentovať firmu. Najlepšie by bolo, ak by robili 24/7 za minimálnu mzdu, alebo najideálnejšie na dohodu. Prečo? Pretože nemajú dostatočné financie na vyplatenie kvalifikovaných ľudí.

Avšak častokrát si za to môžu samotní študenti, pretože si nevyberajú školu podľa toho, v čom si potom nájdu dobré uplatnenie, ale podľa toho, čo je ľahké a aby to mali blízko domov. Samozrejme, že sú aj výnimky.

Prečo žiaci zo základných škôl nejdú na stredné odbore školy, kde dostanú výučný list a nejdú rovno robiť niekam na stavby, alebo tak? Pretože študent, ktorí si to spočíta, pôjde radšej na gymnázium, zmaturuje, nastúpi na vysokú, poberie ešte nejaké prídavky od štátu, sociálne štipendiá, doštuduje a zdrhne zo Slovenska niekam, kde si nájde lepšie platenú prácu. A teda študent študuje, len aby študoval.

Slovenským trednom je bohužiaľ to, že veľké množstvo študentov sa zamierava na humanitné vedy a nám stále chýbajú technici. Svetové prieskumy pritom uvádzajú, že svet potrebuje hlavne technicky zdatných ľudí, ľudí vyučených v stavebných odboroch a až tak učiteľov, doktorov a ostatných.

No a keď sa opýtate žiačika na základnej škole, určite vám odpovie, čím chce byť. Ak však navštívite stredoškoláka, bude váhať, pretože si ešte nie je stopercentne istý, či chce ostať na Slovensku.

Skryť Zatvoriť reklamu