Hnutie Republika chce oslobodiť zdravotníctvo od finančných skupín, voličom ponúka svoje fantómy a prízraky, a ani náhodou nevysvetľuje

Program politickej strany chce zdravotníctvo bez finančných skupín. Ako na to? O tom nehovorí.

Hnutie Republika chce oslobodiť zdravotníctvo od finančných skupín,  voličom ponúka svoje fantómy a prízraky, a ani náhodou nevysvetľuje
Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Politické hnutie Republika nehovorí o tom, či štát kúpi od finančných skupín polikliniky, alebo ich znárodní, či konfiškuje. A ani o tom  koľko by stálo vyvlastnenie, alebo kúpa zdravotníckych zariadení. Čuduj sa svete, ani o tom, ako by sa návrat zdravotníckych zariadení do rúk štátu financoval. Odpoveď na otázku za koľko v programe nenájdete.

Zacitujme si z programu politickej strany Republika: "Oslobodením zdravotníctva od finančných skupín sprístupníme kvalitnú zdravotnú starostlivosť pre všetkých občanov."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pripomeňme si, že Ústava Slovenskej republiky zakotvuje ochranu súkromného vlastníctva. Znárodnenie by bolo možné len vtedy, ak by sa zmenil základný zákon.

Článok 20 Ústavy Slovenskej republiky hovorí v článku 4: "Vyvlastnenie alebo nútené obmedzenie vlastníckeho práva je možné iba v nevyhnutnej miere a vo verejnom záujme, a to na základe zákona a za primeranú náhradu."

Okrem iného, podľa článku 20, článku 1 Ústavy Slovenskej republiky je súkromné vlastníctvo chránené: "Každý má právo vlastniť majetok. Vlastnícke právo všetkých vlastníkov má rovnaký zákonný obsah a ochranu. Majetok nadobudnutý v rozpore s právnym poriadkom ochranu nepožíva. Dedenie sa zaručuje."

SkryťVypnúť reklamu

Tak teda toľko Ústava Slovenskej republiky.

To znamená, že v Slovenskej republike z hľadiska práva nie možné konfiškovať majetok.

Znárodnenie, či znárodňovanie, alebo iné názvy ako nacionalizácia, poštátnenie, poštátňovanie, zoštátnenie, zoštátňovanie, etatizácia, čiastočné synonymum pre socialistické štáty: zospoločenštenie, socializácia,  je prevod súkromného vlastníctva podniku, výrobných prostriedkov či iných hospodársky významných častí súkromného vlastníctva, prípadne vlastníctva nižších úrovní verejnej správy,  do štátneho vlastníctva alebo spoločného vlastníctva. Môže ísť o vyvlastnenie, teda za náhradu,  alebo o konfiškáciu teda bez náhrady.

SkryťVypnúť reklamu

Obrázok blogu

Niekedy sa pojem zoštátnenie, alebo poštátnenie, etatizácia, od pojmu znárodnenie odlišuje tak, že po znárodnení – na rozdiel od zoštátnenie – si znárodnený podnik ponechá určitú samostatnosť a jeho vedenie nie je len odnožou verejnej moci, napríklad v rámci tripartity sú spojení zástupcovia štátu, zamestnancov a spotrebiteľov.

Znárodnenie bola štandardná politika socialistických strán – v Česko-Slovensku (1945  - 1948), Spojenom kráľovstve alebo Francúzsku. V Česko-Slovensku sa oslavovalo vydanie rozsiahlych znárodňovacích zákonov dňa 28. októbra ako Deň znárodnenia.

Ešte raz podčiarkujem, že uvažovanie politickej strany Republika je v rozpore s ustanoveniami Ústavy Slovenskej republiky.

SkryťVypnúť reklamu

Z hľadiska základného zákona Slovenskej republiky tvrdenie, že zdravotníctvo by malo byť v budúcnosti bez súkromného kapitálu je fantómom, alebo prízrakom socialistickej ekonomiky.

Karl Marx a Friedrich Engels v Manifeste komunistickej strany napísali: "Po Európe mátoží strašidlo — strašidlo komunizmu."

V hlave Hnutia republika mátoží strašidlo komunizmu.

Prízrak, niekedy stotožňovaný so strašidlom , je duša či duch mŕtvej osoby, prípadne zvieraťa, zjavujúce sa živým.

Viera v taký fenomén sa objavuje v mnohých svetových kultúrach a náboženstvách. Prízrakom sú veľmi blízki revenanti, teda mŕtve telá komunikujúce so živými ľuďmi, ktorí sú však hmotnými vracajúcimi sa mŕtvymi, ako sú napríklad upíri. V rade povestí však nemožno jasne rozlíšiť, či sa jedná o netelesnú alebo telesnú bytosť.

Aké plynie z toho ponaučenie? Hnutie Republika ponúka v oblasti zdravotníctva len báje a povesti. A to si nevšíma žiadna nezisková spoločnosť, a ani len žiadne iniciatívy, ktoré sa zaoberajú klamstvami, nazývanými dnes fake, či hoax.

Obrázok blogu

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Bloger 
  • Počet článkov:  34
  •  | 
  • Páči sa:  668x

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,066 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu