Viacero inštitúcií v Ukrajine sa venuje problematike korupcie v Ukrajine.
Ukrajina je jednou z krajín zapojených do siete OECD pre boj proti korupcii pre východnú Európu a Strednú Áziu (OECD/ACN). OECD/ACN, založená v roku 1998, poskytuje regionálne fórum na podporu protikorupčných aktivít, výmenu informácií, vypracovanie osvedčených postupov a koordináciu darcov. Posledná správa OECD je z roku 2022.
Táto pilotná správa, vypracovaná pred rozsiahlou agresiou Ruska proti Ukrajine, skúma ukrajinský protikorupčný rámec a postupy založené na kritériách na testovanie novej metodiky pre 5. kolo monitorovania v rámci Istanbulského protikorupčného akčného plánu. Správa analyzuje ukrajinské protikorupčné inštitúcie, vyšetrovanie a stíhanie trestných činov korupcie a celkový rámec presadzovania. Pre každú oblasť analýzy správa identifikuje oblasti na zlepšenie a poskytuje odporúčania. Jej úplný text nájdete tu.

Analýze témy korupcie na Ukrajine a venoval German Marshall Fund.
Je pozoruhodné, že zatiaľ čo Ukrajinci bojujú o život proti ruskej invázii, pokračujú vo svojom dlhom vnútornom boji proti oligarchii a korupcii. Ukrajina je v polovici tohto generačného boja, ktorý sa začal na uliciach Majdanu v Kyjeve takmer pred desiatimi rokmi. V roku 2014, po zosadení kleptokratického prezidenta, ktorého kampane financovali agenti Kremľa, Ukrajinci začali pracovať na premene tejto postsovietskej oligarchie na moderný európsky štát pod vládou zákona.
Napriek strmosti tohto stúpania sa nikdy nevrátili späť. Ukrajinskí reformátori inovovali popredné svetové systémy transparentnosti, založili nezávislý súbor špecializovaných protikorupčných agentúr, reštrukturalizovali celé ekonomické sektory a decentralizovali riadenie. Voliči obnovili protikorupčný mandát prostredníctvom demokratických prechodov. A keď sa implementácia zastavila, občianska spoločnosť a zahraniční partneri tlačili na vládu, aby zostala na správnej ceste. Hoci je potrebné vykonať ešte veľa práce, pokrok dosiahnutý za posledné desaťročie bol bezprecedentný. V skutočnosti si myslíme, že hybnosť Kyjeva proti oligarchii motivovala Vladímira Putina k tomu, aby v roku 2022 spustil rozsiahlu inváziu na Ukrajinu. To zase upevnilo odhodlanie Ukrajincov oslobodiť sa spod ruského vplyvu a oligarchického zajatia pri plánovaní európskej budúcnosti.

Ašpirácie Ukrajincov integrovať sa do euroatlantického spoločenstva v kombinácii s národným duchom vytvoreným v tejto brutálnej vojne budú aj naďalej ukotvovať protikorupčnú cestu Ukrajiny počas nasledujúceho desaťročia. Splnenie misie však nebude o nič jednoduchšie, keďže korupcia je stále zakorenená v mocných štvrtiach vo všetkých troch zložkách ukrajinskej vlády. Zatiaľ čo Ukrajina si v roku 2014 polepšila zo 142. miesta zo 175 krajín, momentálne je na 116. mieste zo 180 krajín v indexe vnímania korupcie organizácie Transparency International v roku 2022..
Hoci ukrajinské protikorupčné systémy počas vojny fungujú, stanné právo zastavilo transparentnosť verejnosti. Špecializované protikorupčné agentúry neustále potrebujú dodatočné zdroje a orgány, aby podporili svoju operačnú nezávislosť, ale nedávno zneužili právomoc prokurátorov v prípadoch zameraných na renomovaných reformátorov. Zdá sa, že niektorým najvyšším predstaviteľom v prezidentskej kancelárii záleží viac na kontrole súdneho systému ako na napredovaní reformy. A ukrajinskí oligarchovia čakajú až po vojne, aby znovu potvrdili svoj vplyv. Tvárou v tvár týmto skutočnostiam bude pokračovanie vo vykorenení oligarchie – kritická súčasť víťazstva vo vojne, obnovy krajiny a prípravy na vstup do EÚ – vyžadovať veľkú domácu a zahraničnú podporu.
Ústredným prvkom tejto podpory musí byť boj proti korupcii. Táto téma pred desiatimi rokmi vyhnala Ukrajincov do ulíc. Odvtedy prevláda v mysliach voličov vo všetkých ukrajinských voľbách, pomohla spustiť najväčšiu vojnu v Európe od druhej svetovej vojny a teraz motivuje Ukrajincov vyhrať aj za enormnú cenu. Mechanizmy transparentnosti a zodpovednosti sú nevyhnutné na uistenie západných daňových poplatníkov, že ich vojnová pomoc Ukrajine je zabezpečená. Musia byť tiež kľúčovými podmienkami ambicióznej rekonštrukcie a európskej modernizácie, ktoré budú inšpirovať slobodu na celom svete. Boj proti korupcii je dnes rovnako strategicky dôležitý, ako bola politika potlačenia komunizmu v studenej vojne.

Ukrajine pokračujú opatrenia, ktoré sa snažia predchádzať korupcii, ale u aj odhaľovať.
Jedným je register korupčníkov, druhým je zabezpečenie ich vyhostenia z krajín kde sa skrývajú.
Národná agentúra pre predchádzanie korupcie zriadila Jednotný štátny register pre osoby, ktoré sa dopustili korupcie alebo trestných činov súvisiacich s korupciou.
Národná agentúra pre predchádzanie korupcie (NAPC) nedávno otvorila prístup do Jednotného štátneho registra osôb, ktoré páchali korupciu alebo trestné činy súvisiace s korupciou. Od začiatku vojny bol k nemu obmedzený prístup.
„Otvorené dáta sú mocným nástrojom pre cnosť, a teda boj proti korupcii. Otvorenie údajov z registra osôb, ktoré sa dopustili korupcie a trestných činov súvisiacich s korupciou, naznačuje, že s prihliadnutím na bezpečnostné aspekty je možné otvárať aj údaje z registra vyhlásení,“ poznamenal šéf agentúry Alexander Novikov.
NAPC tiež pripomenula tiež pripomenula, že očakávajú, že ukrajinský parlament, teda Najvyššia rada prijme návrh zákona č. 9534 ako celok, ktorý obnovuje elektronické deklarovanie postavenia funkcionárov, ktoré bolo pozastavené z dôvodu zavedenia stanného práva a upravuje otázky prístupu verejnosti k údajom z registra vyhlásení politikov o stave majetku.

Ministerstvo spravodlivosti sa snaží vrátiť skorumpovaných úradníkov, ktorí utiekli do európskych krajín, na Ukrajinu, v prvom rade sa pokúsi vrátiť najvyšších skorumpovaných úradníkov. Uviedol to minister spravodlivosti Ukrajiny Denis Maljuska.
„V európskych krajinách, kde sa nachádza väčšina našich najvyšších zločincov, … ich súdy sú veľmi opatrné v otázkach vydávania, najmä kvôli tomu, že naša vojna pokračuje. A ich právnici, samozrejme, bývalí úradníci alebo vrcholní skorumpovaní úradníci dostanú dobrých právnikov, všimnite si, že preniesť takéto postavy na Ukrajinu by bolo mimoriadne nebezpečné. Naši zahraniční partneri preto vo väčšine prípadov, žiaľ, stále odmietajú vydanie. Ale veríme, že tento jav, aspoň vo vzťahu k najvyšším skorumpovaným predstaviteľom, je dočasný,“ povedal Maljuska.
Zároveň poznamenal, že sa to zajtra nestane vo veľkom rozsahu. „Prví pôjdu tí, ktorí ukradli najviac. Najprv sa ich pokúsime získať. A prostredná ryba a ďalšie postavy prídu na rad neskôr,“ povedal Malyuska.
Pred časom v Ukrajine zatkli veľko podnikateľa Ihora Kolomojského. Človek, ktorý je mu blízky, Sviatoslav Olynik, má podnik určený pre správu majetku registrovaný v Českej republike.
Pripomeňme si Ihor Kolomojskij bol v minulosti s partnermi najväčším majiteľom súkromnej komerčnej banky Privatbank. Banka poskytla úvery firmách, ktoré boli spriaznené i Ihorom Kolomojským. Za tieto peniaze firmy kúpili nehnuteľnosti v USA. Banka sa dostala postupne do situácie, ktorá spela k bankrotu. Štát Privatbank znárodnil a nalial do nej kapitál. Dnes štátna banka vedie s Ihorom Kolomojským súdny spor týkajúce sa peňazí, ktoré previedol v minulosti z Privatbanky.

V súčasnosti štátna ukrajinská PrivatBank na londýnskom súde obvinila svojich bývalých vlastníkov, že použili “absolútnu moc” na odčerpanie takmer 2 miliárd dolárov od najväčšieho veriteľa v krajine v svoj prospech.
Prečo je Ihor Kolomojski vo väzení? Ukrajinský národný protikorupčný úrad obvinil podnikateľa pána Ihora Kolomojského zo sprenevery 9,2 miliardy UAH , alebo 249 mil. USD, z Privatbanky.
V roku 2015 to bolo v USD oveľa viac. Ak predpokladáme, že priemerný kurz ukrajinskej hrivny bol v mesiacoch január až marec 25 UAH, tak to bolo najmenej 368 mil. USD. Teraz je pán Ihor Kolomojský vo vyšetrovacej väzbe v prípade nezákonného výberu 13,5 milióna dolárov, ktorý vyšetruje Bezpečnostná služba Ukrajiny.
Prečo pán Olynik? Magnát Ihor Kolomojskij prevzal v roku 2014 úlohu guvernéra širšieho regiónu Dnepropetrovsk a zohral kľúčovú úlohu pri financovaní dobrovoľníckych práporov v reakcii na počiatočné zaberanie pôdy Ruskom na východnej Ukrajine. Vtedy tam bol v orgánoch samosprávy Sviatoslav Olynik. Toho podľa Ukrajinského portálu Glavred vyšetroval Národný bezpečnostný úrad kvôli prianiu špinavých peňazí. To je legalizácia peňazí pochádzajúcich z trestnej činnosti. Jeho partnerka, kedysi tajomníčka jeho regionálnej politickej strany, Irina Gunaza mala v minulosti na Slovensku firmu Arograf, s. r. o. Firma bola zlikvidovaná. Na Langsfeldovej ulici čislo 1 v Martine v súčasnosti sídli firma Iriny Gunazy Proxima, s.r.o.
A čo býlalý regionálny politik? Bývalý regionálny poslanec Sviatoslav Olynik má v ČR registrovanú obchodnú firmu Idea GIC, s. r. o. Predmetom činnosti je správa majetku.
Vyplýva z toho ponaučenie. Majetok, ktorý mnohí ukrajinskí podnikatelia nadobudli, previedli to Európy. Je vecou Európskej únie, ale aj národných štátov, aby chceli vedieť odkiaľ pochádza ich majetok. To sa dá len v spolupráci s ukrajinskými štátnymi orgánmi.
